Matični parlamentarni odbori zakone o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o konoplji za medicinske in znanstvene namene ter o zaščiti živali pretresajo na današnjih sejah, poslanci pa bodo o njih ponovno glasovali v četrtek. Za potrditev bo potrebnih 46 poslanskih glasov.
Zakon o gostinstvu bo medtem odbor DZ za gospodarstvo ponovno obravnaval septembra. Kot so pojasnili v poslanski skupini SD, od koder prihaja predsednica parlamentarnega odbora za gospodarstvo Bojana Muršič, se z zakonom o gostinstvu namreč ne mudi tako kot z omenjenimi tremi, saj se ti navezujejo na druge zakonske akte.
Zakon o gostinstvu sicer uvaja omejitev kratkotrajnega oddajanja na 60 dni v občinah s stanovanjsko krizo, a jim daje možnost razrahljanja te omejitve. Kriterije za določitev občin s splošno časovno omejitvijo oddajanja bo z uredbo določila vlada, seznam bo veljal dve leti. Te občine bodo lahko po opravljeni analizi omejitev spremenile, in sicer na najmanj 30 in največ 270 dni v koledarskem letu.

Z zakonom se ustvarja pravno podlago za regulacijo tudi v občinah, ki ne bodo uvrščene na seznam občin s krizo na stanovanjskem trgu, tako da bodo lahko na podlagi analize določile omejitev, ki je najmanj 60 dni oddajanja v koledarskem letu.
Zakon določa jasne splošne pogoje, kot je vpis v register nastanitvenih obratov, obvezna pridobitev unikatne identifikacijske številke in soglasje vsaj 75 odstotkov etažnih lastnikov v stavbi ter soglasje lastnikov mejnih stanovanj. Dejavnosti se ne sme opravljati v oskrbovanih stanovanjih.
Časovne omejitve bi začele veljati z letom 2027
Leta 2026 bi začeli veljati splošni pogoji, predvsem obveznost pridobitve soglasja solastnikov.
Poleg oddajanja nepremičnin zakon prinaša dve ključni novosti - strokovno kategorizacijo nastanitvenih obratov višjih kakovostnih kategorij štirih in petih zvezdic oziroma jabolk ter uvedbo nove najvišje kakovostne kategorije za turistične kmetije, torej peto zlato jabolko.
Gostinstvo prav tako razbremenjuje birokratskih postopkov z večjo fleksibilnostjo pri poslovanju, vključno z večjo vlogo lokalnih skupnosti za samostojno upravljanje razvoja gostinstva, še posebej na področju sprostitve obratovalnega časa in urejanja premičnih prehrambnih obratov.
Državni svetniki so veto izglasovali na predlog interesnih skupin delodajalcev ter kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev. Večina se jih je namreč strinjala z oceno predlagateljev veta, da stanovanjske politike ni možno reševati z omejevanjem lastninske pravice in podjetništva.
Po mnenju koalicije bodo veta DS zavrnjena
DS je v torek izglasoval odložilni veto tudi za zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja kot tudi zakon o konoplji za medicinske in znanstvene namene ter novelo zakona o zaščiti živali. Minister za delo Luka Mesec meni, da bo DZ v četrtek znova potrdil tako zakona kot novelo. Enako menijo v Svobodi in SD. V SD so odprti celo za razpravo o reformi ali ukinitvi DS.
DS je na omenjena zakona in novelo zakona v torek izglasoval odložilni veto. Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Mesec je pri tem dejal, da se niti iz svojega osemletnega dela na mestu poslanca niti triletnega dela na mestu ministra ne spomni nobenega julija, ko DS ne bi tik pred parlamentarnimi počitnicami sprejel nekaj vetov. "Tako da je to postala folklora v slovenskem političnem prostoru," je dejal v odgovoru na novinarsko vprašanje glede vnovičnega potrjevanja zakonov na novinarski konferenci po današnji seji vlade.
Ponovnega odločanja o zakonu o gostinstvu, na katerega je DS prav tako izglasoval veto v torek, sicer ni na dnevnem redu četrtkove izredne seje DZ. Vendar pa Mesec meni, da bo tudi ta zakon ob vnovičnem glasovanju dobil zadostno podporo, torej najmanj 46 poslanskih glasov. Ne verjame, da bi si kateri koli poslanec zaradi veta DS premislil. "Konec koncev gre tukaj za temeljno vprašanje dostopnosti stanovanj," je opomnil.
Razume sicer tiste, ki imajo več stanovanj in jih v skladu z zakonom ne bodo mogli več oddajati vse leto. "Ampak naša skrb je bila vedno na strani tistih, ki nimajo niti enega stanovanja, ker je to predrago," je opozoril. Glede tega mora politika po njegovem mnenju ukrepati.
V SD za razpravo o ukinitvi DS
Poslanec Svobode Lenart Žavbi se medtem vsakokrat, ko DS izglasuje "kopico nesmiselnih vetov", sprašuje, ali bi bilo treba morda razmisliti o smiselnosti ustavne ureditve v delu, ki se nanaša na DS. Državni svet je namreč zaradi "ene od političnih opcij spolitiziran do te mere, da je izgubil svoj izvori namen", je dejal novinarjem. DS po njegovi oceni v torek ni podal resnih argumentov za nobenega od izglasovanih vetov. "Šlo je za izrazito nevsebinske in politične odločitve DS," je ocenil.
DZ bo tri vete po njegovem mnenju zavrnil že v četrtek, veto na zakon o gostinstvu pa bo obravnaval prvi teden septembra. "Z izvajanjem tega zakona se namreč ne mudi tako zelo," je dodal. Pri vnovičnem odločanju o zakonih sicer ne pričakuje nobenih presenečenj.
V SD pa so za medije zapisali, da so odprti za razpravo o reformi ali celo ukinitvi DS, če bi se pokazalo, da zdajšnji model ne prispeva več k učinkovitemu in vključujočemu zakonodajnemu procesu. V tem mandatu tega vprašanja sicer niso posebej odpirali. Kljub temu menijo, da bi bila potrebna širša strokovna in politična razprava o prihodnji vlogi DS predvsem ob vprašanjih, kako bi posodobili ustavno ureditev in zagotovili večjo odgovornost institucij do javnosti.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.