V ponedeljek, 15. novembra, je umrla Sonja Vrščaj, udeleženka narodnoosvobodilnega boja od leta 1943, so sporočili iz Zveze združenj borcev za vrednote NOB. Vrščajeva je bila ena od zaprtih v zloglasnem taborišču Auschwitz, vsa leta po vojni pa je bila dejavna kot družbenopolitična delavka.
Vrščajeva, se je kot Sonja Zabric rodila 9. decembra 1925 v Šepuljah na Krasu. Bila je ena od treh otrok zavedne slovenske družine, kjer so se vsi člani, ko je izbruhnila druga svetovna vojna, vključili v Osvobodilno fronto ter pomagali partizanom.
Mlada Sonja je bila tajnica okrožnega odbora OF, ki so jo Nemci med reševanjem arhiva odporniškega gibanja, ki ji ga je uspelo skriti, ujeli 16. junija 1944. Odpeljali so jo v tržaški zapor Coroneo, kjer se je prvič srečala s smrtjo. Ko so 27 ženskam pobrali vse imetje in dragocenosti, so že vedele, da gredo na strelišče. "To je bilo grozno doživetje. Takrat mi je bilo prvič tako grozno," je pred leti povedala za 24ur.com.
Iz tržaškega zapora so jo nato odpeljali v zloglasni Auschwitz. Pomotoma so jo peljali v barako k ciganom, vendar so jo pozneje premestili. Če bi ostala pri njih, bi tudi njo odpeljali v krematorij. Drugi dan so jo odpeljali v blok številka 30, kjer jih je bilo od 800 do 1000. Vtetovirali so ji 82396 in od takrat dalje je bila številka. Stara je bila 18 let.
A strahote koncentracijskega taborišča je preživela in dočakala prihod zavezniških sil. Pri življenju jo je v prvi vrsti ohranjal optimizem, je večkrat povedala. Bila je prepričana v svoj prav. "Prepričana sem bila, da ne morejo oni zmagati, ker bomo mi zmagali. Nikoli nisem govorila, če pridem, ampak ko pridem domov. Tudi če so me tepli, sem si mislila, le tepi, ampak na koncu boš pa ti ... Enkrat je ena sotrpinka rekla paznici, ki je govorila 'was, was' (kaj, kaj, op. a.), 'Ja, ja, vas, vas, bo hudič vzel!" se je spominjala Vrščajeva pred leti.
V zvezi borcev je Vrščajeva delovala od leta 1988. Bila je organizatorka prvega srečanja primorskih taboriščnic, dolgoletna predsednica taboriščnega odbora Auschwitz, pobudnica postavitve slovenske spominske plošče v koncentracijskem taborišču Auschwitz-Birkenau in avtorica brošure o primorskih taboriščnicah in taboriščnikih.
V zadnjih šestih letih je bila s slovenskimi srednješolci trikrat v Auschwitzu, kjer jim je razlagala o življenju in trpljenju v taborišču. Leta 2018 in 2019 je bila tudi v Španiji, kjer je mladim antifašistom predavala o Sloveniji, boju za osvoboditev in o Auschwitzu. Vrščajeva je bila aktivna na vseh področjih, tako je sodelovala v Kranju v živih slikah – pogovori z udeleženci v muzeju, predavala po slovenskih srednjih šolah o Auschwitzu, januarja lani pa je predavala tudi v Kočevskem muzeju o holokavstu.
Na mlade je prenašala vrednote NOB in jim nenehno polagala na srce: "Imejte radi svojo domovino , cenite svobodo in spoštujte svoj jezik."
Kot so zapisali v Zvezi združenj borcev za vrednote NOB, je Vrščajeva vsa leta sodelovanja z njimi trezno in požrtvovalno opravljala vse naloge v okviru svojih vsakokratnih funkcij. "Z vsem svojim delom je pomembno sooblikovala podobo in delovanje zveze borcev v Ljubljani, Sloveniji in mednarodnem okolju."