
S spremembami zakona o osnovni šoli želi vlada spremeniti vlogo in pomen nacionalnih preizkusov znanja, je pojasnil minister za šolstvo Milan Zver. Zakonska novela, o kateri je DZ odločal po skrajšanem postopku, predvideva ukinitev ekstercev v prvi triadi, ob koncu drugega obdobja je preverjanje prostovoljno, po koncu tretjega dela pa je obvezno. Ob koncu druge triade bodo s prostovoljnim preverjanjem preverjali materni jezik, matematiko in tuji jezik. Ob koncu tretje triade naj bi bila preverjanja iz maternega jezika in matematike, tretji predmet pa naj bi po predlogu novele vsako leto sproti določil minister, in sicer marca za tekoče leto. Spremembe bodo v veljavi že v šolskem letu 2005/06.
Ocena nacionalnih preizkusov ne bo več del splošne ocene in ne bo več vplivala na vpis v srednje šole z omejitvami vpisa. Eksterci bodo tako le dodatna informacija učencu, staršem in učiteljem, državi pa bodo rezultati pomagali lažje usmerjati izobraževalno politiko.
Na zunanje preverjanje znanja že dolgo obstajajo različni pogledi, vladni predlog pa naj bi pomenil kompromis med njimi. Zagovorniki "ekstercev" tako poudarjajo, da sedanje preverjanje omogoča objektiven pogled v znanje. Kritiki zunanjega preverjanja pa poudarjajo, da bi morala šola poleg pomnjenja velikih količin podatkov otrokom nuditi prevsem višjo raven uporabnega znanja.

Sedanje zunanje preverjanje znanja po mnenju ministra za šolstvo "bistveno spreminja vsebino pouka, ki je usmerjen zgolj v doseganje boljših dosežkov na nacionalnih preizkusih". Učenci in učitelji naj bi bili tako v dosedanjem sistemu osredotočeni predvsem na določene vsebine in predmete, ki so pri ekstercih vnaprej določene, preostale učne vsebine in predmeti pa naj bi bile zanemarjene. "Uvedba nacionalnih preizkusov v prihodnjem letu tudi sicer ni mogoča, saj ministrstvo za šolstvo razpolaga z omejenimi kadrovskimi, finančnimi in prostorskimi zmogljivostmi," je povedal Zver.