Današnjega sestanka pri predsedniku republike Danilu Türku o možnostih za preprečitev referendumov o zakonih o slabi banki in državnem holdingu se je namesto premierja Janeza Janše udeležil minister za finance Janez Šušteršič.
Kot so pojasnili v kabinetu predsednika vlade, je Janša vabilo na sestanek pri predsedniku republike prejel v četrtek, ker pa termina za njuno srečanje niso uspeli uskladiti, se je sestanka udeležil finančni minister. Türk dejstvo, da se Janša sestanka ni udeležil, obžaluje, saj bi "s svojo navzočnostjo izkazal politično voljo za iskanje dogovora".
Je bil pa pogovor Türka in Šušteršiča korekten in temeljit, so sporočili iz urada predsednika. Pregledala sta vse vidike problema in ocenila, da je treba nadaljevati prizadevanja za sporazum.
Minister Šušteršič je poudaril, da ostaja odprt za dogovore s sindikati, da pa razume, da bodo ti v ponedeljek začeli zbirati podpise, ker je bil ta rok dan. "Sindikati pa bodo verjetno razumeli, da bo večina v parlamentu vložila zahtevo za ustavno presojo tega referenduma. Vmes pa so naša vrata odprta," je poudaril minister.
Šušteršič razume, da bo tudi predsednik republike skušal sindikatom povedati, da se je treba še naprej pogovarjati. Obenem meni, da ta sestanek lahko pomaga, saj ima lahko Türk moralni vpliv na sindikate.
Še v četrtek so z ministrstva sindikatu pošiljali dodatne predloge. Kot je pojasnil Šušteršič, so se osredotočili na tisto, kar so sindikati izpostavili kot najpomembnejše, in sicer razmerje med dokapitalizacijami in prenosom slabih terjatev.
Sindikat je ministru danes posredoval pismo. Kot je pojasnil Šušteršič, v njem predlagajo, da se napiše povsem nov zakon skozi proces tripartitnega socialnega dialoga. "Za to ni niti časa niti potrebe. Na ministrstvu smo vendarle tudi ljudje, ki nekaj vemo o stvareh. Pripravili smo pripravili koncept, ki v osnovi ni napačen, smo ga pa pripravljeni dodelati, popravljati, dopolnjevati," je povedal.
Sindikat KNG vse odgovorne poziva k novim rešitvam
Türk se je v četrtek na temo preprečitve referendumov ločeno sestal s predstavniki Pozitivne Slovenije (PS), Sindikata KNG ter s predsednikom DZ Gregorjem Virantom. Sporočila pogovorov so po Türkovi oceni pozitivna, saj so vsi pokazali pripravljenost in voljo za iskanje kompromisa o obeh zakonih.
V sindikatu KNG so zagotovili, da podpirajo sanacijo bančnega sistema, ker je ta pomembna za hitrejši razvoj slovenskega gospodarstva in družbe. Istočasno pa podpirajo boljše rešitve s čim večjo strokovno in drugo podporo, saj gre pri tej sanaciji za izjemno pomembno strateško vprašanje, ki nima le finančnih, ampak tudi dolgoročne razvojne, politične in socialne posledice.
Zato bi bilo po njihovem prepričanju smiselno, da se pri reševanju vprašanja nakopičenih slabih bančnih terjatev ubere takšna pot, ki bo prinesla hitrejše in boljše učinke, ki bo vsebovala minimalno nevarnost zlorab, ki bo temeljila na strokovnem pristopu z minimalnim vplivom političnih interesov in ki bo najcenejša ter bo s skrbjo za slovensko gospodarstvo dolgoročno zagotavljala blaginjo državljankam in državljanom.
Prepričani so, da je takšno pot mogoče najti, če obstaja volja. Zato vse odgovorne pozivajo, naj poiščejo nove rešitve, ki se naj iščejo skozi oblikovanje novega besedila zakona.
Od vlade in ministrstva za finance sindikat pričakuje jasna zagotovila, da so pripravljeni pristopiti k iskanju novih rešitev, pri čemer naj se vključijo vsi deležniki v tem procesu, zato da se doseže takšen dogovor, ki bo v širši družbi potrjen s čim večjim možnim soglasjem.
Skozi socialni dialog je sindikat pripravljen konstruktivno sodelovati, in če bo takšna rešitev dosežena, razlogov za izvedbo referenduma po njihovih navedbah ne bo več. Do dogovora o novi rešitvi pa se vse referendumske aktivnosti nadaljujejo.
V sindikatu poudarjajo, da zastopajo tako interese članov, torej zaposlenih v dejavnosti, ki bi bila lahko zaradi prodaje lastniških deležev, ki se bodo prenašali na t. i. slabo banko, neposredno močno prizadeta, pa tudi širše interese državljanov, saj se v skladu s svojim statutom sindikat zavzema za "vzpostavitev demokratične družbe ter za družbeno in socialno pravičnost".
Kot pravijo, referendumska pobuda ni posledica nagajanja ali spletk, ampak predvsem dejstva, da obstaja realna skrb zaradi škodljivih posledic, ki lahko nastanejo kot posledica sprejetja zakona.
Sindikat ocenjuje, da v okviru pogajanj s finančnim ministrstvom kljub vsem vloženim naporom obeh strani sklenitev dogovora o umiku referendumske pobude na podlagi sprememb besedila že sprejetega zakona ni mogoča.
Finančno ministrstvo razočarano nad stališčem sindikata KNG
Na ministrstvu so v odzivu na takšno stališče spomnili, da so, takoj ko je bilo znano, da je podpisov glede referenduma o zakonu o slabi banki dovolj, nemudoma pristopili h pogajanjem in jih nadaljevali na točki, kjer sta jih strani končali pred zapletom glede manjkajočih podpisov pod pobudo.
Znova so obžalovali, da je sindikat spremenil svoja pogajalska stališča, s čimer se je vsebina dogovora, o kateri so tekla dosedanja pogajanja, po njihovih besedah spremenila in je bila diametralno nasprotna konceptu reševanja bank, ki ga predlaga vlada.
Bratuškova in Šušteršič v ponedeljek o umiku referenduma o holdingu
V ponedeljek pa se bosta o možnosti umika referenduma o Slovenskem državnem holdingu, ki ga je vložila Pozitivna Slovenija, v državnem zboru pogovarjala Šušteršič in poslanka PS Alenka Bratušek. V PS so omenjeno srečanje postavili kot pogoj za razmislek o umiku referenduma.
Glede omenjenega sestanka je Šušteršič danes pojasnil, da ne ve, kaj v PS zahtevajo, ker mu zahtev niso sporočili. "Pogovori se bodo morda končali že v enem dnevu, če bo dogovor. Ni treba, da jih vlečemo. Z Bratuškovo se bova srečala v ponedeljek popoldne v parlamentu. Upam, da se bomo zmenili vsaj to, kaj se pričakuje, in da se potem ne odpira novih vprašanj," je dejal minister.
Dodal je, da se je na vsakem sestanku s PS o fiskalnem pravilu pojavila kakšna zahteva, ki je nikoli prej ni bilo. "Tako se ne da, dobiš občutek, da se nekdo pogovarja samo zato, da bi zadeve vlekel," je dodal minister.
V ponedeljek se začne zbiranje podpisov
Zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank in o Slovenskem državnem holdingu je vlada uvrstila med pet ključnih ukrepov za izhod iz krize. Nad obema zakonoma visi grožnja z referendumom.
Sindikat KNG bo tako lahko, če se ne dogovori s finančnim ministrstvom o umiku referendumske pobude, že v ponedeljek začel zbirati 40.000 podpisov za razpis referenduma o slabi banki.
Referendumsko zahtevo za zakon o Slovenskem državnem holdingu je vložila skupina 30 poslancev, večinoma iz Pozitivne Slovenije.
KOMENTARJI (554)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.