V Mariboru se danes spominjajo pekrskih dogodkov. Ob tem se je obrambna ministrica Ljubica Jelušič srečala z zaposlenimi, ki so bili leta 1991 pripadnice in pripadniki 710. učnega centra v Pekrah. Ob tej priložnosti je povedala, da je bil 23. maj leta 1991 poseben dan, "ko smo doživljali drugačne občutke kot danes", saj je takrat država zaposlenim v učnih centrih v Pekrah in na Igu zaupala pomembno nalogo, to je urjenje bodočih vojakov za slovensko državo."Danes težko razumemo, kako zapleten je bil ta projekt. Kaj je bilo vse treba postoriti, da smo ustanovili učna centra v Pekrah in na Igu, saj smo bili sredi države Jugoslavije in še nismo bili samostojna država," je dejala. Po njeni oceni so pri osamosvojitvi Slovenije veliko vlogo imeli tudi slovenski mediji, ki so omogočili poistovetnost s slovenskimi vojaki.
Ministrica je stalni sestavi 710. učnega centra v Pekrah podelila tudi poseben kovanec. Glede nabornikov oz. prve generacije Slovenske vojske je pojasnila, da so del zgodovine o osamosvojitvi Slovenije in da bi bilo treba tej generaciji vojakov priznati poseben status.
Njen spremljevalec, načelnik Generalštaba SV Alojz Šteiner, pa je povedal, da bodo pekrski dogodki v njegovem vojaškem poklicu ostali zapisani na najpomembnejšem mestu. "Tukaj se je začelo, tukaj smo delali prvi preizkus ob sporu, ki se je potem nadaljeval z jugoslovansko armado. Brez te izkušnje bi pozneje junija leta 1991 težko izšli kot tisti, ki smo potegnili boljši kos pogače," je dejal.
Leta 1991 je bilo v učnem centru Pekre 120 nabornikov, ki jih je usposabljajo 34 zaposlenih, od katerih je 14 skrbelo za podporo usposabljanja, drugi pa so bili neposredni izvajalci usposabljanja, in sicer inštruktorji, ki so bili poveljniki oddelkov, poveljniki učnih enot oz. poveljniki vodov in učnih čet. Usposabljanje v Pekrah, ki se je začelo maja leta 1991, je od samega začetka ogrožala takratna Jugoslovanska ljudska armada (JLA) s stopnjevanjem pritiskov, s silo pa ga je poskušala prekiniti s t. i. pekrskimi dogodki. Uvod v te dogodke je bilo namreč zajetje dveh pripadnikov JLA, ki sta iz neposredne bližine učnega centra z daljnogledoma opazovala usposabljanje nabornikov v centru.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.