
Poslanke in poslanci so s 43 glasovi za in 24 glasovi proti sprejeli novelo zakona o visokem šolstvu, ki na novo opredeljuje pristojnosti sveta za visoko šolstvo. Svet bo tako lahko oblikoval neodvisno komisijo zunaj univerz, ki bo izpeljala postopek habilitacije. Z novelo se država še obvezuje, da bo financirala pet let študija, tri leta na prvi bolonjski stopnji in še dve leti na drugi bolonjski stopnji.
Minister: Univerze ostajajo avtonomne, pridobljeni nazivi se ne bodo spremenili
Z novo opredelitvijo pristojnosti sveta za visoko šolstvo se po zagotovilih pristojnega ministra Jureta Zupana ne krši avtonomija univerz. Priznavanje posamezne habilitacije zunaj univerze namreč ostaja v njihovi pristojnosti. Ta lahko sama določi, da za njo veljajo določeni predpisi. Habilitacija, ki jo nekdo dobi preko omenjenega sveta, bo tako veljala le, če ustanavlja nekaj drugega, kar gre potem tako še enkrat čez akreditacijsko telo, je v okviru parlamentarne razprave pojasnil minister.
Glede primerjave ravni izobrazbe med starimi nazivi, ki so bili pridobljeni pred sprejetjem bolonjskih nazivov, in tistimi nazivi, ki so pridobljeni po bolonjskih nazivih, pa je Zupan podaril, da ostanejo nazivih takšni, kot so bili pridobljeni. "Torej kdor koli je pridobil naziv po starih programih, ta naziv ohranja in kdor koli je pridobil naziv po novih programih, ta naziv ohranja," je dodal Zupan.
Sprejeli tudi zakon o izobraževanju odraslih
Državni zbor je z 57 glasovi za in 10 glasovi proti sprejel še novelo zakona o izobraževanju odraslih. Novela naj bi odpravila diskriminiran položaj udeležencev izobraževanja odraslih, ki se izobražujejo po programih za pridobitev javno veljavne izobrazbe v osnovni šoli, nižjem ali srednjem poklicnem, srednjem strokovnem ali gimnazijskem ter višjem strokovnem izobraževanju.
Zakon bo omogočil, da bodo imeli udeleženci izobraževanja odraslih, ki niso v delovnem razmerju ali prijavljeni kot brezposelne osebe ali se ne izobražujejo v skladu s predpisi o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti, smiselno enake socialne pravice kot izredni študenti, ki niso v delovnem razmerju ali prijavljeni kot brezposelne osebe. Udeleženci izobraževanja do 27 leta starosti bodo imeli pravico do zdravstvenega varstva iz obveznega zdravstvenega zavarovanja in pravico do drugih ugodnosti ter pravic, kot so prevozi, štipendiranje in opravljanje začasnih del.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.