Slovenija

Umaknili oznako zaupno: kateri scenarij oskrbe z elektriko je najdražji?

Ljubljana, 24. 10. 2024 15.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo izsledke analize direktorja Elesa Aleksandra Mervarja, ki je primerjal stroške različnih scenarijev oskrbe z elektriko. Upoštevajoč le investicijske izdatke je najcenejši jedrski scenarij, ob vključitvi stroškov delovanja in vzdrževanja pa scenarij brez jedrske energije po 2043. Analiza je do nedelje nosila oznako zaupnosti.

Izračuni in izsledki v študiji generalnega direktorja sistemskega operaterja elektroenergetskega omrežja Aleksandra Mervarja, za katero so ga junija zaprosili na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, temeljijo na več kot osmih milijonih različnih podatkov in formul na podlagi urnih bilanc.

Aleksander Mervar
Aleksander Mervar FOTO: Bobo

V izračunih je upošteval 12 scenarijev in izračunal stroške ne le gradnje energetskih objektov, temveč tudi stroške posodobitve in vlaganj v elektrodistribucijsko omrežje, sisteme hrambe in tehnologijo, preračunano na 60-letno življenjsko dobo jedrskih elektrarn, torej vključno s stroški njihove razgradnje.

Ocene so narejene tako zgolj na podlagi investicijskih stroškov, upoštevajoč tudi stroške delovanja in vzdrževanja, stroške izgube ciklov hrambe in vnovične uporabe viškov električne energije ter oportunitetne stroške zaradi slabšega profila proizvodnje za elektriko iz sončnih elektrarn. Prvotno študijo je Mervar ministrstvu poslal konec avgusta, oktobra pa je poslal še dopolnilo.

Kot so navedli v Elesu, je analizo samostojno izdelal Mervar, s pomočjo svojih sodelavcev pa je pridobil "najbolj verodostojne, ažurne in realne podatke". "Izračuni in izsledki v študiji temeljijo na več kot osmih milijonih različnih podatkov in formul. V izračunih je upošteval 12 scenarijev. Vse izračune je Mervar večkrat logično preverjal in danes za njimi stoji in jih zagovarja kot verodostojne," so zapisali v Elesu.

Pregled različnih scenarijev

Analiza pod črto kaže, da je zgolj z vidika investicijskih izdatkov najcenejši jedrski scenarij, po katerem bi ob uporabi ostalih virov (brez premoga) delovanje obstoječe Nuklearne elektrarne Krško (Nek) podaljšali še za 20 let, torej do 2063, obenem pa v Krškem zgradili tudi novo nuklearko (JEK 2). Mervar v analizi za novo nuklearko omenja 1100-megavatni blok, medtem ko v Gen energiji trenutno predvidevajo opcije enega reaktorja moči od 1100 do 1650 megavatov.

Investicijske izdatke za ta scenarij ocenjuje na nekaj več kot 24,42 milijarde evrov.

Drugi najcenejši scenarij je po investicijskih izdatkih tisti brez dodatnega podaljšanja obratovanja Neka in brez JEK 2, obenem pa bi bili tako kot v zgornjem scenariju med proizvodne vire vključeni vsi obnovljivi viri energije, plinske elektrarne, ki se lahko prilagodijo na vodik in bioplin, biomasa, kogeneracija, črpalne hidroelektrarne in geotermalna energija. Gre za scenarij obnovljivih virov energije, skladen z nacionalnim energetskim in podnebnim načrtom (NEPN), pojasnjujejo tako na ministrstvu kot na Elesu.

Investicijski izdatki za ta scenarij so ocenjeni na 25,72 milijarde evrov.

Nadzorna soba v Nuklearni elektrarni Krško
Nadzorna soba v Nuklearni elektrarni Krško FOTO: Miro Majcen

Tretji scenarij po višini investicijskih izdatkov je tisti, ko ostalim virom energije ne bi dodali JEK 2, bi pa delovanja Neka podaljšali do 2063. Ta scenarij je ovrednoten na 27,08 milijarde evrov.

Scenarij s 100-odstotno uporabo obnovljivih virov, torej hidro energije, sončnih in vetrnih elektrarn ter biomase, je bil medtem investicijsko prvotno ovrednoten na 66,69 milijarde evrov, v oktobrski dopolnitvi, v kateri je Mervar dodal zmogljivosti hidroelektrarn in uporabo lesne biomase za pasovno energijo, obenem pa močno oklestil moč sončnih elektrarn in zmogljivost baterijskih hranilnikov, pa je bila številka popravljena na 40,96 milijarde evrov. 

Vrstni red ob upoštevanju stroškov delovanja in vzdrževanja

Vrstni red se medtem spremeni, če se upoštevajo še stroški delovanja in vzdrževanja teh energetskih objektov in ostali omenjeni dodatni stroški. Ob upoštevanju tega je z 39,43 milijarde evrov najcenejši scenarij obnovljivih virov, ki je skladen z NEPN. Gre torej za scenarij brez dodatnega podaljšanja obratovanja Neka in brez JEK 2.

Sledi scenarij brez JEK 2 in s podaljšanjem delovanja Neka do 2063, ki je s temi dodatnimi stroški ovrednoten na 41,45 milijarde evrov, medtem ko je scenarij z dodatnim 20-letnim podaljšanjem Neka in gradnjo JEK 2 ocenjen na 55,24 milijarde evrov. Hipotetični scenarij s 100-odstotno uporabo obnovljivih virov je medtem z dodatnimi stroški ocenjen na 91,45 milijarde evrov oz. 91,65 milijarde evrov ob upoštevanju oktobrskih sprememb.

"Iz spremljajočih izračunov izhaja, da scenarij 100-odstotne uporabe obnovljivih virov energije ni niti realen niti izvedljiv, je ekonomsko nesmiseln za elektroenergetski sistem Slovenije, za državo kot morebitnega plačnika subvencij, za investitorje v sončne elektrarne (brez subvencij) in tudi za slovenske končne porabnike električne energije, plačnike omrežnine in drugih prispevkov," so analizo pospremili na Elesu.

Mervar sicer ta scenarij tolmači kot sistem, v katerem je vsa električna energija pridobljena izključno iz obnovljivih virov. Pod to definicijo torej ne uvršča proizvodnje električne energije iz črpalnih elektrarn in energije iz praznjenje baterij za shranjevanje.

Avtor analize tako podpira uravnotežen scenarij obnovljivih virov, s kombinacijo hranilnikov, proizvodnje zelenega vodika in s primernimi strateškimi rezervami v obliki plinskih proizvodnih enot za premoščanje izrednih dogodkov v sistemu. "Še bolj kot tega pa podpiram premišljen nizkoogljični scenarij," je še zapisal Mervar.

Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo so sicer Eles junija prosili, naj na podlagi zahtev in želja nevladnih organizacij, predsednice republike in ostalih, ki so jih prejeli, pripravi analizo scenarija 100-odstotne uporabe obnovljivih virov v elektroenergetskem sektorju za Slovenijo za leto 2050.

Na podlagi ciljev iz NEPN kot izhodišč so ga prosili za oceno potenciala proizvodnje iz lesne biomase, geotermije in malih sončnih elektrarn, potreb po dodatnih elektrarnah na lesno biomaso in bioplin za zagotavljanje pasovne energije, dodatnih potreb po plinskih elektrarn ter možnosti vključitve črpalnih hidroelektrarn v omrežje. Pod črto gre za potrebne dodatne zmogljivosti in naložbe v omrežje za scenarij 100-odstotne uporabe obnovljivih virov.

Montaža sončne elektrarne
Montaža sončne elektrarne FOTO: Aljoša Kravanja

Na ministrstvu ugotavljajo, da je Mervar pripravil osebno analizo, ki pa se je osredotočila predvsem na primerjavo finančno-ekonomskih vidikov, ne tehničnih. Rezultati so po njihovih ugotovitvah primerljivi z rezultati iz NEPN, da samo s sončnimi elektrarnami ter posledično potrebnimi bistveno večjimi zmogljivostmi hranilnikov in vlaganji v omrežje Slovenija ne more zagotoviti konkurenčne oskrbe z električno energijo, zaradi česar je rešitev treba iskati v uravnoteženi mešanici različnih tehnologij obnovljivih virov, tudi plinskih.

Ministrstvo zavrača očitke o pozni objavi analize zagotavljanja elektrike samo z OVE

Analiza je do nedelje nosila oznako zaupnosti, zdaj je javno objavljena. Ob očitkih o pozni objavi na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo poudarjajo, da niso ničesar skrivali in da ni bila namenjena informiranosti državljanov o JEK 2. Očitke, da je niso objavili zaradi interesov po prikrivanju informacij, ki bi bile relevantne za odločanje o JEK 2 na referendumu, so zavrnili kot neutemeljene.

"Dokument v ničemer ne bi mogel bistveno vplivati na referendumsko kampanjo, ki se sploh še ni začela," so poudarili na ministrstvu in pojasnili, da bi na referendumu odločali o izvedbi konkretnega projekta, informacije iz analize pa da nikakor ne bi mogle prispevati k boljši informiranosti državljanov o projektu JEK 2. Prav tako se lahko t. i. dolgoročni jedrski scenarij realizira tudi brez JEK 2, npr. s podaljšanjem življenjske dobe obstoječe nuklearke do leta 2063 ali z izgradnjo majhnih modularnih reaktorjev, so dodali. 

Analiza 100% OVE scenarija v elektorenergetskem sektorju za Slovenijo za leto 2044 - dodatni izračuni
Analiza 100% OVE scenarija v elektorenergetskem sektorju za Slovenijo za leto 2044
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (240)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jasukire
28. 10. 2024 17.20
In zakaj nobena ocena ne vsebuje stroškov razgradnje NEK-1 in hrambe visoko radioaktivnih odpadkov? Podaljšanje obratovanja še ne pomeni, da po obratovanju razgradnja ni potrebna. Od nuklearne opcije mogoče pridejo v poštev manjše modularne elektrarne, štiri se lahko postavijo tudi kar v Krško, ostale pa blizu večjega števila odjemalcev, mogoče kar varno pod zemljo v opuščene rudnike ...
Armagedon1
27. 10. 2024 16.45
+2
...poleg tega pa gre pri sončnih in vetrnih elektrarnah za degradacijo in iznakaženje okolja in narave po celotni Sloveniji. Kdo je takšne posege v naravo sploh pripravljen gledati in na njih pristajati? Nihče. Saj bi se naravne lepote, planote, travniki, njive in druga zemljišča spremenila v sisteme sončnih panelov in vetrnic. Vetrnice ustvarjajajo pri svojem vrtenju neprijetne in glasne zvoke. Sosedi in mejaši jih ne bodo poslušalialu pristajali na to ipd. Gre tudi za kratko dobo delovanja, za reciklažo itd., ki bi se morala izvajati, pa se ne izvaja niti zdaj, daj dotrajani stebri in deli vetrnic ležijo po naravi. Torej še enkrat. Edina prava in edina razumna pot v močnejšo eliktrifikajo Slovenije je atomska in jedrska energija. Slovenija pa bo ostala jedrska država.
Armagedon1
27. 10. 2024 16.36
+1
Najcenejša, najbolj "zelena" in najbolj zanesljiva elektrika je elektrika proizvedena iz atomskih virov energije, torej NEK-1, NEK-2, NEK-3 itd. Slovenija je jedrska država in taki bo tudi ostala. TEŠ-6 mora ostati v olni funkcijiin proizvajati elektriko, za kar je bila tudi zgrajena in plačana (ne nasedajmo vladnim oz. Golobovim trditvam, da je potrebno TEŠ-6 zapreti, saj si napeljuje vodo na lasten mlin, da bi iz nas cuzal denar za drago uvoženo ali vetrno ali solarno elektriko). Pri vseh drugih vrstah energije, to je sončna in vetrna energija gre za bistveno dražjo elektriko, pri čemer so trditve t. i. "civilne družbe" in levakov o zeleni elektriki iz teh virov manipulacija in navadna laž. Z uporabole teh bi bila RS odvisna od afriških in kitajskih virov, bakra, železa, plastike, dvokomponentnih lepil, akumulutarjev itd. Slovenija ne sme biti naivna in ne sme nasedati t. i." zelenim", ki to v resnici sploh niso, raznim t.i. "civilnim družbam" in levakom. Torej najbolj čista in zelena ter najbolj zanesljiva je atomska, torej jedrska energija.
ToSmJesz
25. 10. 2024 11.30
+0
Je v študiji upoštevano tudi, da nismo na samotnem otoku in da je čezmejna izmenjava električne energije tudi možna?
prim20
25. 10. 2024 09.31
+0
Masai_mara, v Bovcu ni signala
ZbuditeSeLjudje
25. 10. 2024 09.17
+1
...in še vedno nobeden ne zna povedati, koliko bo končni potrošnik plačal elektrike na naslednji položnici ob novem obračunu omrežnin...
jogo
25. 10. 2024 08.49
+4
Najdražjega scenarija pa niso omenili. In to je; imaš denar, ni pa štroma.
Masai_Mara
25. 10. 2024 08.15
+7
En vic o politik gre nekako takole : politik u vas in vprasa kaksne probleme imajo Vascani pravijo da imajo dva problema. Politik vprasa kateri je prvi. Vascani recejo da imajo bolnico, nimajo pa dohtarja. Pravi politik, da ni problema..vzame telefon in nekaj govori, prekine in rece...urejeno jutri vam pride doktor In kateri je drug problem? Da nimamo signala za mobilni telefon.
prim20
25. 10. 2024 09.29
+1
2mt8
25. 10. 2024 08.10
+8
V Jugoslaviji se je kradlo, projugoslovanski levi slovenski politiki pa kradejo še 2x bolj.
mario7
25. 10. 2024 08.52
+1
pukl vampir je levak že od svojega 17. leta.
Masai_Mara
25. 10. 2024 08.09
+3
Ta študija je tipicno lobiranje energetskih lobijev in ne uposteva celega kupa dejavnikov,ki bodo vplivali na koncno ceno JEK2. Nihce od trenutno odgovornih za vodenje projekta si ne upa prevzeti osebne odgovornosti v primeru nasedlega projekta. Vsi strokovnjaki z izkusnjami pri izgradnji JE opozarjajo da se bodo cas izdelave in stroski investicije najmanj podvojili ali potrojili kar pa pomeni da bo koncna cena elektrike za MWHiz nuklearke na koncu vsaj tolikokrat visja od sedaj predvidene in bo za uporabnike nesprejemljiva.
Maksx
25. 10. 2024 09.16
-2
prebral sem do "prevzeti odgovornost..." potem pa zaradi solz smeha nisem mogel nadaljevati
Vakalunga
24. 10. 2024 21.57
+0
V igri je 100 milijard in 30 do 40 let ropanja, kako že pravijo LEVAKI če smo dolžni milijone je to naš problem, če smo milijarde pa to ni več naš problem..Državo pa naj ima kdor hoče, nas ne zanima več..
Masai_Mara
25. 10. 2024 08.11
+1
Ne gre za levake ampak za konsenz vseh strank razen levice tako da govoriti o levakih in desnicarjih nima smisla, razen ce si tako politicno obremenjen da brez pljuvanja po nekom pac ne zmores.
jogo
25. 10. 2024 08.51
+5
Tako se je odločila koalicija in ne opozicija.
mario7
25. 10. 2024 08.53
-2
Maksx
25. 10. 2024 09.17
+1
me čudi, da ste eni še vedno na levi ali dasni strani....tega (če si prebereš definicije) že lep čas ni, so samo še besede za obmetavanje.....vse je kapitalizem!!!
avgust.
24. 10. 2024 21.36
-2
Propaganda za JEK2 v polnem teku. Kako prozorno vse skupaj. Očitno se da že vsakogar podkupit. Pred kakšnim letom ali nekaj več je bil daleč najbolj varčno, rentabilno in oh in sploh sonce in paneli. Očitno se to, kaj je najbolj donosno in rentabilno glede na vložek spreminja s poslovnimi načrti oz. s tem, kdo več plača ali pa kar Golob ukaže, ali kako je sedaj to?
ap100
24. 10. 2024 21.16
-3
najdražja je jedrska elektrarna grajena pod to vlado - če ne bi referendum padal bi nam to prodajali dan pred glasovanjem laž na laž
iziizi
24. 10. 2024 20.54
+11
v sloveniji ne moreš nikomur nić verjet najmanj pa politikom
Vakalunga
24. 10. 2024 20.43
+6
Če bi držalo to kar naši runkl strokovnjaki razlagajo bi Nemčija potrebovala najmanj 40 jedrskih central..Berlin 3 in ZDA 160..
Geckko
24. 10. 2024 20.43
+0
Sej bojo kmalu novejše sončne celice na voljo, pa ne pozabimo na fuzijo, kjer lahko sodeluje več držav...
NisemBot
24. 10. 2024 20.16
+8
Ma rečte karkol prot Yu. Takrat smo bli vsak sposobni večje projekte sfurat. Pa nisem noben nostalgik, ampak... V teh nekaj desetletij naredil je bil avtocestni križ edini omembe vreden večji projek.
NisemBot
24. 10. 2024 20.21
+9
Made in Slo: Avtocestni križ, šoping centri in parkirišča.... Made in YU: NEK. Klinični skupaj sntoplarno in mega stanovanjski projekti oot Fužine, N.Jarše. BTC je uspel zaradi temeljev, oi so boli takrat postavljeni. Neskončno OŠ je bilo zgrajenih, elektrificirala se je proga, zgradili toplarne, imeli rudnike, tovarne, ogromno naselji ki sedaj že 4. in več generacij nudi streho mad glavo.... Poden.
grumf
24. 10. 2024 19.56
+8
JEK2 je prevelik projekt za nas, za naš proračun, za naše zaupanje, za naše mrhovinarje. Žal. Pa brez njega tud ne bo konc sveta..
TITO 50
24. 10. 2024 19.54
+10
Vsi, ki delajo nekakšne študije in navijajo za JE računajo na milijone, ker se že o milijardah pogovarjajo kot da je to izdatek za neko lokalno cesto.
grumf
24. 10. 2024 19.53
+1
Tole je še en žebelj v krsto orojekta JEK2