Po podatkih EUobserverja so države članice Evropske unije v Izrael izvozile za 200 milijonov evrov različnega orožja. Francija, Nemčija in Romunija so največje izvoznice orožja. Francija je v Izrael izvozila za več kot 126 milijonov evrov orožja, Nemčija za 28 milijonov, Romunija pa za 17 milijonov evrov.
Velika Britanija je prav zaradi političnih pritiskov zamrznila izvoz orožja v Izrael, poleg tega pa si prizadevajo, da bi to storile tudi druge članice EU, je potrdil predstavnik Velike Britanije. Dejali so še, da ne odobravajo izvoza orožja in druge vojaške opreme, saj obstaja nevarnost uporabe za izvajanje agresije zunaj meja konkretne države ali pa za zatiranje znotraj države.
V letu 2007 so Velika Britanija, Bolgarija, Nemčija, Poljska in Romunija so v Izrael izvozile za 12 milijonov evrov majhnega strelnega orožja in streliva. Okoli 23,5 milijona 'lahkega' orožja, bomb, torpedov in eksplozivnih naprav pa so v Izrael izvozile Nemčija, Romunija, Češka in Slovenija. Belgija, Francija in Romunija so v Izrael poslale za več kot 18,5 milijona evrov izdelkov, povezanih z letali. Francija je tudi izvozila za več kot 89 milijonov evrov elektronike, ki je povezana z uporabo v vojaške namene.
Slovenija: Prodaja orožja
“Republika Slovenija je za končno uporabo v Izrael izvozila črni smodnik, grobo obdelane odkovke za orožja, večja od 1,7 mm, torzijske osi in puše za vozila, v vrednosti 1,8 milijona evrov,” so na Ministrstvu za obrambo RS (MORS) za 24ur.com odgovorili na novinarsko vprašanje, koliko orožja in opreme je Slovenija prodala Izraelu.
Na MORS so še poudarili, da je na podlagi pogodb iz 2008 “predviden izvoz v letu 2009 za končno uporabo v Izrael še za 160 tisoč evrov. Drugih novih pogodb še ni,” so zapisali na ministrstvu.
Švedska je edina država, ki v Izrael ni izvozila orožja. V vsej Evropski uniji so na podlagi kršitev človekovih pravic, varnosti in stabilnosti v določeni regiji zavrnili le 28 dovoljenj za izvoz orožja.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.