V mariborski vojašnici je v popoldanskih urah prišlo do množičnega upora vojaških obveznikov. Vojaki, ki so na služenju vojaškega roka, so po zaključku prvega dela usposabljanja zahtevali prost vikend, vendar dovoljenja zanj niso dobili.
Okrog 140 vojakov se s takšnim ukazom ni strinjalo, zato so se v civilnih oblekah zbrali pri izhodu iz vojašnice.Vojaki so s protestom začeli takoj po kosilu, od poveljstva so zahtevali izpustitev domov, saj so potem, ko so včeraj končali drugi del usposabljanja, pripada prost vikend. Preostalih 60 vojaških obveznikov v isti vojašnici se uporu ni pridružilo in so ostali v vojaških oblačilih.
Kot so sporočili iz generalštaba Slovenske vojske, so se z nezadovoljnimi vojaki pogovorili pripadniki stalne sestave, nakar je nekaj upornih vojakov ponovno obleklo uniforme in začelo izpolnjevati ukaze. Uporni vojaški obvezniki sicer pripadajo julijski generaciji in bodo v ponedeljek začeli tretjo fazo vojaškega usposabljanja.
V kratkem naj bi bili obvezniki premeščeni iz mariborske vojašnice generala Maistra. Zanje je bil zato načrtovan redni delovni konec tedna, ko naj bi pripravili vojaško opremo, oborožitev in prostore za odhod iz vojašnice. »Vojaki so bili že prejšnji teden seznanjeni o premestitvi,« je za 24 ur povedal poveljnik 172. učnega bataljona Franc Koračin. Pred premestitvijo morajo namreč vojaki urediti osebno opremo, prostore in »razdolževanje«. Iz generalštaba so sporočili, da so imeli vojaški obvezniki, ki so se zaradi nezadovoljstva preoblekli v civilne obleke, prost prejšnji konec tedna.
Ali je naborni sistem začel razpadati?
»Ti dogodki kažejo, da je profesionalizacija nujna in potrebna,« je v oddaji 24 ur povedal poveljnik 72. brigade podpolkovnik Jože Murko in zavrnil trditev, da naborni sistem razpada že pred njegovo ukinitvijo, ki je predvidena v letu 2004. O sankcijah proti upornim vojakom Murko ni želel govoriti, češ da bi bilo kaj takega preuranjeno. »Vojaki so se preoblekli in pospešeno pripravljajo stvari, da bi vse steklo za ponedeljkovo prerazporeditev.«
Pred tremi meseci se je v Mariboru že zgodil podoben primer, ko je 12 vojakov zavrnilo prevzem vojaške opreme. Vojake je obravnavala stalna naborna komisija in so bili začasno odpuščeni.