V ponedeljek, 27. maja, se bo pričela obsežna prenova enega najbolj obremenjenih delov našega zdravstva – prenova Urgentnega kirurškega bloka v UKC Ljubljana. Manjši del tega dela urgence so sicer obnovili že pred leti, a so se gradbena dela v začetku leta 2020 ustavila zaradi epidemije. Takrat so obnovili približno tretjino prostorov, kar je predstavljalo lažji del.
A zdaj bo, tako je razbrati iz pojasnil vodje Urgentnega kirurškega bloka Uroša Tominca, precej težje. "Takrat smo prenavljali prostore, ki so bili na obrobju kirurškega bloka in ki so bili izpraznjeni. Zdaj pa začenjamo s prenovo centralnega dela Urgentnega kirurškega bloka, kjer bomo ob obnovi morali obravnavati tudi paciente." To pa pomeni motnje pri obravnavi poškodovanih. Pričakovati je, da bo treba na ljubljanski urgenci na obravnavo čakati dlje, prav tako pa bo najverjetneje tudi sama obravnava daljša. Mimogrede, ljubljansko urgenco dnevno obišče na stotine bolnikov, v najbolj obremenjenih dneh pa številka preseže tudi 1500 pacientov.
"Zaposleni bodo razdrobljeni, delali bodo na različnih lokacijah in upamo, da to ne bo pustilo prevelikih posledic. Trudili se bomo vse paciente obravnavati strokovno in ustrezno, ampak do motenj bo prišlo, zato javnost res prosimo za razumevanje," je v izjavi, ki si jo lahko ogledate spodaj, še povedal Tominc.
V primeru, da bodo čakalne dobe za obravnavo na ljubljanski urgenci res zelo dolge, pa Tominc paciente naproša, da se po pomoč obrnejo na bližnje urgence.
"Po eni strani se veselimo nadaljevanja prenove, po drugi strani pa nam to predstavlja tudi kup novih izzivov, ki jih bomo, prepričan sem, sposobni izpeljati," pa napoveduje vodja tamkajšnje zdravstvene nege Simon Arbajter.
Ko bodo končana ta gradbena dela, bo zaključena šele izgradnja pritličja tako imenovanega Dignostično-terapevtskega servisa. Po vseh teh letih na dokončanje prenove namreč še vedno čakajo tudi nadstropja, ki se nahajajo nad urgenco.
Kaj točno bodo prenovili in koliko časa bo trajala gradnja?
Rok za zaključek gradbenih del je slabi dve leti. Dela bodo potekala v dveh fazah. "V prvem delu bomo obnovili ambulantne prostore in prostore za najtežje poškodovance. Ta del bo trajal približno 10 mesecev," časovnico razlaga Tominc. Sledi še prenova operativnega dela, se pravi operacijskih dvoran, ki bo trajala predvidoma naslednjih osem mesecev. Po koncu gradbenih del bo ministrstvo za zdravje moralo še opremiti prostore z medicinsko opremo, za kar bo izpeljan novi javni razpis.
Načrtovana gradbena dela so sicer nadaljevanje investicije Diagnostično-terapevtskega servisa (DTS) in Hospitalnega bloka. Investicija je bila potrjena pred petimi leti, leta 2019. Prenova celotne urgence je nujna zaradi dotrajanosti ureditve, pomanjkanja površin in požarno-varnostne problematike, je vodstvo naše največje bolnišnice UKC Ljubljana zapisalo v programu dela za letošnje leto. Investicijo sicer vodi ministrstvo za zdravje.
Na novo ljubljansko urgenco čakamo že 26 let
Projektiranje nove urgence oziroma objekta DTS sever se je začelo že leta 1998. 26 let kasneje pa smo na pragu tretje faze prenove. In čeprav so zaposleni zadovoljni, da bodo končno lahko začeli delati v novih prostorih, pa Tominc opozarja: "Prostori bodo sicer novejši, ampak lahko rečemo, da so za današnje razmere in priliv pacientov že pod dimenzionirani."
Na Urgentnem kirurškem bloku naše največje urgence v državi vsako leto obravnavajo približno 70 tisoč pacientov, oziroma v povprečju več kot 200 poškodovanih vsak dan.
Kot je sicer pred slabim mesecem dni na strokovnem srečanju ekonomistov in poslovodnih delavcev v zdravstvu v Portorožu povedal Jure Dolinar, pomočnik generalnega direktorja UKC Ljubljana, ki vodi investicije in upravljanje s premoženjem, naša največja bolnišnica deluje v stavbah, ki so povprečno stare 48 let, medicinska oprema pa je v 70 odstotkih že amortizirana. Tako imajo v celotni bolnišnici zgolj štiri aparate za magnetno resonanco, v zadnjih tednih so jim namreč tri naprave odpovedale.
Premalo denarja?
Da bi v UKC Ljubljana čim prej prišli na zeleno vejo, jim ministrstvo za zdravje vsako leto nameni izdano finančno injekcijo. Do leta 2027 tako vsako leto dobijo dodanih 37 milijonov evrov. To pa je premalo, saj bi, tako Dolinar, da bi prišli na normalno stanje, letno potrebovali okoli 100 milijonov evrov.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.