Slovenija

Upravniki nezadovoljni z nalepkami

Ljubljana, 31. 08. 2006 17.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Združenju za poslovanje z nepremičninami niso zadovoljni z novim načinom označevanja stanovanj.

V Združenju za poslovanje z nepremičninami pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) niso zadovoljni z novim načinom označevanja stanovanj. Posebej izpostavljajo, da nalepke za označevanje stanovanj in poslovnih prostorov, ki jih tiska geodetska uprava in so na voljo brezplačno, ne zagotavljajo trajne označitve. Zato se zavzemajo za uporabo označb, ki so jih začeli uvajati po stari uredbi o označevanju stanovanj iz leta 2004.

Združenje za poslovanje z nepremičninami pri GZS poudarja, da nalepke za označevanje stanovanj in poslovnih prostorov ne zagotavljajo trajne označitve
Združenje za poslovanje z nepremičninami pri GZS poudarja, da nalepke za označevanje stanovanj in poslovnih prostorov ne zagotavljajo trajne označitve FOTO: POP TV

Predsednik združenja Janez Frelih je povedal, da je do težav prišlo, ker so se, potem ko je 1. julija začela veljati nova uredba o označevanju stanovanj in poslovnih prostorov, pojavila neuradna tolmačenja, da je delo, ki ga opravi upravnik, brezplačno oz. da je označevanje sestavni del rednega upravljanja.

Po novi uredbi se lahko lastniki odločijo za nalepke, ki jih je moč brezplačno dobiti na območnih geodetskih upravah in njihovih pisarnah, ali pa za oznake, za katere so se z upravniki (tudi glede načina in cene označitve) dogovorili po stari uredbi o označevanju.

Poleg tega nova uredba določa, da morajo biti oznake trajno nameščene na vidnem mestu. Označevanje stanovanj in poslovnih prostorov pa je predpogoj za izvedbo popisa nepremičnin.

Upravniki so protestirali in po sestanku na ministrstvu za okolje in prostor je obveljalo, da bo stroške označevanja upravnik lahko zaračunal le na podlagi predhodnega dogovora z lastniki, lastnik pa bo imel možnost, da si bo nalepko, ki mu jo bo priskrbel upravnik, na stanovanje prilepil sam. "Načeloma smo se s tem strinjali, vendar z nekim dodatkom: če bomo mi distribuirali nalepke, ne bo več v veljavi člen stanovanjskega zakona, kjer je opredeljeno, da mora označitev stavb in stanovanj opraviti upravnik," je dejal Frelih.

Nova uredba določa, da morajo biti oznake trajno nameščene na vidnem mestu. Označevanje stanovanj in poslovnih prostorov pa je predpogoj za izvedbo popisa nepremičnin, so na ministrstvu zapisali 17. avgusta. "Verjetno je imelo ministrstvo pred očmi le popis nepremičnin, ker ne govori o trajnem označevanju in po našem mnenju ne zagotavlja trajne nalepke," je povedal Frelih.

Kot je dejal Frelih, so nekateri lastniki ugotovili, da "ta nalepka na ometu in lesu ne drži, tako da bodo morali lastniki sami rešiti ta problem, če se bodo odločili za to nalepko," je dejal Frelih.

Ema Pogorelčnik iz geodetske uprave se je strinjala, da najbrž nalepka na "kakšnem zelo hrapavem ometu ne drži". Kot je dejala, bi morala uredba v nasprotnem primeru predvidevati vse načine označevanja, česar pa geodetska uprava ne more storiti.

"Nalepka je, če je nalepljena na material, kjer drži, kar dosti trajna," je še dejala. Sicer pa bo sčasoma prihajalo do obnov vhodnih vrat, pri čemer se bodo "takšne ali drugačne" nalepke odstranile in nadomestile z novimi, kar bo strošek lastnika, je dodala.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.