Slovenija
Oglas

Urinska inkontinenca in vzroki za njen pojav

Ljubljana, 30. 03. 2023 12.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Urinska inkontinenca je pogost pojav tako pri predstavnikih moškega, kot tudi ženskega spola.

Označuje bolj ali manj konstantno uhajanje oziroma kapljanje urina, ki pa lahko poteka bodisi zavestno bodisi nezavedno.

Zaradi njene vse večje pogostosti in neprijetnosti, ki jo povzroča posameznikom obeh spolov, inkontinenca urina predstavlja resen problem. Zanjo sicer obstaja več vzrokov, ki pa se razlikujejo od posameznika do posameznika, pri čemer pa razlikujemo tudi med več njenimi vrstami. Glavni razlog zanjo je pogosto disfunkcija mehurja ali sfinktra sečnice.

Njeni prvi znaki se lahko načeloma pojavijo kadarkoli, pogostejši pa so pri predstavnicah ženskega spola. Za njo namreč trpi kar 30 % starejših žensk, medtem ko se pri predstavnikih moškega spola pojavi v približno 15 % primerov. Z njenim pojavom povezujemo številne dejavnike, med najpogostejše pa sodijo nevrološke bolezni, zaprtje, diabetes, kronični kašelj, uživanje določenih zdravil, rak mehurja in drugi faktorji.

Zlasti pri moških pa tveganje za njen nastanek zvišujejo še nekateri drugi dejavniki, kot denimo benigna hiperplazija prostate, nevrološke motnje, starost, rak na prostati, okužbe sečil itd. Še posebej pa je pogosta po operaciji prostate. Za razliko od žensk naj bi moški to bolezen prenašali težje, zdravljenje pa je zaradi tega še toliko nujnejše.

Urinska inkontinenca

Inkontinenca urina, vrste in simptomi

Inkontinenco urina pripisujemo številnim dejavnikom in vzrokom, zato poznamo tudi več njenih podvrst. Pojavlja se tako pri moških, kot tudi pri ženskah, v grobem pa razlikujemo med urgentno in stresno urinsko inkontinenco.

Stresna inkontinenca, se v večini primerov pojavi povsem spontano, prav tako pa tudi izgine, običajno relativno hitro in v obdobju enega leta. Stresna urinska inkontinenca je pri predstavnikih moškega spola navadno povezana z nenadnim povečanjem trebušnega tlaka; do povečanja tlaka običajno pride že s kihanjem, kašljanjem, smejanjem, dvigovanjem uteži ali čim podobnim.

Za zdravljenje te vrste so v uporabi predvsem aktivne oblike zdravljenja, v alternativnem primeru pa tudi namestitev bodisi polipropilenskih mrež bodisi umetnih sečnih sfinkterjev.

Za razliko od stresne pa je urgentna različica po svoji neobvladljivi, nenadni in močni potrebi. Pri tem gre lahko tako za manjše, kot tudi za večje količine urina, pojav pa je pogostejši pri starejši populaciji. Ne glede na to pa se pojavlja tudi pri mlajših predstavnikih.

Pri tem razlikujemo med dvema podvrstama oziroma oblikama: med subvezilakno obstrukcijo in boleznimi mehurja ter prekomerno aktivnostjo mehurja. Oboje se pojavlja tako pri moških kot tudi pri ženskah, prav pri moških pa inkontinenca urina pogosto nastopi tudi po operaciji prostate.

Stresna urinska inkontinenca je vse pogostejša

Stresna urinska inkontinenca se sicer pojavlja tako pri moških kot pri ženskah, vendar pa je pri slednjih pogostejša. Zanjo je značilno uhajanje pri kašljanju, teku, kihanju, hoji po stopnicah, smehu, spolnih odnosih itd.

Vzrok zanjo leži predvsem v oslabelosti zapiralnega mehanizma sečnice, do katerega pogosto pride bodisi zaradi popuščanja mišičnega tonusa mišice zapiralke in drugih mišic medeničnega dna bodisi zaradi obporodnih poškodb, degenerativnih sprememb vezivnega tkiva, pomanjkanja ženskih spolnih hormonov in drugih težav.

Pri tem se pogosto pojavlja tudi povečan pritisk v trebuhu, ki nastaja zlasti z debelostjo, kroničnim kašljem ali ob dvigovanju težkih bremen. Stresna urinska inkontinenca se lahko zdravi ali pa uspešno odpravi tudi z uporabo laserske tehnologije, ki pride v poštev zlasti pri zmernih ali blagih simptomih. Ta vrsta te bolezni ni nujno posledica staranja, saj lahko k njenemu pojavu prispevajo tudi druge naštete spremembe.

Urinska inkontinenca

Pogosti vzroki za uhajanje urina

Urinska inkontinenca pri moških in pri ženskah nastane iz različnih vzrokov, med katere najpogosteje uvrščamo nevrološke bolezni, rak mehurja, diabetes, zaprtje, kronični kašelj in jemanje določenih zdravil.

Pri ženskah zaradi obporodnih in drugih težav pogosto prihaja predvsem do stresne različice, medtem ko so pri predstavnikih moškega spola eden izmed najpogostejših razlogov nevrološke okvare. Prav tako do njenega nastanka pogosto prihaja tudi po operaciji prostate. Pojav te bolezni načeloma ni vezan na življenjsko obdobje, a inkontinenca urina pri moških je vendarle pogostejša v mladosti in poznem življenjskem obdobju.

Tako v mladih letih kot tudi kasneje v življenju do nje lahko privedejo nevrološke težave, ki pa so pri starejših moških povezane z nastankom demence, kapi ali denimo multiple skleroze. Večina moških ob tem trpi za stresno podvrsto, ki pa večinoma izgine v obdobju enega leta. Tako pri moških kot tudi pri ženskah pa je običajna urgentna različica. Ta nastane zaradi prekomerne aktivnosti mehurja, pri 75 % moških pa se pojavi z benigno hiperplazijo prostate. Vse pogostejša pa je inkontinenca po operaciji prostate.

Urinska inkontinenca

Inkontinenca po operaciji prostate pri moških

Inkontinenca po operaciji prostate pri predstavnikih moškega spola je pogost pojav, ki se ga ne da povsem preprečiti, vendar pa se ga lahko olajša. V pomoč pri tem so lahko tako zdravila, kot tudi drugi, alternativni ukrepi. Simptome lahko tako olajšajo že samo ohranjanje idealne telesne teže, izogibanje kofeinu in alkoholu, zdrava prehrana ter izvajanje vaj, s katerimi krepimo medenično dno.

Pri predstavnikih moškega spola je pomembno, da le-ti v zmanjšani količini uživajo nasičene maščobe in meso. To lahko namreč znatno omili simptome, obenem pa zmanjša tveganje za nastanek drugih bolezni, denimo raka na prostati. V kolikor se stanje poslabša, je vsekakor smiseln obisk pri urologu, ki lahko svetuje o nadaljnjem zdravljenju in ukrepih za izboljšanje.

Urinska inkontinenca

Starostna inkontinenca in zdravljenje

Starostna inkontinenca je najbrž eden izmed najpogostejših simptomov staranja, do katerega prihaja tako pri moških, kot tudi pri ženskah. Gre namreč za vse bolj razširjen pojav, ki prizadene veliko starostnikov, a se lahko pojavi tudi že veliko prej v življenju.

Ne glede na to, starostna inkontinenca ostaja velika tabu tema, a pomembno je, da o njej spregovorimo. Na ta način namreč širimo zavedanje, da uhajanje urina ni nič nenavadnega ter da si pri tem vsak zasluži pomoč in podporo. Podobno kot pri drugih vrstah tudi tu razlikujemo med raznimi oblikami zdravljenja.

Tako pri moških kot tudi pri ženskah so lahko koristne denimo Keglove vaje za krepitev medeničnega dna; pri tem stiskamo mišice med penisom in zadnjikom. Prav tako pridejo v poštev zdravila in medicinski pripomočki, kot na primer antiholinergiki, mirabegron, alfa blokatorji in drugi.

 

Naročnik oglasa je vsi.si.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10