Slovenija

Uspešno sodelovanje Slovenije z Interpolom

Ljubljana, 06. 09. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ob zaključku tridnevnega obiska v Sloveniji se je generalni sekretar Interpola Ronald K. Nobel srečal še z ministrom za notranje zadeve Radom Bohincem. Generalni sekretar je med drugim predlagal vključitev naše države v izgradnjo globalnega komunikacijskega sistema Interpola.

Po mnenju ministra Bohinca to predstavlja priznanje slovenski policiji, njeni usposobljenosti in tehnični opremljenosti ter dosedanjemu delu in uspešnemu sodelovanju z Interpolom. Slovenija bo namreč med prvimi petimi članicami Interpola, ki bo začela uporabljati omenjeni sistem, vzpostavili pa naj bi ga že pred koncem oktobra letos.

Ronald Kenneth Noble
Ronald Kenneth Noble FOTO: Reuters

Včlanitev Slovenije v Interpol leta 1992 je bila za našo državo pomemben politični dogodek tudi v luči slovenskega osamosvajanja, danes pa je sodelovanje zelo dobro, kar po njegovem mnenju kaže tudi podatek, da je Slovenija lani od Interpola prejela 32.207 različnih podatkov, je povedal minister Bohinc.

Ronald K. Nobel je dodal, da je leta 1993 Slovenija z Interpolom izmenjala, torej prejela oziroma poslala, med 3000 in 5000 različnih sporočil, ki so se ukvarjala z mednarodnim kriminalom, kar kaže, koliko bolj intenzivno je postalo sodelovanje. Svet se je po njegovih besedah v zadnjem desetletju zelo spremenil, saj lahko kriminalci med drugim za komunikacijo uporabljajo najsodobnejšo tehnologijo. To delo Interpola, ki ima težave z zastarelo tehnologijo, še otežuje, zato skušajo z razvijanjem novega globalnega komunikacijskega sistema zadeve spremeniti.

Po njegovih besedah je naša država iniciativo sprejela z zadovoljstvom in bo, kot že rečeno, začela omenjeni sistem uporabljati med prvimi petimi članicami Interpola. Gre za pospeševanje pošiljanja podatkov, saj bo Slovenija s tem sistemom sposobna pošiljati oz. prejemati najnovejše podatke o najnevarnejših zločincih sveta namesto v nekaj dnevih ali tednih - v nekaj sekundah. Slovenija je po besedah Nobla sicer že sodelovala v informacijskem projektu za sporočanje podatkov na elektronski način o najnevarnejših zločincih. V novi globalni komunikacijski sistem naj bi se naša država vključila pred koncem oktobra, do konca leta pa naj bi bilo po predvidevanjih v sistem pridruženih že 40 držav članic Interpola. Vse članice, teh je sicer 179, naj bi vanj vključili približno v letu in pol.

Generalni direktor policije Marko Pogorevc - generalni sekretar Interpola je na tridnevni uradni obisk v Slovenijo sicer pripotoval na njegovo povabilo - se je Noblu zahvalil za obisk in dodal, da je generalni sekretar delo slovenske policije ocenil kot zelo uspešno. Kot je dodal Pogorevc, je Interpol institucija, ki predstavlja zagotavljanje globalne varnosti v svetu.

Z vodstvom slovenske policije, s katerim se je Nobel sestal v četrtek, se je med drugim pogovarjal o vlogi Interpola v boju zoper vse oblike kriminala in vlogi Slovenije v mednarodnem policijskem sodelovanju, razvoju globalnega komunikacijskega sistema Interpola, sodelovanju med Interpolom in Europolom, izmenjali pa so tudi poglede o prihodnjem sodelovanju med nacionalnim birojem Interpola Slovenije in generalnim sekretariatom Interpola.

Prav tako v četrtek sta generalnega sekretarja Interpola sprejela predsednik republike Milan Kučan in premier Janez Drnovšek, ki ju je Nobel seznanil z delovanjem te največje mednarodne organizacije za boj proti kriminalu, srečal pa se je tudi z generalno državno tožilko Zdenko Cerar.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10