SDS je v parlamentarno proceduro vložil predlog spremembe ustave, po katerem bi se lahko DZ razpustil sam, če bi tak sklep podprlo najmanj 46 poslancev.
Poslanca Branko Grims in Zvonko Černač sta ocenila, da "koalicija razpada pri živem telesu", politična kriza se zaostruje iz dneva v dan, zaupanje ljudi v vladajočo koalicijo pa je na ničelni točki. Zato po njunem mnenju Slovenija potrebuje operativno oblast in nov razvojni cikel. To pa se lahko zgodi le z volitvami, sta menila.
Černač sicer pojasnjuje, da slovenska ustava omogoča pot do predčasnih volitev, vendar je ta pot pogojena z vsaj tremi glasovanji. Zato predlagajo, da se državnemu zboru omogoči "hitro in enostavno pot", ki je skladna tudi s sedanjimi principi, na katerih temelji slovenska ustava. Tako bi se po njegovih besedah tudi izognili oporekanju in zapletom ob posamičnih glasovanjih.
Poslanca sta pojasnila, da bi bil poseg v ustavo majhen in upravičen, hkrati pa naj ne bi posegali v pristojnosti ostalih institucij. Grims je ob tem spomnil, da tak sistem že poznajo v sosednji Avstriji. Ta postopek bi uporabljali izjemoma.
Ob tem se po njunem mnenju pojavlja samo ena dilema – ali so poslanci sposobni ravnati državniško ter v ospredje postaviti interese skupnosti, svoje lastne pa odriniti v ozadje.
Stranke predlogu niso naklonjene
A predlog SDS je pri kolegih bolj ali manj naletel na gluha ušesa.
Kot pravi vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer, je predlog škodljiv za funkcioniranje institucij v državi, saj že sedanje določbe ustave omogočajo doseganje predčasnih volitev. Opozoril je, da se ustava sprejema "s tresočo roko, in ne s tresočimi hlačami, kot v tem primeru počne SDS".
Potezo SDS je označil kot še en poskus, kako ustvarjati meglo v že tako zamegljeni politični situaciji. "Videti je, da zbeganost in absurdnost SDS dosega svoj vrhunec. Ni jim bilo dovolj, da so v zadnjem letu do absurda zlorabili možnost, da tretjina poslancev lahko zahteva referendume."
Spomnil je na navedbe SDS, da je koalicija nelegitimna in "gnila do konca" ter da je sedanja sestava državnega zbora nesposobna. Kljub temu pa bi sedaj v SDS radi, da se podpre idejo o spremembi ustave, je opozoril Kumer. Za spremembo ustave je namreč potrebna dvotretjinska parlamentarna večina. "To je res nenormalna in nedržavnotvorna poteza," je ocenil Kumer, ki je še dodal, da si prav tisti, ki največ govorijo o predčasnih volitvah, tega ne želijo.
SLS: Pobuda je piarovska
V poslanski skupini SLS podpirajo predčasne volitve, vendar pa pobude SDS ne bodo sopodpisali. Po mnenju Jakoba Presečnika je pobuda SDS predvsem piarovska, prave vsebine pa nima. Poudarja, da je do predčasnih volitev moč priti bistveno prej po obstoječi zakonodaji in obstoječi ustavi, saj je za to potrebna manjša večina glasov v DZ kot pa za spremembo ustave.
"Nasprotujemo ad hoc pobudam za spremembo ustave, saj menimo, da kakršno koli spreminjanje zahteva več časa za tehten razmislek in predvsem resnejši pristop. Dopis vodjem poslanskih skupin v zaprti ovojnici in tri ure časa za razmislek teh naših pričakovanj vsekakor ne izpolnjujeta," pa so zapisali v sporočilu za javnost.
LDS: Napačni motivi za spremembe
Iz LDS so sporočili, da stranka na splošno ne nasprotuje spremembam ustave, vendar se morajo le-te uvajati znotraj premišljene procedure. Treba jih je najprej domisliti in pripraviti znotraj ožje skupine strokovnjakov, ki nova razmerja v ustavi pravilno uravnotežijo. Nato je potreben širši strokovni posvet, kjer se znotraj stroke doseže široko strokovno soglasje. Prvi odzivi ustavnopravnih strokovnjakov do predlaganih sprememb pa so zadržani oz. jim nasprotujejo, saj so predlagane spremembe nedomišljene in predlagane iz napačnih motivov.
"Politika bi se morala zavedati, da ustava ni akt, v katerega se posega za reševanje trenutne, konkretne politične situacije, temveč podlaga za dolgoročno stabilno delovanje države, ne glede na trenutne politične akterje in njihove želje. Glede na to, da konkretnega besedila predlaganih ustavnih sprememb sploh še nismo prejeli, smo zaenkrat do njih zadržani,“ je zapisal Borut Sajovic.
Zadržan tudi Erjavec
Stranka DeSUS bo sicer o predlogu Socialne demokracije Slovenije razpravljala v sredo na seji izvršnega odbora stranke, njenemu predsedniku Karlu Erjavcu pa se predlog zdi ''rokohitrski''. ''Do predčasnih volitev lahko pridemo že po sedanji ureditvi, če seveda za to obstaja politična volja," je za 24ur.com dejal Erjavec. Tudi on poudarja, da sta za spremembo ustave pomembna ''večji razmislek in večja celovitost''.
Jelinčič dvomi, da bi se poslanci predčasno odpovedali privilegijem
Predsednik SNS Zmago Jelinčič je včeraj dejal, da bi o podpori predlogu SDS razmišljali, če bi bil oblikovan na način, da bi se DZ lahko razpustil sam, če bi za to glasovali dve tretjini poslancev. Sicer pa je predsednik SNS skeptičen do vseh poskusov, ki temeljijo na tem, da bi si poslanci sami skrajšali svoj mandat.
'Predlog je predvolilno dejanje'
Predsednik republike Danilo Türk pravi, da naša ustava že sedaj predvideva, da se parlament lahko sam razpusti. "Seveda je pot do tega dogodka po sedanji ureditvi daljša, vendar so za to dobri razlogi. Imamo ustavo, ki temelji na konceptu stabilnih vlad in zaradi tega postopek do razpustitve parlamenta ni zamišljen kot nekaj, kar se zgodi zelo hitro," je poudaril.
Svetoval je, da se pri vsaki razpravi o spremembi ustave pogleda celota. "Tudi ustavni pravniki, ki so jih vprašali za mnenje, vsi po vrsti opozarjajo, da ni treba hiteti s predlogi in ta predlog morda tudi s tega stališča ni posebej dober," je dejal Türk in spomnil, da je ustavno pravna stroka skeptična do tega, ali je predlog glede na celotno ustavo dober.
Predlog sicer ne spreminja bistva naše ureditve, ki je zasnovana na parlamentarni, skorajda skupščinski demokraciji, ki daje zelo veliko vlogo parlamentu in strankam, je še povedal predsednik republike, ki ocenjuje, da je celotna naša politika zasnovana na dinamiki med strankami in parlamentom ter vlado.
KOMENTARJI (364)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.