V zadnjih letih se je število prometnih nesreč in smrtnih žrtev pri nas zmanjšalo, močno pa je poskočilo število prometnih nesreč s smrtnim izidom, pri katerih je vzrok za nesrečo neupoštevanje pravil o prednosti, opozarjajo na agenciji za varnost prometa. Lani je bil delež umrlih iz tega razloga 10 odstotkov, letos pa je že presegel 20 odstotkov.
Med smrtnimi žrtvami prometnih nesreč so najpogosteje prav najbolj ranljive skupine v prometu, to so pešci, kolesarji in motoristi. Kot izpostavljajo na Javni agenciji RS za varnost prometa, se mnogo nesreč zgodi prav na prehodih za pešce. "Vozniki sploh ne spoštujejo pravila prednosti pešca, ko ta stopi na prehod," ugotavljajo na agenciji.
Voznike opozarjajo, naj ob približevanju prehodu za pešce hitrost prilagodijo tako, da se bodo lahko pred prehodom po potrebi ustavili. "Lani je za posledicami prometnih nesreč umrlo 14 pešcev, letos že v prvih sedmih mesecih 11 pešcev. Poleg tega je bilo lani tudi 57 huje poškodovanih pešcev in 266 lažje poškodovanih pešcev," izpostavljajo. Ob tem tudi pešce opominjajo, naj pogledajo levo in desno, preden stopijo na prehod za pešce.
Pravila prednosti morajo upoštevati tudi kolesarji. "Ko kolesar pripelje do križišča s prednostno cesto, nima prednosti in mora počakati, da odpeljejo mimo vozila, ki vozijo po prednostni cesti. Zatem se mora prepričati, če lahko varno nadaljuje pot. Šele nato lahko zapelje na nasprotno stran križišča. Tudi v križiščih, kjer so označene kolesarske steze, ima prednost vozilo, ki vozi po prednostni cesti. V kolikor poteka kolesarska steza ob vozišču prednostne ceste in kolesar na križišču ne spreminja smeri, torej vozi naravnost, ima kolesar prednost pred tistim vozilom, ki s take prednostne ceste zavija desno in s tem seka pot kolesarju," so poudarili na agenciji.
Kot ugotavljajo na agenciji, je t. i. desno pravilo prednosti v teoriji vsem udeležencem v prometu jasno, v praksi pa ne. Prav tako vsi ne spoštujejo znaka stop. Izpostavljajo tudi pravilo zadrge, ki se pri nas še vedno ni zares prijelo. Zakon o pravilih cestnega prometa pravi, da se morajo vozniki ob zapori premikati s tolikšno medsebojno oddaljenostjo, da se lahko na njihov pas s sosednjega vključi še eno vozilo. Kdor te možnosti ne dopušča, mu grozi globa 120 evrov. Pa se tudi v takšnih situacijah zgodi, da si je treba dobesedno priboriti svojo prednost, navajajo na agenciji.
Prednost v prometu imajo tudi vozila policije, gasilcev, reševalcev in druga vozila, opremljena z modrimi lučmi in sireno, še opominjajo na agenciji za varnost prometa. "Ob srečanju moramo takemu vozilu dati prosto pot, se pomakniti k robu vozišča oziroma ustaviti ob robu ali izven vozišča. Vozilom s prednostjo ni treba upoštevati prometnih pravil in signalizacije, morajo pa voziti na način, da ne ogrožajo drugih udeležencev v prometu in obvladujejo svoje vozilo," poudarjajo na agenciji.
Tu so še vozila za spremstvo, ki so označena z modro in rdečo lučjo ter s sireno, ter vozila z rumenimi lučmi, ki so namenjena opravljanju različnih del v prometu. Če je vozilom z rdečo in modro lučjo treba dati prednost, pa vozila z rumeno lučjo nimajo prednosti, še pojasnjujejo na agenciji za varnost prometa.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.