Policija na koprskem je približno v 300 primerih na leto obravnavala kazniva dejanja, povezana s ponarejanjem denarja. Pri ponarajenih bankovcih gre v večini primerov za italijanske lire. Storilce je težko odkriti, saj ljudje, ki uporabljajo ponarejene lire v igralnicah in drugih ustanovah, sploh ne vedo, da gre za ponarejen denar.
Zdaj je tega kot kaže konec, vsak v večjih količinah. Z italijanskimi kolegi so namreč koprski kriminalisti uspeli razkrinkati kriminalno združbo z juga Italije, ki je - med drugimi tudi v Sloveniji - razpečevala velike količine ponarejenih lir.
Prejšnjo soboto so pri Devinu priprli 42-letnega Teodosia Lavinio in mu zasegli 300 milijonov ponarejenih lir, v bankovcih po 50 tisoč. Hkrati so koprski kriminalisti v portoroški igralnici prijeli Giovannija Valluzzo, ki je čakal, da bi mu kupec ponarejenih lir, ki pa je bil sodelavec policije, plačal 90 tisoč mark.
"Zahvaljujoč slovenski zakonodaji, so Slovenci razpečevalcem nastavili policista, ki naj bi se pogajal o nakupu ponarejenih bankovcev," je povedal Luigi di Ruscio s tržaške kriminalistične policije in dodal, da italijanska zakonodaja žal ne dovoljuje, da bi sodelavci policije ponujali denar kriminalcem.
»Virtualni« kupec - policist - je z zavlačevanjem pogajanj o ceni ponarejenih lir dal možnost Italijanom, da so z zasledovanjem in prisluškovanjem prišli do njihovega izvora. To je bila tiskarna v Castellmare di Stabia, mestecu blizu Neaplja, kjer so poleg denarja tiskali tudi zavarovalne police, dovoljenja za bivanje in celo etikete znanih šampanjcev. Policiste je najbolj presenetilo to, da so imeli v tiskarni pripravljene matrice za tiskanje nove evropske valute - evrov.
"Ker preiskava še ni končana, ne vemo, koliko vpletenih v razvejano kriminalno mrežo so Italijani še odkrili. Glede na raznovrstnost ponaredkov, ki gredo do letalskih kart in parkirnih listkov, jih je gotovo še mnogo," je povedal predstavnik koprskih kriminalistov Srečko Smodiš.