V dobrih štirih mesecih porabimo vse, kar lahko zemlja obnovi ali nadomesti. Slovenci smo vstopili v okoljski dolg, kar pomeni, da bi potrebovali tri planete, da bi bil naš življenjski stil vzdržen. Porabimo več kot ustvarimo – od čistega zraka, vode, goriva, hrane – tega pa se po besedah Urše Zgojznik, nosilke liste Povežimo se, večina ne zaveda.
Zgojznikova je povedala: "Mi smo lahko aktivisti še dolgo časa, ampak politika je tista, ki sprejema ključne odločitve. Očitno pa je, da se s tem vprašanjem nihče ne ukvarja. Alarm nam zvoni vsak dan."
Pomanjkanje politične vizije o temah prihodnosti, kot so denimo odpadki, ki v zbirnih centrih vsakih nekaj mesecev zagorijo, ali prehod na zelene energije namesto fosilnih ali neobstoj energetskega koncepta, so teme zaradi katerih je vstopila v politiko. "Dober primer so elektrarne na Muri. Mi bi pod pretvezo, da bomo delali obnovljive vire, hidroelektrarne na Muri, uničli celotno biosfero," pravi Zgojznikova.
Prvo ime Ekologov brez meja dodaja, da bi namesto tega lahko vse napore usmerili v energetsko obnovo stavb. Potrošnja je prevelika, zavedanje o tem premajhno, pa naj gre za ustvarjanje odpadkov, prekomerno rabo energije, ali denimo hrane: "Vržemo tretjino hrane stran, nimamo pa prav nobenih jasnih ukrepov, kaj bomo naredili na tem področju. S tretjino hrane, zavržemo tud tretjino vode, tretjino energije, tretjino zemlje."
Po njenem, politična elita noče razumeti, kakšni so okoljski izzivi prihodnosti."Sprenevedanje je veliko in če ne bomo danes zavzeli pozicije in začeli korakati v smeri bolj čiste prihodnosti, nam najbrž ostane samo še to."
Da bomo živeli kot prebivalci v Aziji, nosili obrazne maske, vodo čistili s filtri pravi Zgojznikova. Listo Povežimo se sicer sestavljajo Piratska in delavska stranka, SMS Zeleni, Solidarnost, Lista kolesarjev in pešcev, Odprto Celje, Zavod Up in civilna iniciativa LF.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.