Zdravstveni svet bo o strategiji razvoja in celostne ureditve ginekološko-porodne službe v Sloveniji do leta 2020 razpravljal in odločal 25. januarja, je sporočil predsednik sveta Rajko Kenda. Sam pa meni, da mora biti služba urejena racionalno. Opozarja, da ne gre za ukinjanje ali zmanjševanje pravic, pač pa je treba slediti sodobnim trendom in ustrezno prilagoditi tudi ginekološko-porodno službo. Kot je poudaril, bo zdravstveni svet konec januarja sprejel strokovno odločitev. Zavrača očitke, da se svet odloča politično.
Druga zgodba je po njegovih besedah lokalna politika s svojimi interesi. Če vlada zaradi lokalnih pritiskov v tem primeru ne bo sprejela strokovne odločitve, ki jo bo predlagal zdravstveni svet, potem ne bo uspela nobena racionalizacija, je prepričan. "Na ta način je konec racionalizacije zdravstva," pravi in opozarja, da so na voljo le omejena sredstva, ki jih je treba uporabiti na racionalen način. Če bi v tem trenutku podlegli lokalnim pritiskom, bi bilo po njegovem opozorilu neodgovorno. "Ta mreža je stara približno 60 let, medicina in porodništvo pa sta bila tedaj nekaj drugega kot danes." Po 60 letih je po njegovem mnenju čas za spremembe.
Marušiču predali podpise za ohranitev brežiške porodnišnice
Predstavnice Civilne iniciative za ohranitev porodnišnice v Brežicah so medtem ministru za zdravje Dorjanu Marušiču, predsedniku parlamentarnega odbora za zdravstvo Ljubu Germiču in svetovalcu predsednika države za zdravstveno varstvo Francu Hočevarju predale 20.000 podpisov, ki so jih v desetih dneh zbrale za ohranitev brežiške porodnišnice.
Kot je ob predaji podpisov Marušiču dejala predstavnica brežiško-posavske pobude Goranka Krošelj, so storitve v brežiški porodnišnici kakovostne in nujno potrebne za ljudi, ki živijo v tamkajšnjem okolju. "To kažejo tako statistični podatki kot tudi mi, ki danes tukaj stojimo in smo prisotni zaradi tiste bližine in strokovnosti osebja brežiške porodnišnice," je dejala. Upa, da odločitev za morebitno ukinitev porodnišnice še ni bila sprejeta in da se ne bodo na podlagi sprejete odločitve pisali argumenti. Poudarila je še, da v civilni iniciativi nimajo "nikakršnih političnih korenin".
Marušič poudarja, da ni nikoli razmišljal o ukinitvi porodnišnice, ampak da bi z novimi pristopi in povezovanjem postavili mrežo močnejših regionalnih centrov, ki bi še varneje in kakovostneje odgovarjali na potrebe državljanov in državljank. Dejal je, da sprejema civilno iniciativo, predvsem ker je civilna, je na visokem nivoju in da ima jasno zastavljene cilje. Ob tem pričakuje, da se mu bo dalo na razpolago dovolj časa za pripravo dokumentov, na podlagi katerih bi potem lahko potekala javna razprava.
Tudi za Kranj oddali podpise
Člani mestnega odbora SDS Kranj so zatem direktorici Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Andreji Cerkvenik Škafar predali več kot 20.000 podpisov podpore k Peticiji proti ukinitvi porodnišnice v Kranju, ki so jih v manj kot mesecu dni uspeli zbrati v Kranju in okoliških občinah.
Cerkvenik Škafarjeva je ob prevzemu pisem podpore povedala, da so v porodnišnici s kakovostnim delom in osebnim pristopom dokazali, da si zaslužijo obstoj in morda celo širitev delovanja. Zbrani podpisi so po njenem mnenju dokaz, da so pacientke z delom zadovoljne, saj so tudi sami med njimi zbrali skoraj 1200 podpisov podpore.
Ob tem je poudarila, da sicer nikjer ni bil sprejet sklep, ki bi govoril o ukinitvi kranjske porodnišnice, bo pa podpora pomembna, ko se bo odločalo o obstoju bolnišnic v Sloveniji. Določena optimizacija je po njenem prepričanju v državi vseeno potrebna, vendar je kranjska porodnišnica varna, kakovostna in prijazna, pohvali pa se lahko tudi s pomembno strateško lego in vse več opravljenimi porodi, je še pojasnila.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.