Zveza društev upokojencev Slovenije je ob podražitvah vse bolj zaskrbljena nad slabšanjem položaja velikega števila upokojencev. Zato so predstavniki zveze danes vlado pozvali k ukrepanju in boljšemu sodelovanju z njimi, saj z njenim dosedanjim odzivom niso zadovoljni, je povedala predsednica zveze Mateja Kožuh Novak.
Kot je povedala na današnji novinarski konferenci, so v sredo dobili na vpogled predlog zakona o varstvenih dodatkih. "Predlog podpiramo, a vladi predlagamo, naj se v njem zviša osnova za odmero varstvenega dodatka, da bo več tistih upokojencev, ki so na robu preživetja, dobilo možnost za ta dodatek," je povzela predsednica. Po njenih besedah bi lahko do njega prišlo 1600 upokojencev, ki so lani iz tega izpadli.
V predlogu pozdravljajo znova predvideno dvakrat letno usklajevanje dodatkov skupaj s pokojninami in to, da se bo odslej le pilotsko preverjalo, kdo je upravičen do varstvenega dodatka. "Druga izboljšava pa je, da se bodo usklajevale tudi vdovske pokojnine in dodatki, ki jih dobijo tisti, ki so pokojnino zaslužili v drugih nekdanjih jugoslovanskih republikah," pravi Kožuh Novakova.
Ob podražitvah vedno težje tudi do hrane
Ob najnovejših podražitvah za marsikatero družino postaja nedostopna oziroma težko dostopna tudi hrana. Podražitve so v zadnjega pol leta najbolj prizadele družine z nizkimi dohodki in veččlanske družine. Podražili so se olje, testenine, mlečni izdelki, moka, meso in mesni izdelki. Nekatere osnovne življenjske potrebščine so se podražile za več kot 30 odstotkov, kar se na družinskem proračunu hitro pozna. Tako je Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) že decembra opozorila, da prejemniki minimalne plače in socialnih transferjev za hrano porabijo od 40 do 50 odstotkov svojih prejemkov.
Plače pa ostajajo nespremenjene, čeprav se cene hrane višajo. Delodajalci in sindikati se sicer dogovarjajo o njihovem dvigu, pogajanja pa naj bi zaključili do 25. januarja, vendar imajo sindikati številne dvome. Kot je dejal predsednik ZSSS Dušan Semolič, se bojijo, da bi se povišale le izhodiščne in najnižje osnovne plače, s čimer pa se ne strinjajo. Prav zato sindikati grozijo z novo stavko.
Le sanjajo o počitnicah!

Rezultati ankete Statističnega urada RS so pokazali, da si v letu 2006 kar 34 odstotkov slovenskih gospodinjstev ni moglo privoščiti enotedenskih počitnic. Prav tako si zaradi pomanjkanja denarja pet odstotkov gospodinjstev v Sloveniji ni moglo privoščiti osebnega avtomobila, medtem ko si jih 13 odstotkov ni moglo privoščiti vsak dan mesa.
Počitnice si je v letu 2006 lahko privoščilo 66 odstotkov družin, podatki pa se razlikujejo glede na družinski dohodek. Med tistimi gospodinjstvi, ki imajo najnižji skupni dohodek, si je počitnice lahko privoščilo le 37 odstotkov, medtem ko si je med premožnejšimi gospodinjstvi, počitnice lahko privoščilo 93 odstotkov gospodinjstev.
Večina slovenskih gospodinjstev (97 odstotkov) ima telefon, pralni stroj in barvno televizijo. Osebni avtomobil ima 81 odstotkov gospodinjstev, 14 odstotkov ga nima, ker ga ne potrebujejo, pet odstotkov gospodinjstev pa si ga ne more privoščiti. Podatki so razkrili, da si kar osem odstotkov gospodinjstev ne more privoščiti osebnega računalnika.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.