Iz Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) so predsedniku vlade Janezu Janši poslali pismo s 13 zahtevami, v katerem zaradi neučinkovitosti vladnega sveta za študentska vprašanja, nespoštovanja dogovorov in "ignorance predstavnikov vlade" glede študentskih predlogov zahtevajo podpis sporazuma s premierom v 30 dneh. "Če ne bo podpisanega sporazuma, bomo študente in dijake pozvali na demonstracije," je dejal predsednik ŠOS Miha Ulčar.
Za "spremembo pristopa" so se študenti odločili, ker od nastopa Janševe vlade s konstruktivnostjo niso prišli daleč, zato so oblikovali spisek zahtev glede vseh odprtih vprašanj, je dejal Ulčar. Kaplja čez rob potrpežljivosti študentov pa se je prelila na petkovi seji sveta za študentska vprašanja, ki so ga protestno zapustili zaradi neupoštevanja predlogov glede pravilnika o subvencioniranju bivanja študentov.
Bajuk kot primer ignorance vlade
Praktično vsa odprta vprašanja ostajajo na isti točki kot pred letom dni, s predlogom gospodarskih in socialnih reform pa se napovedujejo spremembe, ki bodo poslabšale že tako slab položaj študentov, je poudaril predsednik ŠOS. Kot enega od primerov ignorance vlade je omenil finančnega ministra Andreja Bajuka, ki kljub lani podpisanemu sporazumu ni upošteval predlogov v zvezi z novelo zakona o dohodnini.
Zahteve študentov
Študenti zahtevajo študij brez šolnin za študente, ki niso zaposleni, sprejem sistemskega zakona o štipendiranju in 20.000 novih štipendij, ohranitev študentskega dela, višje subvencije za prehrano, dosledno uresničevanje bolonjske reforme, 5000 novih študentskih postelj, ureditev položaja študentskih družin in invalidov, zaposlitev pol leta po diplomi, ohranitev posebne davčne olajšave, kakovostnejše visoko šolstvo z ustanovitvijo neodvisne javne agencije za kakovost, brezplačni javni prevoz, več sredstev za visoko šolstvo in izboljšanje zdravstvene oskrbe.
Predsednik ŠOS je v predstavitvi zahtev med drugim povedal, da bi bilo treba zakonsko zagotoviti oprostitev plačevanja šolnin za vse študente, tudi izredne, in omogočiti subvencioniranje študijske literature. Nasprotujejo časovni omejitvi in dodatni obdavčitvi študentskega dela ter uvajanju enovitega magistrskega študija.
Zahtevajo prednost pri kandidiranju za študentske postelje za socialno šibke prosilce, zakonsko ureditev koncesijske gradnje študentskih domov, financiranje nastanitve spremljevalcev študentov invalidov in oblikovanje aktivne politike zaposlovanja mladih.
Nasprotujejo pa...
Nasprotujejo širjenju davčne osnove študentov, tržnemu obravnavanju in "popolni liberalizaciji" visokega šolstva ter zahtevajo sodelovanje študentov v organih agencije za kakovost šolstva in zagotovitev možnosti, da bi imeli študenti tudi v kraju študija možnost izbrati osebnega zdravnika.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.