Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus) je Vzajemni predala približno 17.600 pooblastil za skupščino Vzajemne. V ponedeljek pa bodo predali še pooblastila, ki jih bodo prejeli konec tedna, je ob predaji pooblastil dejal predsednik Združenja članov prostovoljnega zdravstvenega zavarovanje Vzajemne Mirko Miklavčič.

Po Miklavčičevih besedah pooblastila že dva tedna za Zdus zbira 16 pooblaščencev. "Do sedaj je prihajalo od dva do tri tisoč pooblastil na dan," je pojasnil Miklavčič in dodal, da bo končna številka znana ob zadnji predaji v ponedeljek, ki je hkrati tudi zadnji zakonski rok.
Poleg tega mora Vzajemna pet dni pred zasedanjem skupščine, ki bo 26. julija, obvestiti, koliko pooblastil je bilo zbranih in do takrat bo tudi znano, koliko glasov ima kdo na skupščini, saj je po Miklavčičevih besedah poleg Zdusa pooblastila zbiralo še osem drugih zbiralcev. Pri tem pa Miklavčič dodaja, da bi moral imeti Zdus glede na zbrane glasove dokaj velik vpliv.
Predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Mateja Kožuh Novak je v sredo na novinarski konferenci pojasnila, da pri tem ne gre za poskus prevzema zavarovalnice s strani upokojencev, temveč za to, da poskuša civilna družba nadzirati, kako se sredstva v Vzajemni porabljajo, in zagotoviti, da se porabijo za osnovni namen.
Miklavčič je v sredo tudi zagotovil, da bodo upokojenci pri svojih prizadevanjih urediti razmere na Vzajemni vztrajni, dosledni in nepopustljivi, in to tudi, če bo skupščina na koncu razglašena za neveljavno. Dodal je še, da si želijo, da bi bila skupščina odprta za javnost in da Vzajemna dobi upravo in nadzorni svet, kot si ju zasluži.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.