Ustavno sodišče je soglasno ocenilo, da je 28. člen zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev v neskladju z ustavo. Ta je sprva določal, da se upravičencem do subvencije v tržnih in hišniških stanovanjih prizna še subvencija do priznane neprofitne najemnine, a je zakon o ukrepih za uravnoteženje javnih financ občin ta del člena črtal.
Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je namreč lani vložila zahtevo za oceno ustavnosti 25. člena zakona o ukrepih za uravnoteženje javnih financ občin, saj ta posega v pravico do omenjene subvencije. Ustavno sodišče pa je ocenilo, da je v neskladju z ustavo 28. člena zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, saj je ravno v njem opredeljena pravica do te subvencije.
Kot so zapisali ustavni sodniki, mora DZ ugotovljeno neskladje odpraviti v roku enega leta po objavi v uradnem listu. Do odprave neskladja pa se upravičencem do subvencije v tržnih in hišniških stanovanjih, ki izpolnjujejo dohodkovne in druge pogoje za pridobitev neprofitnega stanovanja, prizna tudi subvencija do priznane neprofitne najemnine na način, kot je določen za subvencije neprofitnih najemnin, je še navedeno v odločbi.
Kot so zapisali v obrazložitvi, naj bi bila država dolžna zagotoviti varnost uživanja bivališča vsem ljudem. Ker vse občine nimjo zagotovljenega zadostnega števila neprofitnih stanovanj, naj bi država nudila subvencijo za najem tržnega stanovanja. S sprejetjem novega zakona se je to razmerje porušilo, pravica do bivališča naj ne bi bila več zagotovljena vsakomur, temveč naj bi bila prepuščena arbitrarnemu kriteriju, tj. ali občina razpolaga z zadostnim številom neprofitnih stanovanj.
Občine pričakujejo nadomestilo sredstev
Izpolnjevanje odločbe ustavnega sodišča, ki je ukinitev dodatne subvencije za najem tržnih in hišniških stanovanj ocenilo za neustavno, bo za občine dodaten strošek. Zato v Skupnosti občin Slovenije (SOS) pričakujejo, da jim bo država ta del sredstev nadomestila, je dejal predsednik SOS Ivan Žagar.
Tudi predsednik Združenja občin Slovenije (ZOS) Robert Smrdelj je ob robu današnje skupščine združenja ocenil, da je veljavna ureditev povzročila neenakost med upravičenci za subvencijo, občutili pa so jo zlasti na šibkejših območjih. Zato je odločitev ustavnega sodišča označil za razumljivo.
Žagar pa je poudaril, da so občine prve, ki morajo reševati socialne probleme. Zato tudi veljavna ureditev po njegovih besedah ni bila namenjena temu, da bi ljudem v socialnih stiskah otežili položaj.
Je pa Žagar poudaril, da so se tovrstne težave skozi leta nakopičile ravno zaradi zmanjševanja sredstev za financiranje občin. Tem namreč zmanjkuje sredstev za investicije in tako tudi nimajo finančnih virov za financiranje izgradnje ali pridobivanje neprofitnih stanovanj, je pojasnil. Če bi ta sredstva imele, bi upravičence namestili vanje in teh težav ne bi bilo, je povedal Žagar.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.