Slovenija

'Ulice otrokom'

Ljubljana, 25. 04. 2007 10.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Z zaprtjem več kot 60 ulic po vsej Sloveniji so želeli organizatorji prireditve 'Ulice otrokom' spodbuditi umiritev prometa.

Organizatorji želijo spodbuditi izvajanje ukrepov za umirjanje prometa v okolici šol in vrtcev.
Organizatorji želijo spodbuditi izvajanje ukrepov za umirjanje prometa v okolici šol in vrtcev. FOTO: POP TV

Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu je danes v sodelovanju z državnimi organi, občinami, gospodarskimi družbami in organizacijami ter vrsto civilnih združenj pripravil prireditev Ulice otrokom!. Z zaprtjem več kot 60 ulic po vsej Sloveniji so želeli organizatorji spodbuditi izvajanje ukrepov za umirjanje prometa v okolici šol in vrtcev, so sporočili organizatorji.

Na spletni strani Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu si lahko pogledate katere ulice so bile zaprte.

S projektom so želeli spodbuditi tudi spreminjanje običajnih ulic v ulice, kjer je uveljavljen režim območja umirjenega prometa. V urbanih središčih je namreč površin, ki bi bile namenjene tudi za igro otrok, bistveno premalo, opozarjajo organizatorji. Poleg tega ni dovolj varnih šolskih poti in kolesarskih stez.

Na podlagi resolucije Združenih narodov za večjo varnost v cestnem prometu sta Ekonomska komisija ZN za Evropo in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) razglasili teden od 23. do 29. aprila za 1. globalni teden ZN za varnost na cesti. Po ocenah strokovnjakov na svetu namreč vsako leto zaradi posledic prometnih nesreč umre od 1.000.000 do 1.200.000 ljudi, število pa se stalno povečuje.

V Ljubljani, Mariboru, Murski Soboti, Kranju, Piranu in številnih drugih krajih so bile zato danes ulice v okolici šol in vrtcev simbolno zaprte za ves promet. Otroke v Ljubljani je obiskal župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković, v Mariboru pa podžupan Mestne občine Maribor Andrej Verlič.

Na zaprtih površinah so pripravili vrsto aktivnosti, od šole rolanja, lutkovnih predstav, do prikaza dejavnosti ter opreme policistov, gasilcev, reševalcev in drugih, ki skrbijo za varnost v prometu. Šolarjem in ostalim obiskovalcem so med drugim bile na voljo naprave za preizkušanje fizikalnih zakonitostih pri prometnih nesrečah, lahko so se seznanili s pomenom zaščitne čelade ter ostalimi preventivnimi ukrepi za varnost v prometu.

V okviru 1. globalnega tedna Združenih narodov za varnost na cestah sicer že ves teden potekajo številne aktivnosti. V ponedeljek je bil v državnem zboru tematski posvet Mladi v prometu, kjer so mladi skupaj s strokovnjaki predstavili različne vsebine in poglede na udeležbo mladih v prometu. Dve predstavnici, izbrani na natečaju, sta sodelovali na posebnem zasedanju ZN o varnosti mladih v cestnem prometu v Ženevi, v številnih krajih po Sloveniji pa potekajo preventivne aktivnosti za večjo prometno varnost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nintendo64@email.si
25. 04. 2007 23.09
Zdaj pa spet pribijajo z nekimi fintami. Tudi če ulice spremenijo v površine za mlade, se ti ne bodo več igrali... ti časi so že zdavnaj mimo. Povrhu vsega pa je sodobnemu človeku blazno všeč betonska džungla... tudi če gre na podeželje, pa kak meter ceste ni asfaltiran, pa je že ogenj v strehi. Zato so parki čisti nesmisel...
pkorosec
25. 04. 2007 15.15
Naslov prispevka je malo zavajajoč. Namrec marsikje ulice na mestih ze pripadajo mladini (torej otrokom), ki po njej dirkajo s motorji, kot na dirkah. Ampak Slovenija je pac divji zahod. Se strinjam s tončkovim prispevkom. Vsak kraj bi moral imeti svoj "park". Zakaj? Zato ker bi se s tem videla civiliziranost folka! Si lahko predstavljate, da bi krajevna skupnost odlocila, da iz neke zarastle goscave naredi ven park, da bi samo vzgojilo dreva, kosilo travo, rezali suhe veje in vzdrzevali klopce? Jaz si ne. Zato pa sem se sam v domacek kraju lotil goscave cez cesto in iz nje naredil lepi manjsi park s par klopcami in rozami, ter iz dreves katere sem vzgojil iz semen sam s svojo partnerico, razen brez. Zarad tega veljam za cudaka. Zanimivo.
Tonček Balonček
25. 04. 2007 11.41
Nemesto da bi pri načrtovanju prostora vsaj nekaj površin pustili za parke, igrišča in "kar tako", obstoječe tovrstne površine pa vzdrževali, pri nas vse pozidajo, asfaltirajo, zabetonirajo in še tisto malo trave, kar je ostane, je prej ali slej zabito in razrito od avtomobilov! Vse je že podrejeno avtomobilom in trgovinam! Ali kdo misli, da bodo namesto porušenih sračjih gnezd v Ljubljani (vrtičkarji) zdaj tam uredili rekreacijske površine in parke ali vsaj zelenice z drevjem. Takoj s ebodo pojavili razni stanovanjskoposlovni objekti, avtopralnice, nadstandardne rezidence, trgovski centri, otrokokom (in starejšim) bomo pa za kakšen dan ali dva zaprli ulice, saj so le-te očitno najprimernejše okolje za igro in preživljanje prostega časa. Od kod ti tipi črpajo tako bolne ideje?Kdaj je bil v Ljubljani napravljen zadnji nov pak, tistega med Navjem in Župančičevo jamo ne štejem, saj gre za neko malenkost, kjer tudi prej ni bilo kaj pametnega, stal je pa toliko, kot bi delali kak botanični vrt! Saj vemo, parki ne prinašajo najemnin, zemlje ne moreš prodati in poslovati tam, skratka strošek. Bolje je kasirati od lokalov in raznih prireditev, davki so tako ali tako namenjeni le plačam in stroškom uradnikov. Oni s eukvarjajo s plovnim redom po Ljubljanici, talnim gretjem Prešernovega trga, parkirnimi urami, vzpenjačami in koncesijami raznim gostincem, otrokom so zdaj iz same dobrote namenili ulice! Kakšna poteza!