Predsedniški kandidat Borut Pahor je danes poudaril, da verjame, da luč na koncu tunela je. A ob tem opozarja slovensko javnost – ne sami in posamično, temveč le skupaj lahko premagamo krizo. Politiki ne smejo ustvarjati razkola med ljudmi, temveč jih povezati oziroma strniti v silo, ki bo kos težavam. "Zdaj je trenutek, ko je treba pogledati čez politične zamere in čez razlike," poziva Pahor. Na volilno nedeljo, ko je v prvem krogu prejel največ glasov, "ni šlo za Boruta Pahorja, temveč za podporo sporočilu, ki govori o upanju in skupnem boju zoper skupnega sovražnika – krizo".
Kaj se je Pahor naučil na terenu, med ljudmi? Da se ne smemo prepustiti malodušju, da ne smemo kloniti, dodaja kandidat. Ljudje, s katerimi je ali delal ali jim pomagal, so ga naučili, da nihče ne pričakuje čudeža, ki se bo zgodil čez noč in rešil vse naše težave. "Pričakujejo pa, da se bomo na koncu dogovorili o skupnem, saj smo skupnost," je poudaril pomembnost zavedanja, da nismo sami, temveč del skupnosti.
Pahor je povedal tudi, da je njegova kampanja finančno skromna, saj gre za "trenutke, ko mora biti ideja močnejša od denarja".
Pri Žerjavu "za hip ugasnilo upanje"
Pahor se je dotaknil tudi odločitve predsednika stranke SLS Radovana Žerjava, da ne bo več kandidiral za predsednika omenjene stranke. Spomnimo na Žerjavove besede: "Težko je biti eden od sedmih predsednikov parlamentarnih strank, ki se ne morejo ničesar dogovoriti. Niti o tistih temah, ki smo jih složno, v en glas zagovarjali pred volitvami. In vse to samo zaradi boja za oblast in znotraj tega posameznih političnih strategij," je poudaril Žerjav in dodal, da je odgovornost prevelika, da bi "lahko še kar naprej brezbrižno bil del take brezupne politike".
Pahor je danes poudaril, da časa za dogovor ni na pretek. Sam sicer meni, da je dogovor mogoč, saj nam ne preostane nič drugega. Ljudi poziva, naj ne glasujejo zanj, temveč za misel, ki jo ves čas poudarja – da je treba sodelovati. "Upanje mora ostati. Morda je pri Radovanu Žerjavu za hip ugasnilo ...," je dodal Pahor.
Trenutno najbolj pomembna oblika dogovora je premirje in dogovor o reformah. Volivce poziva, naj se v nedeljo odpravijo na volišča, saj bodo tako povedali, da verjamejo v demokracijo, s katero bomo rešili težave. Pahor pravi, da razume tiste, ki se odpravijo na ulico protestirat, a to naj bodo mirni protesti. "Uporaba nasilja težave le pomnoži, posledice pa bodo čutili tisti, ki protestirajo, in ne bogati, vplivni in močni, ki se bodo izmaknili," je še dodal predsedniški kandidat Pahor.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.