Slovenija

Ultimat za predsednika vlade

Ljubljana, 28. 03. 2006 13.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Slovenski študentje zahtevajo, da vlada v mesecu dni podpiše sporazum z njimi, sicer bodo demonstrirali.

Študentje med drugim zahtevajo šolanje brez šolnin za nezaposlene študente
Študentje med drugim zahtevajo šolanje brez šolnin za nezaposlene študente FOTO: POP TV

Iz Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) so predsedniku vlade Janezu Janši poslali pismo s 13 zahtevami, v katerem zaradi neučinkovitosti vladnega sveta za študentska vprašanja, nespoštovanja dogovorov in "ignorance predstavnikov vlade" glede študentskih predlogov zahtevajo podpis sporazuma s premierom v 30 dneh. "Če ne bo podpisanega sporazuma, bomo študente in dijake pozvali na demonstracije," je dejal predsednik ŠOS Miha Ulčar.

Za "spremembo pristopa" so se študenti odločili, ker od nastopa Janševe vlade s konstruktivnostjo niso prišli daleč, zato so oblikovali spisek zahtev glede vseh odprtih vprašanj, je dejal Ulčar. Kaplja čez rob potrpežljivosti študentov pa se je prelila na petkovi seji sveta za študentska vprašanja, ki so ga protestno zapustili zaradi neupoštevanja predlogov glede pravilnika o subvencioniranju bivanja študentov.

Bajuk kot primer ignorance vlade

Značilno je, da se vračamo na začetek, v izhodiščne debate. Tam, kjer vladi to ne ustreza, pa debate o izhodiščih ni. Miha Ulčar, predsednik ŠOS

Praktično vsa odprta vprašanja ostajajo na isti točki kot pred letom dni, s predlogom gospodarskih in socialnih reform pa se napovedujejo spremembe, ki bodo poslabšale že tako slab položaj študentov, je poudaril predsednik ŠOS. Kot enega od primerov ignorance vlade je omenil finančnega ministra Andreja Bajuka, ki kljub lani podpisanemu sporazumu ni upošteval predlogov v zvezi z novelo zakona o dohodnini.

Zahteve študentov

Minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Jure Zupan je dejal, da je bil na petkovi seji sveta vlade za študentska vprašanja na dnevnem redu tudi sporazum med vlado in študenti, ki pa so sejo zapustili. Poudaril je, da je vlada pripravljena na konstruktivni dialog in da so se doslej s študenti redno sestajali.

Študenti zahtevajo študij brez šolnin za študente, ki niso zaposleni, sprejem sistemskega zakona o štipendiranju in 20.000 novih štipendij, ohranitev študentskega dela, višje subvencije za prehrano, dosledno uresničevanje bolonjske reforme, 5000 novih študentskih postelj, ureditev položaja študentskih družin in invalidov, zaposlitev pol leta po diplomi, ohranitev posebne davčne olajšave, kakovostnejše visoko šolstvo z ustanovitvijo neodvisne javne agencije za kakovost, brezplačni javni prevoz, več sredstev za visoko šolstvo in izboljšanje zdravstvene oskrbe.

Predsednik ŠOS je v predstavitvi zahtev med drugim povedal, da bi bilo treba zakonsko zagotoviti oprostitev plačevanja šolnin za vse študente, tudi izredne, in omogočiti subvencioniranje študijske literature. Nasprotujejo časovni omejitvi in dodatni obdavčitvi študentskega dela ter uvajanju enovitega magistrskega študija.

Študenti imajo pravico, da ravnajo tako, kot so. Njihove predloge bomo pregledali. Je pa seveda treba povedati, da so določeni predlogi takšni, da zahtevajo sorazmerno velika sredstva glede na to, kar lahko nudimo. Minister Jure Zupan


Zahtevajo prednost pri kandidiranju za študentske postelje za socialno šibke prosilce, zakonsko ureditev koncesijske gradnje študentskih domov, financiranje nastanitve spremljevalcev študentov invalidov in oblikovanje aktivne politike zaposlovanja mladih.

Nasprotujejo pa...

Nasprotujejo širjenju davčne osnove študentov, tržnemu obravnavanju in "popolni liberalizaciji" visokega šolstva ter zahtevajo sodelovanje študentov v organih agencije za kakovost šolstva in zagotovitev možnosti, da bi imeli študenti tudi v kraju študija možnost izbrati osebnega zdravnika.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jungle@email.si
29. 03. 2006 11.44
Mislm da študentom ne gre teko hudo kot se govori saj vsak ta drug vozi svoj avto...
Vegos
29. 03. 2006 00.38
PS: Prosim, ne enačite študentov s ŠOU. Samo zato ker se gre ŠOU take fore ne pomeni da smo vsi študenti taki mrhovinarji :/
Vegos
29. 03. 2006 00.35
Heh. Kot študent moram reči da mi je žal da nas predstavlja organizacija, ki skrbi le za nabiranje svojih političnih točk.
valuk@mail386.com
28. 03. 2006 22.51
Ma tale ŠOU je ena mafijska organizacija, ki na račun študentskega dela dobro služi. Kar se pa tiče ostalih pogojev, pa kaj so normalni, so spet travo kadil ??? Čudno da ne zahtevajo, da se država še namesto njih uči oz. da ob vpisu na fakulteto dobiš že diplomo. Pa koga oni jebejo !!! Študentom je danes veliko predobro zato pa ni nobene motivacije, da čim prej končajo študij. Pol ti pa pride tak diplomiranc po enih osmih letih študija v službo in misel da je boga za jajca prijel. Drugače mi pa tole še smrdi na zaroto levakov, ki jim sedanja politična garnitura ne odgovarja.
tomazbodner
28. 03. 2006 19.32
V Aziji starsi desetletje varcujejo, da lahko otroke posljejo na solanje, v eni od univerz v Bangkoku pa stane solanje 600,000 bahtov na semester (ali v tolarjih - 3 milijone na semester). Hrana ni subvencionirana, niti ni prevoz ali studentski domovi. Pa zaradi tega nihce ne protestira na ulici in daja ultimatov vladi... no, kar se protestov proti vladi tice, bom raje tiho, ker po tem, ko je predsednik vlade pozabil placati 30% davka na 2 milijardi dolarjev, teh ne manjka. Ampak to je druga stvar in nima nic s pravicami studentov. Kar se pa dodatnega dela studentarije tice, jih vse trgovine (a'la 7-Eleven), restavracije ter firme zaposlujejo part-time. V moji firmi jih imamo nekaj zaposlenih celo full-time, ampak imamo zanje doloceno le skupno povprecno stevilo ur na mesec (160). Tudi placani so, kot bi delali 9-5. V Sloveniji se bo pac studentarija morala nekega dne dojeti, da so dejansko na boljsem kot verjetno kjerkoli drugje po svetu. Kar se pa francoskih strajkacev tice pa - glavni problem Francije je zakon, po katerem dejansko ne mores nikogar odpustiti, ker kakrsen koli razlog nikoli ni dovolj dober. Prav tako ni poskusne dobe, torej ce je nekdo brilijanten na razgovoru, prvo uro dela pa ugotovis, da nic ne zna, se ga brez ogromnih stroskov ne mores znebiti. To pa seveda povzroca vecji problem - firme si ne upajo zaposlovati, posledica je pa visoka nezaposlenost. Francozi to pac vidijo kot kratenje njihovih socialnih pravic in bodo strajkali kolikor casa je treba, da zakon blokirajo in se naprej udobno zivijo od podpore za nezaposlene...
Meki
28. 03. 2006 18.36
Tudi sam sem študent in že nekaj časa nazaj, ko sem prišel v ŠOU so mi takoj podarili letak, nekaj proti reformam in me napotili, naj podpišem neko peticijo... seveda nisem ničesar podpisal, ker se mi zdi totalna bedarija vse skupaj. Vodje študentskih servisov in drugih organizacij že vejo, proti čemu morajo naščuvati študente, da bodo protestirali za njih in jim zagotovili še naprej dobro pozicijo in življenje.
igic
28. 03. 2006 18.28
Sem študent in imam 65.000 sit dohodka, brez dela, in mi je dovolj za cel mesec(za vlak, študentski dom, bone itd.). Ne pravim, da nebi blo fajn še kje dodatno kaj zaslužt, pravim pa da bi moral uvest zakon,ki bi govoru o tem da delodajalec mora najprej zaposlit brezposelno osebo in če je ne najde, šele potem kakega študenta (nekdo bi seveda to nadziral). Se strinjam, da prehrana mora bit subvencionirana in tudi da dodatne študentske domove rabimo. ooo to pa ja lp
Kilz
28. 03. 2006 16.52
Ma tile predstavniki študentov, predsedniki študentskih servisov, študentskih organizacij so itak same barabe, ki mlatijo prazno slamo, nategujejo vse študente po vrsti, ki jim po večini verjamejo. Miha Ulčar je star 30 let in je predsednik ŠOS! Ne me *****! Kdo bi pa zapustu tak stolček, če ma pa dobro plačo, nardi pa ne pol *****. Tole kar ste zdele prebral je samo nalaganje neresnic z strani ŠOS. Valda bodo vsi študenti vidl kok se on bori za njih in bodo hitel na ulice, ko pa večina sploh ne ve za kaj se gre. V podporo Francoskim študentom piše na ulici. Boli me ***** za Francoze, spremembe prhajajo in morjo pridt in za nikogar ne bodo prijetne, prej k se bomo navadli na to, bol bo! Aja pa da ne bo pomote, tud jz bom čez 1 leto študent, sam za razliko od večine znam razmišljat z lastno glavo.
jaka37
28. 03. 2006 16.41
Še ena izmed sprovociranih akcij mladega foruma in mladih liberalnih demokratov. Nihče v reformah ne omenja šolnine kar počez, kot to hočejo prikazati nekateri. Zaletijo se še preden so si prebrali dejanski zapis reformnih predlogov, ki so na voljo na spletu. Sicer pa naši "študentje" ne smejo pozabiti, da slovenski študent v povprečju študira naj dlje v Evropi, da je plačilo vpisnine na faks uvedla že LDS, da marsikateri študent mastno služi in ne plačuje davkov, kot to počnejo delavci, ki za povrh vzgajajo in vzdržujejo otroke. Reforme morajo iti v to smer, da se spodbuja k čim učinkovitejšemu in čim hitrejšemu pristopu do diplome, ne pa tako, kot je to danes, ko mnogi izkoriščajo status študenta in davkoplačevalce. Sicer se pa strinjam, da mora biti šolstvo dostopno prav vsem!
andrej.rajh@ibe.si
28. 03. 2006 15.51
Država bi se reform morala lotiti celovito in ne parcialno. Anomalije ala študenski servis zapadni - anglosaksonski svet, h kateremu težimo ne pozna. Toleriranje brezobdavčenaga dela samo določeni populaciji je dejansko slovenski unikum. Sprašujem se zakaj potlej država ne omogoči tudi brezposelni samohranilki neobdavčenaga - legalnega dela? Država mora aktivno delovati na področju štipendiranja in tudi kreditiranja šolanja - tudi preko t.i. vavčerjev. Uvedba šolnin po mojem mnenju študentom sploh ne bi škodila. Ravno nasprotno. Povprečni študij stane cca. 500.000 SIt/letno. Za ta denar se lahko dobi tudi kaj več kot UL, UM, UP, UNG, ki na karti evropskih univerz sploh ne obstajajo. To bi v naš univerzitetni prostor vneslo prepotrebno konkurenco. Hkrati pa bi spremenilo odnos študent - profesor, ki sedaj temelji na principu, da je študent na faksu zaradi profesorja. Pravtako dvomim, da bi agencija za ocenjevanje kakovosti študija, sestavljena iz samih domačih "profesorjev" lahko bila objektivna. Kdo od teh prof. bi pa svojega kolega prof. slabo ocenil, če bi mu na izpitu padel ves razred? Kdo od teh prof. bi svojega kolega prof. slabo ocenil, za slabo (nejasen) in zavavjujoce sestavljen izpit? Kdo bi svojega kolega prof. slabo ocenil za pogosto manjkanje na predavanjih (vsi ministri) in plačanih govorilnih urah... Dejansko se vsi prof. med seboj poznbajo Zato predlagam, da bi ocenjevanje našega šolstva opravljali odvzunaj - tujine. Iz države, kjer je postopek ocenjevanja dolgo vpeljan in uveljavljen.
alexbar@email.si
28. 03. 2006 15.31
Po eni strani zahtevajo ohranitev študentskega dela, po drugi pa bi radi zaposlitev pol leta po diplomi!!! A bi jim lahko kdo prosim razložil, da dokler bo obstajala študentska zaposlitev, se nobenemu ne bo mudilo zaposlovat ljudi?!!!! zakj le bi?? Saj je vendar študent 50% ceneje? ....
Komanov
28. 03. 2006 15.26
SE strinjam!!! Tako naprej!!! Dijaki smo na vaši strani, ker je v tem tudi naša prihodnost!!! Slovenija hrepeni po reformah!!!
andrej.rajh@ibe.si
28. 03. 2006 14.42
Zelo zanimivo! ŠOS zahteva ukinitev šolnin za študente, ki ne delajo. Kako potlej spada v to kategorijo študent ki zasluži preko napotnic 1.2 mio SIT letno (100.000 SIT/mesečno)? Dejansko to pomeni, da dela 8 ur/dnevno.