Predsednik republike Danilo Türk je danes v pismu, ki ga je naslovil na predsednika vlade Boruta Pahorja in direktorja Arhiva Republike Slovenije Dragana Matića, podal formalno soglasje, da postanejo dostopni javnosti vsi arhivski dokumenti, kjer se pojavlja njegovo ime, so sporočili s predsednikovega urada.
Predsednik republike poleg tega izrecno prepoveduje, da bi se pri omejevanju dostopa do arhivskega gradiva kot razlog za omejevanje uporabljalo varstvo njegovega položaja ali funkcije. Soglasje po njegovih navedbah velja tudi ob morebitnih spremembah zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva.
Kot je v pismu Pahorju in Matiću zapisal Türk, se je v zadnjem času pojavilo nekaj objav dokumentov, "ki jih spremljajo neresnične in manipulativne razlage, povezane z mojim preteklim delom". Namen teh manipulacij je po mnenju predsednika dosegati politične učinke, takšno početje pa priča o nizki ravni politične kulture pri nas.
"Sam pa verjamem, da je najučinkovitejše sredstvo proti sedanjim manipulacijam z arhivskimi gradivi prav njihova dostopnost, ki naj omogoči vpogled v vse dokumente, v katerih se pojavlja moje ime," je v pismu zapisal Türk in dodal, da mora biti vsak tak dokument v celoti na voljo javnosti.
SDS predsedniku očita, da ne govori resnice
SDS je minuli teden na svoji spletni strani objavila nekatere dokumente, ki naj bi dokazovali, da je predsednik Türk lagal, ko je za medije dejal, da je za bombni atentat, ki se je zgodil v avstrijskem Velikovcu leta 1979, izvedel iz medijev, tako kot vsi drugi. Po prepričanju SDS naj bi dokumenti tudi dokazovali, da je predsednik lagal, ko je dejal, da nekdanjega republiškega sekretarja za notranje zadeve Tomaža Ertla ni poznal osebno.
Predsednik Türk se je na očitke odzval z besedami, da je dokument povsem običajen dopis, ki zadeva redno in rutinsko delo državnih organov. "Ne gre za nikakršno osebno komuniciranje in ne dokazuje ničesar," so zapisali v odzivu na očitke SDS.
Referendum o arhivih pred ustavne sodnike?
V drugi polovici tega tedna naj bi bila izredna seja državnega zbora, na kateri naj bi poslanci razpisali referendum o zakonu o malem delu ter referendum o noveli zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva. Slednjega so ga zahtevali poslanci opozicijskih SDS in SNS, nepovezani poslanec Andrej Magajna ter poslanec narodnosti Roberto Battelli.
V koaliciji pa razmišljajo, da bi zahtevo za referendum o noveli zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva posredovali v presojo ustavnemu sodišču, ki naj bi odločilo, ali bi z odložitvijo uveljavitve zakona ali njegove zavrnitvijo na referendumu lahko prišlo ne neustavnih posledic. Vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer je pojasnil, da se v koaliciji sicer še niso dogovorili o predlogu za ustavno presojo referenduma, bo pa do njega verjetno prišlo.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.