175 milijonov strank v 70 državah, ki so lani opravile 11 milijard prevozov - to je svetovni doseg aplikacije Uber, ki jo bomo po nekaterih napovedih čez slab teden dobili tudi v Sloveniji. "Če bo Uber prišel v Slovenijo in če bo delal po naši zakonodaji, je dobrodošel. Če bo pa delal tako, kot deluje vsaj povsod po svetu, poglejmo si primer na Hrvaškem, bo pa potem hudič," meni Silvo Mikša iz City Taxija.
Prihod Uberja se je sicer v Sloveniji napovedoval že večkrat. Pod vlado Mira Cerarja je takratni minister za javno upravo Boris Koprivnikar z Uberjem že leta 2016 podpisal skupno pismo o nameri: "Mi pričakujemo, da bo tudi Uber verjetno v kratkem uspel začeti z vožnjo, vendar ne kot fizične osebe, ampak s pomočjo licenciranih prevoznikov, kar je v okviru obstoječe zakonodaje možno, seveda pa bo treba zakonodajo še prilagajati," je septembra 2016 napovedoval takratni minister Koprivnikar.
V zrak so skočili predstavniki sindikatov in nevladne organizacije, od ministra pa zahtevali takojšen odstop od sodelovanja z Uberjem, interes multinacionalke pa se je v naslednjih letih ohladil. "Predvsem zaradi tega, ker Uber ni izpolnil zahtev, ki jih v naši zakonodaji prevozniki morajo izpolniti, da ne bi predstavljali nelojalne konkurence," je nato zatrjeval julija 2022.
Leta 2021 je ministrstvo za infrastrukturo pod tedanjim ministrom Jernejem Vrtovcem pripravilo spremembe zakona, s katerimi so Uberju in sorodnim platformam spet odprli vrata, kar je sprožilo množične proteste taksistov pred parlamentom. "Oni bi radi pripeljali Uber, mi pa vsi že vemo, kaj Uber pomeni in koliko škode naredi vsem," je bil pred tremi leti kritičen podpredsednik sindikata taksistov Janko Belopavlović.
Prihod Uberja taksiste presenetil
Takoj za tem pa je Inštitut 8. marec zbral 15 tisoč podpisov za vložitev predloga zakona proti škodljivim ukrepom oblasti, ki ga je nato dan po volitvah, na katerih je zmagal aktualni predsednik vlade Robert Golob, tudi vložil v državni zbor. "Govori se, da bo zakon šel na ustavno sodišče, govori se o potencialu referenduma. Mi zagovarjamo, da imajo vsi svoje demokratične možnosti in vsi imajo pravico narediti, kar si pač želijo. Če gre zakon v presojo, gre zakon v presojo," je julija 2022 dejala Nika Kovač.
Zakon je bil naposled tudi sprejet, med enajstimi drugimi pa je posegel tudi v zakon o prevozih v cestnem prometu, kjer so platformi Uber ponovno zaprli vrata na slovenski trg. Vabilo ameriške ambasade, ki je napovedalo vstop Uberja na slovenski trg, pa je najbolj presenetilo taksiste. "Zdaj novačijo taksiste na polno, ponujajo jim 1000 evrov za priključitev, ponujajo bajne vsote denarja," trdi Mikša.
Taksiste skrbijo tudi sporne prakse spletne platforme Uber, ki so pretresle številne svetovne države, tudi našo južno sosedo. "Vozili so šoferji brez vozniških, s ponarejenimi vozniškimi dovoljenji in tako naprej. In potem so delali ljudje, ki sploh niso vedeli, kje vozijo, kaj vozijo, kdo vozi, legalnih taksistov pa potem nikjer več ni bilo," primer opiše Mikša.
In ob tem še opozarjajo - konkurenca je dobrodošla, dokler se spoštuje zakonodaja, v nasprotnem primeru pa ne izključujejo možnosti ponovnih protestov.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.