"Sviz naklepno govori neresnico, ko pravi, da minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport ni nič naredil!“ se je danes minister Žiga Turk odzval na očitke, da ni preprečil uničujočih posegov vlade v visoko šolstvo in zmanjševanje sredstev še celo goreče zagovarjal. Val obtožb je sprožila napoved mariborske fakultete za naravoslovje in matematiko, ki jo vodi dekanka Nataša Vaupotič, da bo zaradi pomanjkanja sredstev avgusta nelikvidna.
Minister je tako danes najprej zanikal nepravično dodelitev sredstev zasebnim fakultetam. "Dekanka fakultete za matematiko in naravoslovje naklepno govori neresnico, ko pravi, da uničujemo javno šolstvo na račun zasebnega. Vsi varčevalni ukrepi enako prizadenejo tako javno kot tudi zasebno izobraževanje,“ je dejal. "Z demoniziranjem zasebnega šolstva je začel del politike in sindikat, sedaj pa to povzema vsak, ki bi rad javno pozornost. Najbolj me razočara, da slednje počne tudi akademski zbor fakultete za matematiko in naravoslovje,“ pravi minister.
V zvezi s težavami fakultete v Mariboru je minister dejal, da univerze še vedno financirajo enako kot preteklo leto. "Še nobena ni dobila niti evra manj,“ pravi in dodaja, da zavračanje krivde na ministra s strani že omenjene fakultete postavlja ali dvom v osnovno človeško korektnost ali pa dvom v opravilno sposobnost vodstva fakultete. Pravi, da ministrstvo univerze financira v kosu in da na notranjo delitev denarja med posameznimi fakultetami nimajo nobenega vpliva. Imajo tudi podatke, ki po njegovih besedah dokazujejo, da je bila omenjena fakulteta v preteklosti podhranjena, ter tudi podatke, da imajo razmeroma razdeljene študije, veliko smeri in malo študentov. "Vsekakor ministrstvo nima vzvoda, da bi se s takim konkretnim primerom znotraj univerze spoprijelo,“ pravi.
Sicer so v okviru razmišljanja o novem zakonu glede financiranja visokega šolstva pripravljeni prisluhniti predlogom, da bi programe in fakultete financiralo ministrstvo neposredno. "Poudarjam, da to pride v poštev le, če bi bila to res želja akademske skupnosti!“ pravi. Danes imajo vodstva univerz polno svobodo in odgovornost, da programe, vpis in zaposlenost prilagodijo materialnim zmožnostim, pravi in nadaljuje, da smo se do te krize v Sloveniji obnašali po starem in na področju izobraževanja dali vsakemu po njegovih potrebah. Zaradi krize tako žal ne gre več, pravi.
Minister je ob tem še celo pohvalil delo mariborske univerze. Dobro je, da so z varčevalnimi ukrepi začeli takoj, da ne čakajo na september, ko se bodo sredstva resnično zmanjšala, pravi in dodaja, da je njegov poštni predal odprt za vse predloge, ki bi univerzam olajšali varčevanje, a le znotraj postavljenih finančnih okvirjev.
Minister: SVIZ ne zamudi nobene priložnosti, da bi poslabšal vzdušje
V nadaljevanju se je minister dotaknil odnosa s sindikatom Sviz, ki "ne zamudi nobene priložnosti, da bi poslabšal vzdušje pogajalcev, ki se trudijo doreči socialni sporazum. Vse s ciljem politične promocije sindikalnega vodstva, zavlačevanja pogajanj in ohranjanja statusa quo.“ Po ministrovih besedah za ta status quo v šolstvu država nima denarja. "Zadeva je zelo preprosta. Če nam bo sindikat prišel nasproti s svojimi stališči, se bom lažje pogajal z ministrom za finance za denar,“ je pojasnil in dodal, da je nemogoče zagovarjati del javnega sektorja, ki zase govori, da je edini pomemben in za katerega sindikat vztraja, da bi moral za čim več denarja čim manj delati. Poleg argumenta "v znanju je moč“, ne znajo povedati nič drugega, je bil oster minister. Kot pravi, v resnih državah sindikati z resnimi predlogi prispevajo k rešitvi resnih problemov, naš pa vse naokrog poziva k tiščanju glave v pesek.
Nato se je obregnil ob kritiko izjave, v kateri je sam pred dnevi dejal, da pričakuje rešitve tudi od najpametnejšega, najbolj ustvarjalnega dela populacije. "To sem mislil iskreno. Res verjamem, da so to najpametnejši, najbolj iznajdljivi, najbolj podjetni. Sem eden izmed njih. Če to ni res, me lahko obtožite naivnosti, ne pa cinizma," je poudaril minister in dodal, "če to ni res, me skrbi, kaj je rezultat preteklih vlaganj v izobraževanje."
Ob očitku, da ni naredil nič, je dejal, da je prvotni predlog Zakona o uravnoteženju javnih financ za celih 250 milijonov evrov večje krčenje proračuna ministrstva, v zadnji fazi pogajanj pa je minister dr. Šušteršič zagotovil še dodatnih 20 milijonov evrov za visoko šolstvo in znanost, za kar mu je sam zelo hvaležen. Kot je nadaljeval, je v sklepni fazi pogajanj obstajal predlog, da bi za odstotek dodatno znižali plače in tako zagotovili dodatna sredstva za visoko šolstvo in znanost, vendar sindikat tega predloga ni izpostavil na pogajanjih o Zakonu za uravnoteženje javnih financ. Poleg tega smo v nasprotju z začetnimi predlogi ohranili Javno agencijo za knjigo in Filmski center, zagotovili neokrnjena finančna sredstva za pripravo športnikov na olimpijske igre in razmeroma razumno rešili vprašanje avtorskih pogodb.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.