Slovenija

Novo upanje za srčne bolnike: manj invazivna metoda vstavljanja zaklopke

Ljubljana, 02. 11. 2022 07.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Nina Šašek
Komentarji
52

Srčna obolenja sodijo med najpogostejše vzroke umiranja prebivalcev, zato je vsak napredek na področju zdravljenja teh obolenj še kako pomemben. V UKC Ljubljana izvajajo novo metodo, kjer bolniku vstavijo umetno zaklopko brez uporabe zunajtelesnega krvnega obtoka, in sicer zgolj skozi nekajcentimetrski rez na levi strani prsnega koša. S tem so se uvrstili med zgolj 100 centrov na svetu, ki izvajajo ta postopek.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Nova metoda vstavljanja zaklopke
    02:58
    Iz 24UR: Nova metoda vstavljanja zaklopke
  • Iz SVETA: Nova metoda vstavljanja zaklopke
    02:39
    Iz SVETA: Nova metoda vstavljanja zaklopke
  • Doktor Lakič o prednostih nove metode
    00:40
    Doktor Lakič o prednostih nove metode
  • Obrazložitev delovanja in vstavitve nove zaklopke
    02:40
    Obrazložitev delovanja in vstavitve nove zaklopke
  • Doktor Bunc o inovativni metodi
    01:30
    Doktor Bunc o inovativni metodi

Univerzitetni klinični center Ljubljana se je uvrstil med 100 centrov na svetu, ki vstavljajo transkatetrske umetne zaklopke namesto obolele mitralne zaklopke. Prvi transkatetrski implantaciji umetne zaklopke na mesto obolele mitralne zaklopke sta bili opravljeni v UKC Ljubljana v sredo, 19. oktobra letos. Oba obravnavana bolnika po posegu okrevata dobro. Tovrstni poseg predstavlja nov mejnik pri zdravljenju slovenskih bolnikov, saj v tem primeru ni potrebna uporaba naprave za zunajtelesni krvni obtok, prav tako pa je pristop možen preko bistveno manjše rane na levi strani prsnega koša. 

Sama uvedba metode v Sloveniji, katere priprava je trajala dve leti, je bila mogoča le zaradi izjemnega interdisciplinarnega sodelovanja zdravstvenih delavcev in vodstva KO za srčno in žilno kirurgijo, KO za kardiologijo, KO za radiologijo, KO za anesteziologijo ter podpore uprave in strokovnega vodstva UKC Ljubljana. Uvedba je zajemala začetne priprave, pridobitev dovoljenj, šolanje, izbor bolnikov in na koncu samo izvedbo, ki tako predstavlja veliko pridobitev za bolnike, hkrati pa je tudi pomemben strokovni napredek UKC Ljubljana, so zapisali v sporočilu za javnost.

Pri človeku so transkatetrsko vstavitev mitralne zaklopke (TMVR) prvič opravili leta 2013. TMVR se je razvijala in do danes so tovrsten poseg opravili že pri okoli 1100 bolnikih v 98 svetovnih centrih, kar UKC Ljubljana postavlja ob bok najnaprednejšim centrom na svetu. 

Ekipo, ki je sodelovala pri posegih, so sestavljali: vodja programa, kardiokirurg dr. Nikola Lakič, dr. med., vodja interventnih kardiologov prof. dr. Matjaž Bunc, dr. med., kardiokirurginja Tadeja Kolar, dr. med., kardiologinja dr. Katja Ažman Juvan, dr. med., kardiologinja dr. Mojca Bervar, dr. med., anesteziologinja Urška Žerjav, dr. med., anesteziolog Dejan Pirc, dr. med., inštrumentarka Mojca Podlogar, dipl. m. s., inštrumentar Andraž Šubic, dipl. zn., inštrumentarka Dora Jurčič Slapšak, dipl. m. s., inštrumentarka Urška Bradeško, dipl. m. s., anesteziološki tehnik Iztok Kovačec, dipl. zn., anesteziološki tehnik Zlatko Grubešić, dipl. zn., perfuzionist Čazim Mehić, dipl. zn., radiološki inženir Matevž Čadej, dipl. inž. rad. ter radiološki inženir Andrej Lišič, dipl. inž. rad. 

Tako se je v UKC Ljubljana standardnemu kirurškemu zdravljenju bolezni vseh zaklopk (aortne, mitralne, trikuspidalne in pulmonalne), uveljavljenim metodam perkutanega zdravljenja zožitve aortne zaklopke (TAVI), puščanju trikuspidalne zaklopke (trikuspidalna sponka, TriClip) ter puščanju mitralne zaklopke (mitralna sponka, MitralClip) zdaj pridružuje še TMVR. Z novo metodo so še dodatno dopolnili spekter načinov zdravljenja.

Doktor Bunc je pojasnil, da gre za nadaljevanje trenda uvajanja novih metod v zdravljenje slovenskih bolnikov. Kot je dejal, gre za dokaj inovativno metodo, trenutno edino razpoložljivo v svetu za zdravljenje brez odpiranja prsnega koša, sam poseg pa je namenjen točno določeni skupini bolnikov, torej tistim, za katere bi bili zaradi dodatnih pridruženih boleznih klasični kirurški posegi preveč tvegani. 

Pri zdravljenju v UKC Ljubljana so uporabili trenutno edino komercialno razpoložljivo zaklopko podjetja Abbott, ki se imenuje Tendyne. Sestavljena je iz štirih delov – zunanjega ogrodja, biološke zaklopke, pritrditvene vrvice in sidra. 

Kolarjeva je izpostavila prednosti tega postopka, in sicer zelo majhen rez med rebri na levi strani prsnega koša, kot tudi to, da ni potreben zunajtelesni krvni obtok. Stare zaklopke ne odstranijo, pač pa preko posebnega dostavitvenega sistema vstavijo novo na njeno mesto (stara zaklopka deluje kot sidro za novo). Bolnik gre lahko po posegu zelo hitro iz bolnišnice, načeloma v petih do desetih dneh. Pričakujejo pa, da se bo ta čas še skrajšal, saj bodo imeli z zaklopko vedno več izkušenj.

Doktor Lakič je dejal, da so te operacije namenjene res tistim, ki so že imeli operacijo na srcu in sedaj potrebujejo novo, torej zamenjavo mitralne zaklopke. Pri teh bolnikih namreč obstaja visoko tveganje za sam poseg. Kot dodaja, s tem posegom lahko na dosti bolj eleganten način bolniku izboljšajo življenje.

Srčna zaklopka podjetja Abbott.
Srčna zaklopka podjetja Abbott. FOTO: Bobo

Kako poteka postopek?

Bolniki so med tovrstnim posegom v splošni anesteziji. Sam poseg vstavitve zaklopke Tendyne zajema rez, dolg približno osem centimetrov, ki ga napravijo v 5. ali 6. medrebrju na levi strani prsnega koša. S tem je omogočen dostop do vrha levega prekata, preko katerega z vodilom vstavijo zaklopko Tendyne v obolelo mitralno zaklopko. Ko z ultrazvokom srca in fluoroskopijo potrdijo, da je položaj v srcu ustrezen, zaklopko razpnejo. S posebnim mehanizmom na zunanji strani levega ventrikla zasidrajo vrvico, ki tako skrbi, da zaklopka ostane na pravem mestu v srcu. 

V spodnjem videu si lahko pogledate del posnetka, ki prikazuje samo operacijo. Gre pa za zelo nazorne posnetke.

Okoli 10 operacij na leto

Po projekcijah bo na leto opravljenih okoli deset takšnih posegov, je dejal srčni kirurg Lakič in dodal: "Je pa vse še stvar dogovora z zavarovalnico in ostalimi stvarmi, saj gre za novo metodo, ki od zavarovalnice ni pokrita do te mere, da bi se lahko šlo tudi v širšo uporabo. Tukaj nas čaka še dolga in krvava pot." 

Upajo pa, da bo teh operacij lahko še več, saj gre za manj invaziven poseg, ki za določene bolnike pomeni manjše tveganje. Ta poseg ima namreč bistveno nižjo stopnjo tveganja za bolnika, opozarja Kolarjeva. Ni treba namreč odpreti celega prsnega koša, ni treba vzpostaviti zunajtelesnega krvnega obtoka. Vse to so prednosti za bolnike. 

Predstojnik Kliničnega oddelka za kirurgijo srca in ožilja doktor Nikola Lakič, kardiokirurginja Tadeja Kolar in prof. dr. Matjaž Bunc.
Predstojnik Kliničnega oddelka za kirurgijo srca in ožilja doktor Nikola Lakič, kardiokirurginja Tadeja Kolar in prof. dr. Matjaž Bunc. FOTO: Bobo

Glede cene postopka je doktor Lakič dejal, da je cena same zaklopke, ki jo vstavijo, resda lahko visoka in nekajkrat višja od navadne zaklopke, da pa je treba gledati bolj celostno. "Pooperativni poseg bolnika, ki ima znova operacijo na srcu, je veliko bolj tvegan. Mi mu lahko s takšnim posegom zagotovimo, da gre lahko čim prej domov."

"Danes so stvari interdisciplinarne. To vodi v razvoj medicine pri nas in po svetu,"  pa je izpostavil doktor Lakič in poudaril sodelovanje različnih strokovnjakov, kar prispeva k doseganju boljših rezultatov. 

Srčne bolezni med vodilnimi vzroki za prezgodnje umiranje ljudi

Po podatkih NIJZ iz leta 2017 so vodilni vzroki za smrt prebivalcev Slovenije še vedno bolezni obtočil (med najpogostejše sodijo srčni infarkt, možganska kap, odpoved srca idr.) ter neoplazme (rak prebavil, prostate, dojke in pljuč), ki so bile v letu 2017 vzrok 70 odstotkov vseh smrti. 

Pri nekaterih srčnih boleznih se zamašijo žile, kar vodi v srčni infarkt. Druge bolezni napadejo srčne zaklopke, ki se lahko ali zožijo ali pa začnejo puščati. Če se zožijo, potem gre kri težko skozi. Če puščajo, kri potuje nazaj, kar zmanjšuje, oslabi delovanje srca. Nekatere srčne bolezni pa prizadenejo samo srčno mišico, ki oslabi. Pogosto se kardiologi srečujejo prav z bolniki, ki imajo obolele srčne zaklopke.

V srcu imamo štiri zaklopke: aortno, mitralno, trikuspidalno in pulmonarno, njihova naloga pa je, da kri spuščajo po točno določeni poti in tudi po točno določenem vrstnem redu. Pri določenih bolnikih se zgodi, da se pojavijo težave. Če zaklopka spušča kri nazaj, torej v napačno smer, se stanje imenuje regurgitacija.

Ena najpogostejših bolezni srčnih zaklopk je prolaps mitralne zaklopke, ki nastane, ko se mitralna zaklopka začne slabo zapirati oziroma tesniti. Včasih ta bolezen povzroči regurgitacijo. Kadar se zaklopka ne odpira dovolj, pa to preprečuje kroženje krvi. Temu stanju pravijo stenoza. 

Okvarjene oziroma obolele srčne zaklopke lahko zamenjajo z umetnimi.
Okvarjene oziroma obolele srčne zaklopke lahko zamenjajo z umetnimi. FOTO: Adobe Stock

Velik napredek pri operaciji zaklopk

Okvare zaklopk so lahko prirojene ali pa jih povzročijo okužbe, srčni napadi, poškodbe srca. Nekatere takšne okvare ne povzročajo težav in ne potrebujejo zdravljenja. Večje pa zahtevajo zdravljenje z zdravili, operacijami, pogosto z zamenjavo zaklopk. V preteklosti so zaklopke menjavali z operacijo na odprtem srcu, kakor temu pravijo. To pomeni, da kirurg med operacijo krvni obtok preusmeri na napravo, ki se ji reče izventelesni krvni obtok (ekstrakorporalna cirkulacija), medtem pa operira srce. Pred leti so začeli v določenih primerih, kjer je to bilo dopustno, izvajati metodo TAVI. Gre za katetrsko vstavitev srčne zaklopke skozi žilo v dimljah. Običajno se metoda uporablja pri zelo starih pacientih z visoko komorbiditeto, pri katerih bi bil kirurški pristop z zunajtelesnim obvodom zelo rizičen.

Zadnja leta pa je bil napredek na področju operacije zaklopk še večji, in sicer je šel v smer, da kirurgi ne odpirajo več celotnega prsnega koša, temveč skušajo na prsnem košu narediti čim manj travme, da rehabilitacija po operaciji hitreje poteka. Namesto 25 centimetrov velikega reza in odpiranja prsnega koša sedaj naredijo minimalen rez med rebri. Pri določenih bolnikih skozi ta rez speljejo zunajtelesni krvni obtok z zaustavitvijo srca in nato zamenjajo obolelo zaklopko. Gre za kirurški poseg. 

Zdaj pa tudi to ni več potrebno, saj so z novo metodo uspešno zamenjali okvarjeno mitralno zaklopko brez uporabe zunajtelesnega krvnega obtoka, s čimer so zmanjšali možnost zapletov med samim posegom in hkrati pospešili sam proces rehabilitacije. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (52)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jafalical
02. 11. 2022 19.17
+5
Cestitke in v veslje mi je prebrati te novosti, vrhunske dosezke.
caspera1
02. 11. 2022 18.59
+6
Omas1313
02. 11. 2022 15.42
-2
Ko rabiš to zaklopko jo dobiš dve leti po tem ko umreš
devote
02. 11. 2022 14.03
+7
kako da privat zdravstveni kradljivci ne naredijo nobenega preboja !??
Kufer
02. 11. 2022 13.28
+12
Matjaž Bunc, dohtar za vikat. Strokovnjak za zaklopke in tudi kot človek izjemno prijeten.
VoxP
02. 11. 2022 13.02
+2
kaj nam pomaga vsa ta napredna tehnologija ko pa imamo vse zdravnike na štrajku kjer izsiljujejo vse višje plače na račun pacientov in ko končajo si verjetno že pod rušo
dobrabejba35
02. 11. 2022 13.17
+2
Na štrajku so seveda samo v javnem zdravstvu. Samoplačniško greš lahko kadarkoli :)
Maxim22
02. 11. 2022 13.32
+6
dobrabejba35... a ti hodiš k privat zdravniku ali tam, kjer vsak mesec nakažeš del svoje plače?
Kojotek
02. 11. 2022 17.26
+1
Bomo naredili sledeče...prenehali nakazovati vsak mesec iz plačnega sistema in potem samoplačniško hodili na preglede...:-)
AZ64
03. 11. 2022 08.28
-1
Potem pa to naredi še za kompletni javni sektor saj noben si ne zasluži plače
Maxim22
03. 11. 2022 09.42
+2
Kojotek: Ne želi si tega, ker so naše plače tako nizke, da si pregleda večina ne bo mogla privoščit.
annoying orange
02. 11. 2022 11.48
-5
Babavanga je napovedala, da bodo srčne zaklopke zdravili samo še nezemljani.. leta 2300
annoying orange
02. 11. 2022 11.44
-5
Doktrina je namreč taka: dve leti pret penzijo je kritičnih...
annoying orange
02. 11. 2022 11.38
-3
Ponavad ti srcno zaklopko operirajo đve let pred penzijo... Tko da moraš v invalidsko... To je pa 375 OJROV...
annoying orange
02. 11. 2022 11.39
-4
annoying orange
02. 11. 2022 11.40
-6
Ko se odseliš iz ZLOVENIJE.. ponavad tud VZROK odpraviš...
annoying orange
02. 11. 2022 11.40
-5
mayjjya
02. 11. 2022 11.24
+1
vsak bi pa lahko začel prevzemati odgovornost za lastno zdravje že prej s spremembo prehrane in več gibanja, ampak to je pretežko za večino ljudi
annoying orange
02. 11. 2022 10.51
-6
Kako bomo pa VZROK pozdravili?
annoying orange
02. 11. 2022 10.51
-4
Ker čez 3 letajo... Bo treba še 2. zaklopko menjat...
Pocen jajc
02. 11. 2022 10.39
+0
A ni tako, da ta ocalar tozi kc ker mu helikopter namenjen v KC preletava njegovo hiso 😃
annoying orange
02. 11. 2022 10.44
-6
Blue Dream
02. 11. 2022 10.38
+8
Katanec bi rekel kapo dol fantje in dekleta
annoying orange
02. 11. 2022 10.41
-7
AZ64
02. 11. 2022 11.02
+3
annoying orange
02. 11. 2022 11.34
-3
annoying orange
02. 11. 2022 10.38
-6
Ce mislite da je zobozdravtvo.. v dre.... Pazi to..
Maxim22
02. 11. 2022 10.38
+8
Kaj nam to pomaga, če prideš na vrsto šele takrat, ko si že nekaj let 2m pod zemljo??
annoying orange
02. 11. 2022 10.37
-4
Ste 3. V čakalni vrsti!
annoying orange
02. 11. 2022 10.37
-5
AZ64
02. 11. 2022 10.58
+5
annoying orange
02. 11. 2022 11.34
-4
annoying orange
02. 11. 2022 11.36
-5
Če ti bolj pomaga lahko napišem namest usi.. SVI..pa da nas razume celi svet!
Samojaz_samojaz
02. 11. 2022 10.33
+3
Super, da znajo to po vseh teh letih zdaj tudi drugi kardiokirurgi. Klokočovnik je namreč mojo mamo tako operiral že l. 2012. Okrevanje je bilo ekspresno hitro.
Levcekk
02. 11. 2022 10.33
+1
Saj so strokovnjaki,samo preveč politike je tudi v zdravstvu in se zlorablja.Leta2012(vladaJ.J)so mi tako po ukazu politike in policije načrtno uničili transplantirano ledvico,da bi me utišali,ustrahovali oz.izsiljevali in imeli v oblasti,ker sem kritičen do politike-kov ter njenih kriminalnih dejanj ter sistema.
natmat
02. 11. 2022 10.31
+9
Tudi pri nas imamo izjemno uspešne ljudi!!Na žalost pa imamo skrajno črnoglede nergače ki se vtikajo prav povsod in so velik problem naše družbe!!
Zmaga Moke
02. 11. 2022 10.30
+5
Tega bo zdaj dosti treba, vemo zakaj...