Slovenija

Univerze še avtonomne?

Ljubljana, 22. 06. 2006 17.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Država bo po spremembah visokošolske zakonodaje študij financirala pet let, pridobljeni nazivi pa ostajajo.

Minister Zupan je zagotovil, da bo država še naprej financirala pet let študija.
Minister Zupan je zagotovil, da bo država še naprej financirala pet let študija. FOTO: Dare Čekeliš
Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) meni, da vlada nadaljuje "s politiko ignorance", saj DZ obravnava predlog novele zakona o visokem šolstvu, ki ni usklajen z nobenim od glavnih partnerjev v visokem šolstvu. Novela zakona o visokem šolstvu bo po mnenju ŠOS ukinila bistvene cilje bolonjske reforme, kot so dosledna bolonjska prenova študijskih programov, možnost izstopa in zaposljivost po prvi bolonjski stopnji, kombiniranje disciplin ter učinkovit sistem zunanjega zagotavljanja kakovosti v visokem šolstvu z javno agencijo, ki bi delovala po načelih partnerstva, strokovnosti in neodvisnosti od vlade.

Poslanke in poslanci so s 43 glasovi za in 24 glasovi proti sprejeli novelo zakona o visokem šolstvu, ki na novo opredeljuje pristojnosti sveta za visoko šolstvo. Svet bo tako lahko oblikoval neodvisno komisijo zunaj univerz, ki bo izpeljala postopek habilitacije. Z novelo se država še obvezuje, da bo financirala pet let študija, tri leta na prvi bolonjski stopnji in še dve leti na drugi bolonjski stopnji.

Minister: Univerze ostajajo avtonomne, pridobljeni nazivi se ne bodo spremenili

Z novo opredelitvijo pristojnosti sveta za visoko šolstvo se po zagotovilih pristojnega ministra Jureta Zupana ne krši avtonomija univerz. Priznavanje posamezne habilitacije zunaj univerze namreč ostaja v njihovi pristojnosti. Ta lahko sama določi, da za njo veljajo določeni predpisi. Habilitacija, ki jo nekdo dobi preko omenjenega sveta, bo tako veljala le, če ustanavlja nekaj drugega, kar gre potem tako še enkrat čez akreditacijsko telo, je v okviru parlamentarne razprave pojasnil minister.

Glede primerjave ravni izobrazbe med starimi nazivi, ki so bili pridobljeni pred sprejetjem bolonjskih nazivov, in tistimi nazivi, ki so pridobljeni po bolonjskih nazivih, pa je Zupan podaril, da ostanejo nazivih takšni, kot so bili pridobljeni. "Torej kdor koli je pridobil naziv po starih programih, ta naziv ohranja in kdor koli je pridobil naziv po novih programih, ta naziv ohranja," je dodal Zupan.

Sprejeli tudi zakon o izobraževanju odraslih

Državni zbor je z 57 glasovi za in 10 glasovi proti sprejel še novelo zakona o izobraževanju odraslih. Novela naj bi odpravila diskriminiran položaj udeležencev izobraževanja odraslih, ki se izobražujejo po programih za pridobitev javno veljavne izobrazbe v osnovni šoli, nižjem ali srednjem poklicnem, srednjem strokovnem ali gimnazijskem ter višjem strokovnem izobraževanju.

Zakon bo omogočil, da bodo imeli udeleženci izobraževanja odraslih, ki niso v delovnem razmerju ali prijavljeni kot brezposelne osebe ali se ne izobražujejo v skladu s predpisi o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti, smiselno enake socialne pravice kot izredni študenti, ki niso v delovnem razmerju ali prijavljeni kot brezposelne osebe. Udeleženci izobraževanja do 27 leta starosti bodo imeli pravico do zdravstvenega varstva iz obveznega zdravstvenega zavarovanja in pravico do drugih ugodnosti ter pravic, kot so prevozi, štipendiranje in opravljanje začasnih del.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.