Za tako določeno povečanje dodatkov bo potrebnih v letu 2003 okoli 2,2 milijarde tolarjev dodatnih sredstev iz državnega proračuna ter okoli 530 milijonov tolarjev iz proračunov lokalnih skupnosti. Na letni ravni pa je za navedena povečanja potrebnih okoli 5,2 milijarde tolarjev dodatnih sredstev iz državnega proračuna ter okoli 1,2 milijarde tolarjev iz proračunov lokalnih skupnosti.
V nadaljevanju aneks določa plače zaposlenih v vzgoji in izobraževanju. Te naj bi se povečevale 1. julija vsako naslednje leto, do vključno leta 2006, in sicer vsakič v vrednosti količnikov povečanj. Povečanja plač v letih 2004 - 2006 so vezana na začetek uporabe zakona o sistemu plač v javnem sektorju ter na sklenitev obeh kolektivnih pogodb za javni sektor in sklenitev nove oziroma uskladitev obstoječe kolektivne pogodbe za dejavnost vzgoje in izobraževanja. Neposredno na podlagi tega aneksa se bo torej izvedlo povečanje samo 1. julija 2003, povečanja plač v letih 2004, 2005 in 2006 pa se bodo opravila v okviru vzpostavljanja razmerij med plačami v javnem sektorju, ki bodo dogovorjena med vsemi socialnimi partnerji v javnem sektorju v okviru izvedbe zakona o sistemu plač. To pomeni, da se bodo tudi financirala iz finančnih virov, predvidenih z zakonom.
Navedena razmerja so le izhodišče za pogajanja, v katerih bodo poleg obeh podpisnic tega aneksa sodelovali še vsi drugi reprezentativni sindikati javnega sektorja. Po aneksu bodo pri pogajanjih o določanju razmerij med plačami na podlagi zakona o sistemu plač izhajali iz razmerij, ki bodo upoštevala, da bo najnižja osnovna plača zdravnika po končanem sekundariatu največ za 23 odstotkov višja od najnižje osnovne plače strokovnega delavca z visokošolsko izobrazbo v vzgoji in izobraževanju.