Avtorica prispevka: Maja Sodja
Če bi za vse bolnike - tako mlajše kot starejše - skrbel družinski zdravnik, bi čakalnice v zdravstvenih domovih po mnenju pediatrov izgledale nekako takole: na zdravniški pregled bi čakala mamica z bolnim otrokom, zraven nje nosečnica, pa še starejši moški s povišanim krvnim tlakom.
"Kako bodo lahko obvladali cel spekter posebnih komunikacij, različnih pristopov, metod in vrst zdravljenja tako zelo različnih starostnih skupin od novorojenčka do starčka?" se sprašuje Maja Kersnik, predsednica Zveze družin pri ZPMS.
Margareta Seher Zupančič, predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo, pa meni, da bi tak način bi zagotovo odvrnil marsikoga, zlasti najstnike. "Ti so bolj občutljivi, tako da odlašajo z obiskom, kar pa lahko privede do (pre)poznega ukrepanja."
Tudi starši, kot smo preverili pred enim izmed ljubljanskih vrtcev, ukinitvi pediatrov ostro nasprotujejo.
Mladi očka je povedal, da mora biti pediater vedno pri roki, ena od mamic pa se ne strinja s tem, da bi vlogo pediatrov prevzeli družinski zdravniki. "Ne, ker družinski zdravniki z otroki nimajo toliko izkušenj kot pediatri," odločno pove.
Na naši spletni strani 24ur.com smo vas spraševali ali naj družinski zdravniki prevzamejo vlogo pediatrov. Le 14 odstotkov je odgovorilo z da, slabih 80 odstotkov pa meni, da mora skrb za otroke ostati v domeni pediatrov.
"Dejstvo je, da ima Slovenija v primerjavi z državami Evropske unije ob bistveno nižjih vlaganjih, odličen kazalec varstva otrok," je povedala Seher Zupančičeva, kar med vrsticami pove marsikaj.
Zanimivo pa je, da so v nekaterih evropskih državah, npr. v Franciji, pediatre sprva ukinili, potem pa znova uvedli.
Na ministrstvu za zdravje vztrajajo pri tem, da Bela knjiga predvideva le delitev dela med družinskimi zdravniki in pediatri, nikakor pa ne njihovo popolno ukinitev.