Slovenija

Kolizej je naprodaj

Ljubljana, 25. 05. 2008 11.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ker zavod za varstvo kulturne dediščine ne soglaša z umikom spomeniške zaščite Kolizeja, se je njegov lastnik odločil za prodajo.

Nadaljnja usoda starega starega Kolizeja še ni znana. Lastnik stavbe se je medtem že odločil za prodajo.
Nadaljnja usoda starega starega Kolizeja še ni znana. Lastnik stavbe se je medtem že odločil za prodajo. FOTO: POP TV

V zgodbi o rušenju ali obnovi spomeniško zaščitenega Kolizeja je zdaj na potezi stroka. Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) namreč ne soglaša z umikom spomeniške zaščite in je naročil novo statično analizo Kolizeja. Medtem pa se je lastnik Kolizeja odločil, da bo objekt prodal.

Direktor družbe Kolizej Jože Anderlič je sredi maja objavil javno zbiranje ponudb za prodajo nepremičnin v lasti družbe. Za zemljišča in obstoječi objekt Kolizeja v izmeri 9931 kvadratnega metra je izklicna cena 22,5 milijona evrov brez davka. "Nedavni uradni sklep državne komisije, ki je odločila, da ne podpre 'derazglasitve' Kolizeja kot kulturnega spomenika, nam otežuje sleherno smotrno in sproščeno uresničevanje projekta sodobne operno-koncertne hiše," je v sporočilu za javnost zapisal Anderlič.

Navkljub številnim verodostojnim študijam, ki so pokazale povsem nepopravljivo stanje objekta, predvsem pa kljub veliki in iskreni nameri, da Ljubljana tudi z novim kulturnim središčem postane ena izmed bolj prepoznavnih prestolnic razvite Evrope, so posamezniki, ki nastopajo kot varuhi kulturne dediščine, ostali pri svojem, je poudaril lastnik Kolizeja. Po štirih letih od nakupa je po Anderličevih besedah ta stavbni kompleks v celoti izpraznjen ter prost pravic tretjih in zemljiškoknjižno urejen.

"Zaradi vsega navedenega ga ponujamo v nakup po stroškovni vrednosti vsem, še zlasti pa državi, ki ima predkupno pravico, da ga odkupijo in obnovijo za oltar domovine. Le tako bo lahko ohranjen spomin na tisto, česar Ljubljana danes uradno nima, pa je imela v času Prešerna, o čemer je tudi pisal. Hkrati se bo izkazalo, ali in kdo v takšno ohranitev resnično verjame, da pri tem 'brezvestni kapital' ne bi služil s poceni nakupom nepremičnin," je še zapisal Anderlič. Za dodatna pojasnila lastnik Kolizeja sicer ni bil dosegljiv.

Še ena opera?
Še ena opera? FOTO: POP TV



Je mogoče stavbo obnoviti ali ne?

ZVKDS je v zvezi z derazglasitvijo Kolizeja za kulturni spomenik sklical strokovno komisijo, ki je drugič glede tega vprašanja zasedala 18. aprila letos. Pri tem sta bila sprejeta dva sklepa, je pojasnil direktor zavoda Robert Peskar. In sicer, da ZVKDS ne soglaša z derazglasitvijo Kolizeja kot kulturnega spomenika. V drugem sklepu pa komisija ugotavlja, da je bila recenzija statične presoje, ki jo je predložil investitor, korektna, vendar ne dovolj, da bi lahko na podlagi tega sprejeli končno mnenje glede končne usode stavbe.

Najprej so po Peskarjevih besedah naročili recenzijo te analize, kasneje pa se je izkazalo, da je treba naročiti novo analizo gradbenih struktur v Kolizeju, ki bo nedvoumno pokazala , ali je mogoče stavbo obnoviti z običajnimi sredstvi ali ne. Zato je ZVKDS naročil novo statično presojo z analizo na novo vzetih vzorcev malte in drugih gradbenih sestavin.

Novi Kolizej je delo nizozemskega arhitekturnega studia Neutelings Ruedjik Architecten, ki je bil leta 2004 izbran na natečaju. Načrti so sprva predvidevali gradnjo 96 metrov visokega stolpa, kar pa so znižali na 73 metrov. Kot je ob predstavitvi projekta v mestni hiši oktobra lani pojasnil Anderlič, bo celotna investicija stala 180 milijonov evrov, sama dvorana pa okoli 70 milijonov evrov.

Zavod je na javnem razpisu za izvajalca statične analize izbral gradbeno fakulteto, katedro za preizkušanje materialov in konstrukcij, ki je po Peskarjevih besedah dovolj kompetentna za pripravo analize. Na podlagi sklepa komisije pa bo pri pripravi analize sodeloval tudi mednarodni strokovnjak za to področje.

Analiza naj bi bila pripravljena do konca maja, v začetku junija pa bo na podlagi analize svoj sklep oblikovala tudi komisija in ga posredovala ministrstvu za kulturo. V kolikor bi analiza res pokazala, da je stavba dotrajana in da je ni mogoče sanirati z normalnimi sredstvi, bi to lahko bil povod, da ministrstvo za kulturo na podlagi 31. člena zakona o varstvu kulturne dediščine odobri nadomestni ukrep za morebitno odstranitev.

V primeru odločitve, da se zaščita s Kolizeja umakne, lahko po Peskarjevih besedah ministrstvo kot izravnalni ukrep od investitorja zahteva celovito obnovo kulturnega spomenika. V primeru Kolizeja bi lahko bila obnova državnega in spomenik lokalnega pomena je dejal Peskar.

Janković pričakuje umik zaščite

Ljubljanski župan Zoran Janković meni, da se je Anderlič odločil za prodajo Kolizeja, ker mu je bilo dovolj pregovarjanja in zaščitnikov kulturnih objektov. Po Jankovićevi oceni je to izziv državi. Če država res hoče zaščititi kulturni zgodovinski objekt, ima možnost, da ga v 30 dneh kupi in ga obnovi po standardih, ki jih zahteva, je dejal župan. Prepričan je, da tudi nova statična analiza ne bo pokazala nič novega.

Janković zato pričakuje, da bo lahko MOL na podlagi poročila zavoda umaknila zaščito Kolizeja. Kar po županovih besedah pomeni, da bo Anderlič lahko realiziral projekt Novi Kolizej, ki poleg koncertne dvorane predvideva tudi gradnjo stanovanj.

Rok za oddajo ponudb za nakup Kolizeja je 30. maj do 12. ure. O dokončni izbiri bodo ponudniki obveščeni v 60 dneh, pri tem pa si Anderlič pridržuje pravico, da ne izbere nobene od prispelih ponudb. Možnost, da bo Anderlič vendarle gradil Novi Kolizej tako ostaja do začetka junija, ko bo znana odločitev zavoda o umiku spomeniške zaščite s stavbe Kolizeja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

cadillac
25. 05. 2008 20.41
Ako gospod direktor Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije zares uporablja polomljeno besedo "derazglasitev", bi bil bolj primeren za diretorja Zavoda za kulturni polom.
trolck
25. 05. 2008 17.39
Zakaj imam občutek,da so nekateri v SLo še močno zaplankani.Enkat piskajo kako ni nič novega že od ohoho časa k se pa začne neki premikat pa u luft,pol pa bot pamtn.
albertinum@excite.com
25. 05. 2008 14.12
Kulturnovarstveniki skrbijo zgolj za propadanje nacionalne kulturne dediščine. Zaradi njihovih neumnih stališč, ki, mimogrede, nimajo nobene podlage v zakonu ali predpisih (pač pa se jih sproti zmišljujejo, glede na vreme in počutje), je v katastrofalnem stanju ogromno objektov kulturne dediščine po državi. En kulturnovarstvenik si lahko izmisli karkoli si hoče, pa mu nihče ne more nič, ker so v tej državi svete krave.
purpena
25. 05. 2008 13.49
Novica za race, a boste spet cenzuriral
luka.6000000@gmail.com
25. 05. 2008 13.20
no ga bom jest kupu... garancijo za kredit bom pa dobil tako, da bom zastavil bodočo novo zgradbo(v kateri bodo super poslovni prostori in super stanovanja)... :) ne za navadne smrtnike to ni mogoče...le za elito.
24bumbarka
25. 05. 2008 12.42
Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije MORA PREVZETI vso odgovornost v primeru smrtnih žrtev kot jih je v kolizeju že bilo leta nazaj ko se je podiral v jutranjih urah in so ugašala življenja . Če jim zgodovina toliko pomeni - zakaj pa nismo pol v YUGOSLAVIJI ???' Laško je zakon
Bejba47
25. 05. 2008 12.06
Novica, če lahko temu tako sploh rečemo, je stara vsaj en teden.... Pa se oglašuje 24ur, da so PRVI.... ROFL!!!!!!!
Trgovec
25. 05. 2008 12.03