V UKC so že dalj časa pričakovali pojav gram negativnih bakterij, ki so odporne na skoraj vse antibiotike, je dejala strokovna direktorica Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani (UKCL) Brigita Drnovšek Olup. Kot je dejala, je strategija kliničnega centra, da te bakterije zamejijo. Najboljši ukrep pri tem pa so osamitev bolnikov in higienski ukrepi. Kot je dejala, obstajajo take superbakterije že nekaj časa. Kot primer je navedla bakterijo MRSA, ki so jo uspešno zamejili pred časom.
Beović: Novih močnejših antibiotikov ne bo še vsaj pet let
Infektologinja v UKC Ljubljana Bojana Beović pa je pojasnila, da so mikroorganizmi, kamor sodijo tudi bakterije, na svetu dalj časa kot ljudje in so tudi bolj prilagodljive. Odkritje prvih antibiotikov je sicer pomenilo velik napredek v medicini, vendar so se vzporedno z vse večjo in včasih tudi pretirano rabo antibiotikov razvijale tudi bakterije, ki pa do sedaj niso bile odporne na najmočnejše antibiotike.
Kot je dejala, so ravno zaradi široke uporabe antibiotikov v Sloveniji leta 1999 vzpostavili rezervno listo antibiotikov, ki jih lahko zdravnik predpiše le z odobritvijo posebne komisije. Ta rezervna lista je zadnja obrambna linija pred močnimi bakterijami. Bakterije ESBL, kamor sodi tudi MRSA, in zadnja bakterija NDM-1 pa so odporne na večino antibiotikov. Kot je dejala Beovićeva, je večna dilema zdravnik vedno v tem, da bi rad bolniku pomagal in mu zato predpiše različne antibiotike, in v tem, da predpiše preveč antibiotikov, kar pomeni, da lahko bakterije postanejo na njih odporne.
Trenutno obstajata dva možna zdravila za bakterijo NDM-1, tigeciklin in colistin. Poleg tega pa pri zdravljenju uporabljajo tudi kombinacijo antibiotikov. Novih močnejših antibiotikov pa na tržišču ne bo vsaj še pet let, je še dejala.
Čižman: Ne pričakujemo da bi se bakterija razširila v Sloveniji
Infektolog V UKC Milan Čižman pa je dejal, da se je bakterija NDM-1 prvič pojavila v Indiji in Pakistanu in da obstaja nevarnost, da bi se lahko razširila, če ne bomo ustrezno ukrepali. Kljub temu pa je potencialna nevarnost za Slovenijo relativno majhna, je ocenil. Ob tem je spomnil, da to ni prva superbakterija, ki se je pojavila v zadnjem času ter da že nekaj let obstajajo tudi druge superbakterije, ki so bolj nevarne od te. Zakaj je ta požela toliko pozornosti, pa Čižman ne ve.
Za širjenje bakterij sta predvsem krivi predvsem slabe higienske razmere in pretirana uporaba antibiotikov, kar pa je oboje prisotno v azijskih državah, kjer se je bakterija NDM-1 pojavila.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.