Slovenija

Ustavno sodišče razveljavilo določbo o dvigu plačnega stropa zdravnikom

Ljubljana, 11. 04. 2022 13.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
STA, M.V., T.H., D.L.
Komentarji
215

Ustavno sodišče je razveljavilo 48. člen desetega interventnega zakona (PKP10), ki bi za zdravnike in zobozdravnike zvišal najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač javnega sektorja. Med drugim je ocenilo, da izpodbijana določba, ki posega v temelje enotnega plačnega sistema, ni nujen ukrep za odpravljanje posledic epidemije covida-19. V Fidesu so se odzvali ostro: to bo še okrepilo njihovo zahtevo po izstopu iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju in zgoditi se bo moral bistveno prej, kot če omenjeni člen ne bi bil razveljavljen.

Ustavno sodišče je razveljavilo odločbo o dvigu plačnega stropa za zdravnike.
Ustavno sodišče je razveljavilo odločbo o dvigu plačnega stropa za zdravnike. FOTO: Dreamstime

Zadnji interventni protikoronski zakon je bil sprejet konec preteklega leta. Za zdravnike in zobozdravnike je do konca leta 2022 dvignil plačni strop za šest razredov, do 63. razreda.

Zahtevo za presojo ustavnosti dviga plačnega stropa so na ustavno sodišče kot volivci vložili predsedniki petih sindikalnih central, in sicer Branimir Štrukelj, Jakob Počivavšek, Lidija Jerkič, Evelin Vesenjak in Peter Majcen.

Zatrjevali so, da je bil v postopku sprejemanja zakona kršen 90. člen ustave o zakonodajnem referendumu, ker da izpodbijani člen interventnega zakona ne pomeni nujnega ukrepa, ki bi bil povezan z odpravo posledic covida-19 in zato ne spada v materijo interventnega zakona. DZ po njihovem mnenju ne bi smel sprejeti sklepa o nedopustnosti referenduma glede sporne določbe.

Odklonilni ločeni mnenji sta podala sodnika Klemen Jaklič in Marko Šorli, pritrdilni pa Rok Čeferin in Rajko Knez.

Kot je razvidno iz danes objavljene odločbe, so ustavni sodniki ugotovili, da množičen pojav covida-19, tudi če uradno ni razglašena epidemija, pomeni naravno nesrečo. Torej interventni zakon, ki pomeni zakonsko podlago za nujne ukrepe za zagotovitev odprave posledic covida-19, spada med izjeme, za katere ni po 90. členu ustave ni dopustno razpisati zakonodajnega referenduma.

Vendar pa izpodbijana določba, ki bi posegla v zakon o sistemu plač v javnem sektorju z zvišanjem plačnih razredov za vse zdravnike in zobozdravnike ter s tem posegla v temelje enotnega plačnega sistema javnih uslužbencev in porušila postavljena razmera, po oceni ustavnih sodnikov ni nujen ukrep, s katerim bi se odpravljale posledice covida-19.

Ob tem je ustavno sodišče zavrnilo navedbe DZ in vlade, da sta škodljivi posledici covida-19 tudi zmanjševanje števila zdravnikov in da naj bi se z izpodbijanim ukrepom pomagalo predvsem mladim zdravnikom. Ugotovilo je, da tako odhajanje oz. pomanjkanje zdravnikov kot nizke plače mladih zdravnikov očitno niso povezani z množičnim pojavom covida-19, temveč "so posledica že dalj časa trajajočega nezadovoljstva zdravnikov s plačnim sistemom in drugimi pogoji dela, pa tudi drugih dejavnikov, kot sta politika izobraževanja zdravnikov, omogočanje specializacij itd".

"Poleg tega možnost zvišanja plač mladih zdravnikov ni odvisna od izpodbijanega ukrepa, saj ta omogoča zvišanje najvišjih zdravniških plač. Plačni razredi delovnih mest mladih zdravnikov pa so bistveno nižji in jih je mogoče zvišati ne glede na veljavnost izpodbijanega ukrepa iz 48. člena zakon o dodatnih ukrepih za preprečevanje širjenja, omilitev, obvladovanje, okrevanje in odpravo posledic covida-19," so zapisali.

Ustavni sodniki so sicer pred dvema mesecema izvajanje presojane določbe zadržali do končne odločitve, saj so ocenili, da bi izvrševanje morebiti protiustavnega spornega člena povzročilo hujše škodljive posledice.

Zadnji interventni protikoronski zakon (PKP 10) je bil sprejet konec preteklega leta. Za zdravnike in zobozdravnike je do konca leta 2022 dvignil plačni strop za šest razredov, do 63. razreda. Kot je znano, je sporazum o dvigu plač zdravnikom na noge spravil ostale sindikate v javnem sektorju. Ti zahtevajo enako obravnavo, torej da bi se vsem zaposlenim v javnem sektorju dvignile plače za šest razredov. To zahtevo so predali ministru za javno upravo Boštjanu Koritniku, ki je ob tem opozoril, da bi takšen dvig plač za 188.000 zaposlenih v javnem sektorju pomenil 1,5 milijarde evrov na leto, kar se ne sklada z izhodiščem, ki ga je vlada dala za vzdržnost javnih financ.

Odzivi sindikatov

V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije niso presenečeni nad odločitvijo Ustavnega sodišča RS, ki je razveljavilo 48. člen PKP10 in s tem dvig plačnega stropa zgolj za zdravnike in zobozdravnike, so sporočili: "Vlado RS ter poslanke in poslance Državnega zbora smo ves čas obravnave zadnjega interventnega zakona opozarjali, da dvig najvišjega plačnega razreda zgolj za eno plačno podskupino ni nujen ukrep za odpravo posledic Covid-19 in da pomeni neenako obravnavo javnih uslužbenk in uslužbencev. Ker je bil zakon, kljub jasnim pozivom, sprejet in to po nujnem postopku, je pet predsednic in predsednikov sindikalnih central, s prvopodpisanim Branimirjem Štrukljem, predsednikom KSJS, vložilo zahtevo za oceno ustavnosti omenjene določbe interventnega zakona. Odločitev Ustavnega sodišča RS je pričakovana in je posledica še ene izmed mnogih kršitev Ustave RS, ki si jih je privoščila trenutna oblast v zadnjih dveh letih. Če bi vladajoči spoštovali temeljne principe socialnega partnerstva in bi usklajevanje zakonov potekalo pred obravnavo na vladi in v Državnem zboru, do takih tveganj ne bi prihajalo."

V KSJS od prihodnje vlade pričakujejo takojšnji začetek pogajanj o plačah v javnem sektorju, ki bo vzpostavila ustrezna razmerja med plačami – s poudarkom na spodnji tretjini plačne lestvice. Pričakujejo tudi ponovno vzpostavitev Ekonomsko-socialnega sveta, ki bo temeljil na enakopravnem dialogu socialnih partnerjev in vlade. Le tako se bo v prihodnje mogoče izogniti potrebi po vlaganju zahtev za oceno ustavnosti, ki so eno od sredstev sindikatov, ko ni ustreznega dialoga z oblastjo, so zapisali v odzivu.

Tudi po oceni predsednice Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidije Jerkič je odločitev ustavnih sodnikov pričakovana. "Ustavno sodišče je pokazalo, da tudi če imaš v rokah oblast, še vedno veljajo pravila pravne države," je dodala. Kot je spomnila v izjavi za STA, je ustavno sodišče že pri upokojevanju starejših delavcev po sedmem protikoronskem paketu ocenilo, da je bila sprejeta ureditev, ki ni povezana z epidemično situacijo, ampak je šlo za sistemski poseg v zakonodajo.

Prav tako je bil deseti interventni zakon po njenih besedah sprejet na način, "ki bode v oči", torej brez javne razprave ali posvetovanj s socialnimi partnerji. "Poleg tega je to zakonodaja, ki je vezana s prepovedjo referenduma, kar pomeni, da je razen z odločitvijo ustavnega sodišča ni mogoče spraviti s sveta. Naša ustavna presoja je šla v smer presojanja sprejemanja načina zakona. Zdravniki lahko plače spremenijo v zakonodaji, ki to ureja in je sistemska, s pogajanji in postopki, ki so tam predvideni. Napad ni bil na višino zdravniških plač, ampak na način sprejemanja," je poudarila.

V tem mandatu socialnega dialoga v ZSSS ne pričakujejo več. "Če se do zdaj ni obudil - eno leto je že od prenehanja - se tudi v teh 14 dnevih ne bo. So pa take situacije, kot je ta ob razveljavitvi konkretne določbe, posledica pomanjkanja dialoga. Če bi socialni dialog tekel, ne bi bilo takih ustavnih presoj, ne bi bilo takih pretresov, ne bi bilo takih odmikov od načina sprejemanja zakonov. Odločitve bi bile pretehtane in ustavno sodišče bi imelo bistveno manj dela, kot ga ima sedaj," je še dejala sindikalistka.

Predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Jakob Počivavšek je v odzivu za STA pozdravil odločitev ustavnega sodišča in jo tudi sam označil za pričakovano. Kot je zapisal, je odločitev med drugim potrdila, da je problematično poseganje v enotni plačni sistem mimo postopka, ki ga določa zakon o sistemu plač v javnem sektorju, da težave v zdravstvu trajajo dlje časa kot epidemija covida-19 in niso povezane zgolj s plačami, pač pa so bistveno bolj kompleksne ter da vladni ukrep sploh ne rešuje problematike mladih zdravnikov, kar je "bil deklariran cilj".

"Pozdravljamo tudi dejstvo, da ustavno sodišče z odločbami, kakršna je tudi predmetna odločba, postavlja jasne standarde glede tega, kaj je dopustno vključevati v interventno zakonodajo in kaj ne, glede na to, da je neposredna demokracija pri sprejemanju tovrstne zakonodaje omejena," je dodal. 

Fides: Za učinkovit in dostopen javni zdravstveni sistem bo morala nova vlada takoj po volitvah izpeljati plačno reformo

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides poudarja, da bo morala nova vlada, ki bo želela državljanom zagotoviti učinkovit in dostopen javni zdravstveni sistem, takoj po volitvah izpeljati plačno reformo. Sicer bo slovenski zdravstveni sistem nadaljeval pot proti dokončnemu zlomu, so prepričani v sindikatu. S tem so se odzvali na odločitev ustavnega sodišča, da razveljavi 48. člen desetega interventnega zakona, ki bi za zdravnike in zobozdravnike zvišal najvišji plačni razred.

Kot so zapisali v Fidesu, jih je razveljavitev omenjenega člena še okrepila v zahtevi po izstopu zdravnikov in zobozdravnikov iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju. Izstop pa se bo moral zgoditi bistveno prej, kot če omenjeni člen ne bi bil razveljavljen. "Anomalije trenutnega vrednotenja zdravniškega dela, ki jih je poskušal delno omiliti deseti protikoronski zakon, so nevzdržne," so poudarili.

Opozorili so, da vlado takoj po volitvah čaka "izjemno zahtevna naloga plačne reforme, ki bo nagrajevanje zaposlenih v zdravstvu približala ureditvam učinkovitih zdravstvenih sistemov zahodnoevropskih držav, z nalogo v javnem zdravstvenem sistemu obdržati zdravnike, brez katerih zdravstvo ne obstaja".

Trendi razmerij plač po njihovih navedbah potrjujejo, da so slovenski zdravniki in zobozdravniki v razmerju do povprečne plače na samem repu evropskih držav. Ob tem so dodali, da v zadnjih letih zaostajamo že za do nedavnega manj razvitimi srednje- in vzhodnoevropskimi državami.

Sistem nagrajevanja v Sloveniji so ocenili kot "največjo rak rano našega zdravstva" in glavni razlog, da javno zdravstvo zapuščajo tako najizkušenejši zdravniki, na katerih temelji zdravljenje najzahtevnejših bolnikov, kot najmlajši, na katerih temelji prihodnost slovenskega zdravstva. "Da je nagrajevanje zdravnikov v Sloveniji povsem neustrezno, potrjuje tudi dejstvo, da za opravljanje zdravniškega poklica v naši državi ne uspemo privabiti skoraj nobenega zdravnika iz manj razvitih držav, kaj šele iz držav EU," so zapisali.

Dodali so še, da nikjer v Evropi, razen v Sloveniji, zdravniki niso v istem plačnem sistemu kot državna uprava. Rigidno plačno politiko v javnem sektorju pa po navedbah Fidesa kot ključno sistemsko težavo v zdravstvu navaja celo Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (215)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

idiu3krasne
12. 04. 2022 17.37
St. Gallen
12. 04. 2022 16.47
medicino se splaca studirati, je rekla ze moja babica
Naiven_od_rojstva
12. 04. 2022 16.06
+2
Še eno darilo za sedanjo vlado s strani Ustavnega sodišča. le koga mislite, da bodo volili zdravniki?
AlexReal
12. 04. 2022 15.06
+2
Javni sektor naj se končno začne ukvarjati z resnim delom, ne pa samo s plačami. V pandemiji so nekateri vlekli dodatke, ne da bi bili upravičeni. Otroke so šolali starši, učitelji pa hočejo višje plače. V zdravstvu ne prideš do zdravnika, pa hočejo višje plače. Čas bi bil, da gredo taki za nekaj časa v realni sektor, da vidijo, kaj to pomeni služba !
janez Kovač 1
12. 04. 2022 13.10
+1
Manj delajo,večje plače hočejo-narobe svet,covid dodatke vlekli največ tisti,ki niti blizu Covidu niso bili,vse to omogoča butasta vlada,ki jo vsak lahko ima za norca!
soseda
12. 04. 2022 11.26
+3
Ni panike, zdravniki imajo spuščen strop, nad njim je še prostor za inštalacije.
sinhron
12. 04. 2022 11.00
+4
Ustavno sodišče je ravnalo popolnima pravilno , kajti ta Janševa vlada je v svojih kpk-jih , ki so bili namenjeni obvladovanju epidemije covid 19 vsiljevala še kup zakonov , ki z epidemijo nimajo nič skupnega ampak so mislili , da bodo lahko preslepili opozicijo in pripeljali te padalce do realizacije , pa so se zmotili . Ta Janševa vlada je hotela s tem ignorirati DZ , kot zakonodajno telo in jih zaobiti z infiltracijo zakonov odloke !
cool1
12. 04. 2022 10.53
+1
Ni potrebno , da plačujemo zdravnike do neba, če je kakšna pandemija ali epidemija, oni naj delajo tako kot so morali tudi vsi ostali delati, da so oni dobili plačo. Nič nimam , da se za zelo prizadevne in delovne zdravnike izplača enkratno izplačilo, kot nagrada, ne pa da jim plačilni razred dvignemo v nebo, medicinske sestre bodo pa tolkle revščino, ali kaj ?!
korošc
12. 04. 2022 10.05
+3
Janšisti😂 A spet ni šla pacientova ideja skozi? Ka pa Iranski denar? Kaj pa komunisti? Kdo je zdaj kriv? Mogoče je pa kriv Čeferin? Vesel? Golob? Po moje je pa kriv ta neverni narod? Muslimani?
cool1
12. 04. 2022 10.54
+4
Stalin je kriv , pa Marx in Engels sta kriva oba...
matjaz81
11. 04. 2022 21.21
+5
Na točno tak razplet je JJ računal, ko je odobril dvig. Kot vse česar se loti. S figo v žepu.
matjaz81
11. 04. 2022 21.22
+1
slayer2
11. 04. 2022 20.43
+6
ElectroVoice
11. 04. 2022 20.11
+15
Mladi zdravniki tarnajo, kako nizke plače imajo. Seveda, saj so netto še pod jurjem. Vem za rešitev. Zdravnikom postaviti zgornjo plačno mejo na 5 jurjev, s privarčevanim pa bolje plačati mlade zdravnike in predvsem medicinske sestre. Utopija, a rešitev v tem je.
Lucky Luke2
11. 04. 2022 19.54
+14
Enostranski ad hoc dvig plač zdravnikom je bila neumnost. Na eni strani stari predstojniki vlečejo bajne plače, bolnikov niti ne sprejemajo. Popoldan mastno služijo še v zasebnih ambulantah. Po drugi strani pa izgubljamo mlade zdravnike, ki za 1500 eur garajo po bolnicah.
Covidus
11. 04. 2022 19.37
+7
Se ena bolj neumnih potez odhajajoče vlade...
Celjan78
11. 04. 2022 19.09
+1
Pokljukarjev predugriz in posledično govorna napaka je dokaz, kako pomembno je imeti dobro zdravstvo že od malih nog :)
Kritikizštajerske
11. 04. 2022 19.06
+1
Ti že veš😂😂😂
Kritikizštajerske
11. 04. 2022 19.05
+4
Zakaj je v tospodarstvu slabše? Ker direktorji dajo delavcu mizerno plačo oni pa vlečejo provizije in kradejo! Nobeden pa ne upa nič rečt! In zakaj je zq to kriv delavec v javni upravi?
rabmubisit
11. 04. 2022 21.37
+2
Kritikizštajerske
11. 04. 2022 19.04
+2
Zakaj je v gospodarstvu slabše? Ker direktorji kradejo ne pa navadni kqvni uslužbenci!
titonium
11. 04. 2022 18.11
+1
samo zdej ne bo 5 desnih ustavnih sodnikov, da bodo pukla z doba spustili!
St. Gallen
11. 04. 2022 18.55
+4
Jaka Jack
11. 04. 2022 17.40
+9
Sindikati eden proti drugemu😂😂😂 potrebno bo na novo kolektivne pogodbe napisati. Čas je za temeljito reformo v javni upravi. V gospodarstvu je veliko drugače in slabše, živi pa to brezdelje javne uprave, ki sprejema zakone da je sama sebi namen. Delo naj se na novo ovrednoti in naj imajo pridni več, leni manj ali celo odpoved.
Lucky Luke2
11. 04. 2022 19.55
+3