V predstavitvi je Rupel poudaril, da Slovenija potrebuje več sodelovanja in večje soglasje pri vprašanjih nacionalnega interesa, saj ko gre za strateške zadeve, po njegovem mnenju ne bi smelo prihajati do strankarskih delitev. Zato morajo sodelovati stranke koalicije in opozicije, saj mora biti zunanjepolitična orientacija produkt podpor iz vseh strani. Po Ruplovih besedah bo društvo podpiralo vključitev Slovenije v severnoatlantsko zavezništvo. Njegova naloga je širiti podporo slovenskemu članstvu oziroma včlanjevanju v Nato. Društvo naj bi širilo pozitivno razpoloženje za slovensko vključitev v Nato, organiziralo različne javne tribune, sestanke in posvete, ne samo v Ljubljani, temveč po vsej Sloveniji.
Janša pa je poudaril, da namen te pobude ni samo delovanje do vključitve v Nato, temveč bo delovalo tudi po tem, tako kot v drugih državah članicah.
Pristopno izjavo k ustanovitvi odbora je podpisalo 81 posameznikov, ki so izvolili vodstvo društva. Njegov predsednik je postal Miha Pogačnik, sicer predstojnik Inštituta za mednarodno pravo in mednarodne odnose na pravni fakulteti Univerze v Ljubljani, ki je dejal, da si bo društvo prizadevalo za širjenje znanja in vedenja o zvezi Nato.
Člani upravnega odbora so poleg Pogačnika še Romana Jordan Cizelj, Dimitrij Rupel, Janez Janša, Iztok Mirošič, Milan Orožen Adamič, Jože Rant, Vasko Simoniti in Andrej Rahten.