V torek so se končali zaključni postopki njegove oddaje v zakup za dobo petih let z možnostjo prodaje ali podaljšanja zakupa za naslednjih pet let, je na današnji novinarski konferenci povedal minister za finance Dušan Mramor. Na ministrstvu poudarjajo, da so dosegli rešitev, ki ne prinaša nobenih obremenitev za državni proračun in davkoplačevalce. Kljub temu, da ime zakupnika kroži v javnosti, pa še vedno ne želijo izdati, kdo se bo vozil z nesojenim letalom.
Največja verjetnost je, da bo zakupnik (njegovega imena na ministrstvu ne želijo razkriti) po petih letih podaljšal pogodbo za naslednjih pet let, zato so na ministrstvu tudi vse izračune naredili na tej predpostavki, je dejal minister Mramor. Skupni finančni učinki oddaje letala v zakup so 26 milijonov ameriških dolarjev. To pomeni za 200.000 dolarjev več od neto cene letala. Ta je namreč 25,8 milijona dolarjev (pogodbena nakupna cena letala je 28 milijonov dolarjev). Zakupnina mesečno znaša 125.000 dolarjev, kar bo v desetih letih naneslo 15 milijonov dolarjev. Na poseben račun je položena tudi varščina v višini enega milijona dolarjev, namenjena pa je za primere, če bi prihajalo do zamika plačila zakupnine.
Zakupnik bo kril vse stroške, povezane z vzdrževanjem, delovanjem letala in zavarovanjem. V skladu s pogodbo pa mora oblikovati tudi ustrezne rezerve za vzdrževanje motorjev in glavne konstrukcije letala, da bo letalo, potem ko bo vrnjeno v Slovenijo, ustrezno vzdrževano, je dejal Mramor.
Stroški posrednika, ki znašajo 1,8 odstotka od vrednosti letala, zmanjšanje vrednosti protidobav in drugi dodatni stroški so pokriti že z doseženim znižanjem nakupne cene letala (za milijon dolarjev), ki jo je finančno ministrstvo s pomočjo posrednika doseglo med pogajanji s proizvajalcem.
Slovenija zato, da bi bil mogoč vpis letala v register letal ZDA, ni oddala letala v zakup neposredno, temveč preko trusta, ki ga upravlja Aircraft Guaranty Title&Trust. Ta je bil oblikovan v ZDA izključno v ta namen. Slovenija je v neposrednem pravnem razmerju samo z upraviteljem trusta, ta pa je v svojem imenu, vendar za račun Republike Slovenije, sklenil zakupno pogodbo z zakupnikom. Ker je letalo registrirano in oddano v najem v ZDA, projekt nabave in oddaje letala v najem nima nobenih davčnih posledic v Sloveniji.
Predvidena tudi odpoved pogodbe
Po besedah državnega sekretarja v finančnem ministrstvu Antona Žuniča, ki je vodil skupino za izvedbo projekta, je pogodbo mogoče tudi odpovedati. Varščine je dovolj za pol leta, ko bi bilo mogoče urediti vse pravne zadeve, v tem času pa bi tudi našli novega zakupnika.
Ministrstvo za finance je za svetovanje podpisalo pogodbo s profesionalnim svetovalcem za posredovanje pri transakcijah z letali podobnega ali enakega razreda. V skladu z zakonom o javnih naročilih je bilo med tremi ponudniki, ki so se uvrstili v ožji izbor, izbrano svetovalno podjetje Bloomer de Vere Group Avia. To je kot ekonomsko najboljšo rešitev priporočilo oddajo letala v najem, in sicer sklenitev pogodbe za dobo do petih let z možnostjo prodaje ali podaljšanja za naslednjih pet let, pri čemer je državi zagotovljena možnost, da ob izteku pogodbe letala ne proda.
Izbrani ponudnik ostaja anonimen
Finančno ministrstvo je prejelo osem ponudb za zakup in pet ponudb za nakup letala, v ožji izbor so prišli trije ponudniki, izbrali pa so enega, katerega imena zaradi spoštovanja poslovne zaupnosti, kot se je izrazil državni sekretar Žunič, ne morejo razkriti.
Oddaja falcona v zakup pomeni, da se bodo predstavniki vlade in države vozili s cenejšim, sedanjim vladnim letalom lear jet ter včasih z letali, ki jih bo treba najeti. Toda stroški letal, ki jih bodo najeli, bodo nižji od stroškov, ki bi jih imeli z uporabo falcona. Tako nastali dodatni prihranki naj bi znašali vsaj 700.000 dolarjev letno, opozarjajo na ministrstvu.