Slovenija

Ustavno sodišče: Poslanci so ravnali samovoljno

Ljubljana, 06. 12. 2010 11.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
P.J. / B.G. / U.Z.
Komentarji
182

Ustavno sodišče je presodilo, da bi poslanci morali podpreti ustanovitev občine Mirna in Ankaran. Župan Kopra Popovič meni, da bo ustanovitev Ankarana slabo vplivala na razvoj Luke Koper, v strankah pa so mnenja deljena.

Slovenski ustavni sodniki
Slovenski ustavni sodniki FOTO: Reuters

Ustavno sodišče je presodilo, da je zakon o ustanovitvi občin, ki ga je državni zbor sprejel aprila, v neskladju z ustavo. V obrazložitvi so ustavni sodniki zapisali, da je državni zbor s tem, ko ni ustanovil občin Mirna in Ankaran, ravnal arbitrarno (samovoljno), s čimer je kršil splošno načelo enakosti ter načelo zakonitosti in načelo zaupanja v pravo. Poleg tega je državni zbor s tem tudi kršil določbe, ki se nanašajo na lokalno samoupravo. "Ustanovitev občine po ustavno in zakonsko določenem postopku je bistven pogoj za uresničevanje ustavne pravice do lokalne samouprave," piše v odločitvi Ustavnega sodišča.

Ustavno sodišče je tako državnemu zboru naložilo, da mora ugotovljeno protiustavnost popraviti v dveh mesecih, predsednik državnega zbora pa mora 20 dni po tem razpisati lokalne volitve v Kopru, Trebnjem, Mirni in Ankaranu.

Pobudi za presojo ustavnosti sta vložili krajevni skupnosti Ankaran in Mirna ter drugi. Državni zbor je sprva sicer sprejel nov zakon o ustanovitvi občin, s katerim bi Ankaran postal občina, a je državni svet na zakon izglasoval veto. Na drugem glasovanju pa poslanci zakona niso potrdili. Zakon za ustanovitev občine Mirna pa je še v zakonodajnem postopku.

Vlagatelji so ustavnemu sodišču tudi predlagali zadržanje izvajanja volitev v občinah Koper in Trebnje, dokler se dokončno ne opredeli, ali so bili postopki v zvezi z ustanavljanjem občin Ankaran in Mirna korektno izpeljani. Ustavno sodišče je pobudnikom pritrdilo in tako oktobra v Kopru ter Trebnjem ni bilo lokalnih volitev.

Predsednica sveta Krajevne skupnosti Mirna Barica Kraljevski je prepričana, da le malo kateri prebivalec "naše krajevne skupnosti ne deli tega velikega veselja". "Za nami sta skoraj dve polni leti agonij, ugibanj, vzponov, padcev, razmišljanj in upanj," je dodala. Povedala je še, da se zdaj zavedajo, da se za njih vse skupaj šele začenja in jih čaka še veliko trdega dela. Koordinator odborov za ustanovitev občine Mirna Dušan Skerbiš pa je povedal, da od poslancev pričakuje, da bodo odločali v skladu z odločitvijo ustavnega sodišča.

Razglasitve odločitve Ustavnega sodišča sta se med drugim udeležila tudi župan Kopra Boris Popovič in župan Trebnjega Alojz Kastelic.

Župan Kopra Boris Popovič
Župan Kopra Boris Popovič FOTO: Dare Čekeliš

Popovič: Odločitev bo slabo vplivala na razvoj Luke Koper

Župan Kopra Boris Popovič je po izreku sodbe dejal, da se je ustavno sodišče žal odločilo, kot se je. "Naj povem, da so s tem mestni občini Koper odrezali eno roko in eno nogo, dolgoročno pa tudi glavo … Igrati se na tak način z Luko Koper je nepremišljeno in neresno. Mislim, da se bodo posledice kmalu poznale," je še dejal.

Popovič še meni, da bo ta odločitev slabo vplivala na razvoj Luke Koper, slovensko gospodarstvo in na razvoj petega koridorja v Sloveniji. Glede novega župana pa pravi, da upa, da bodo izbrali župana, ki bo sodeloval tako z občino Koper kot tudi z državo in bo dopustil razvoj na tem območju.

Kandidat za župana v Kopru Janez Starman je dejal, da odločitev US v vsakem primeru sprejema kot pozitivno ne glede na osebne želje v zvezi s tem. Pravi, da se bo sedaj treba potruditi za sodelovanje med občinami.

Župan Trebnjega Alojz Kastelic je dejal, da je sklep Ustavnega sodišče treba spoštovati in da pri tem njegovo osebno mnenje ne šteje. Je pa vprašanje, kdaj bo državni zbor ustanovil občino Mirna in Ankaran. Kot je pojasnil, so vse občine doslej nastale 1. 1., saj je zaradi zaključnega računa, ki ga občine naredijo konec leta, tako najlažje.

Predsednik državnega zbora Pavel Gantar
Predsednik državnega zbora Pavel Gantar FOTO: Blaž Garbajs

Predsednik državnega zbora Pavel Gantar je dejal, da bo državni zbor odločitev sodišča spoštoval, "ne glede na to, ali nam je všeč ali ne". Kot je še dejal, bo sam storil vse potrebno, da bodo postopki izpeljani in da bodo tudi v rokih razpisane volitve v občinske svete občin. Gantar je še dodal, da je pomembno, da je ustavno sodišče reklo, da poslanec sicer ni vezan na nobena navodila o odločanju, a v kolikor je izpeljan referendum, je dolžan ustanoviti občino z zakonom.

SD: V prihodnje bo treba poseči v trend ustanavljanja novih majhnih občin

Tudi iz SD so sporočili, da spoštujejo odločitev Ustavnega sodišča. Ob tem pa menijo, da je treba v prihodnje poseči v trend ustanavljanja novih majhnih občin, saj nič ne kaže, da se bo ta ustavil. Drobljenje Slovenije po njihovem mnenju v marsičem dosega ravno nasprotni učinek od želenega, Slovenija je zaradi tega bolj centralizirana, kot pa bi bila ob manjšem številu večjih občin, ki bi lahko v celoti samostojno delovale.

Zmago Jelinčič
Zmago Jelinčič FOTO: 24ur.com

Predsednik SNS Zmago Jelinčič meni, da so ustavni sodniki spet presegli svoje kompetence. "Pozabljajo, da je državni zbor tisti, ki odloča o teh stvareh in ima tudi pravico spreminjati ustavo, nihče pa nima pravice tega preprečiti." Meni, da bi naše ustavno sodišče prepovedalo tudi referendum o samostojnosti Slovenije, ker bi reklo, da je to protiustavno. "Gre za privatno akcijo, ki pa je bila pričakovana. Človek pač nikoli ne ve, kako bodo gospodje ravnali, ravnajo pa seveda tako, kot se jim tisti trenutek zazdi oziroma odvisno od tega, kakšne volje je kakšen ustavni sodnik vstal." Jelinčič še dodaja, da so s tem odprli Pandorino skrinjico in povzročili, da lahko zdaj vsaka krajevna skupnost, ki želi postati občina, uvede referendum. "S tem je pokazalo nekonsistentnost in slabo poznavanje tematike."

NSi: Manjše občine so lahko tudi uspešne

Iz NSi so sporočili, da so bili pobudniki ustanovitve samostojne občine Ankaran, zato pozitivno ocenjujejo odločitev US. Pravijo, da so se krajani na referendumu jasno opredelili, da želijo na svoje, ter da je občina Koper Ankaran le izkoriščala, za njega pa bolj malo naredila.

Hkrati so v NSi še zapisali, da so se vedno zavzemali za nove občine tam, kjer so se zanje odločili prebivalci. Poleg tega pa pravijo, da so manjše občine lahko tudi uspešne, kar dokazujejo na novoustanovljene občine leta 1994.

V SDS pa so zapisali, da je ustavno sodišče danes zgolj popravilo napake in nedoslednosti, ki so jih pri sprejemanju zakona naredili koalicijski poslanci. Koalicijski poslanci so pri tem prezrli rezultate referenduma in s tem poteptali voljo volivk in volivcev. V SDS so še spomnili, da predloga o ustanovitvi občin niso podprli predvsem koalicijski poslanci. V SD je bilo sedem poslancev proti in sedem vzdržanih, v Zares predloga ni podprl predsednik DZ Gantar, Vili Trofenik pa se seje ni udeležil. Podobno je bilo tudi v DeSUS, ugotavljajo v SDS. SDS je sicer na seji glasovala za ustanovitev občin, so še zapisali v sporočilu za javnost.

Juri: Izgubili smo priložnost, da ustavimo proces drobljenja občin

Poslanec SD Luka Juri je v izjavi za javnost zapisal, da odločitev US pomeni, da so izgubili priložnost ustaviti proces drobljenja občin in draženja javne uprave. Ne glede na to pa je potrebno ugotovljeno neustavnost, čeprav se z njo ne strinjamo, odpraviti, pravi.

Juri po ustanovitvi občine Ankaran pričakuje veliko polemike o delitveni bilanci, kjer bo treba razrešiti tudi vprašanje delitve prihodkov iz Luke Koper. Zato bi bilo po njegovem pred tem smiselno predlagati ponovno združitev Kopra in Ankarana.

Odločba US glede ustanovitve občine Mirna in Ankaran
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (182)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Borut Šribar
08. 12. 2010 14.35
No,pa smo dobili se dve,istocasno ko nam trobijo o zategovanju pasu-samo v vednost,mamo ze vsi naramnice ker pas ne drzi vec-ustanavljamo obcine in vecamo birokracijo,v20 letihsmo povecali obcine za300%,baje zaradi zelja ljudstva.Ce je to tko,pa naredimo referendum,da je minimalna placa800EUR,to bo tudi volja ljudstva,me prav zanima kako bi spet jokcal,da nimamo denarja,dajte no razumet.Ljudje moji samo zategujte,elita se ni vsega pobrala,se mal potrpite.
strogoff
07. 12. 2010 12.39
Mezek bo župan Ankarana ? Bravo Mozetič !
strogoff
07. 12. 2010 12.34
hahahahahaha, Mozetič in zaupanje v pravo, hahahaha
SEBASTI
07. 12. 2010 08.34
Najbolje bi bilo, če bi bil vsak zaselek svoja občina. Sveda bi potem bilo več uradnikov, kot pa tistih, ki resnično delajo in služijo v tej državi. Ampak koga to briga, samo da imamo eno občino v dnevni sobi, drugo v kuhinji in tretjo na sekretu.
wizeman
06. 12. 2010 22.01
@jeti48 06.12.2010, 21:54 Ne bo šlo. Ker smo mi najpametnejši. Itak.
jeti48
06. 12. 2010 21.54
Wizeman - ah končno eden ki ne laja, ampak je sposoben se pogovarjat. Se strinjam, manjša kot je občina manj je oziroma mora biti njene uprave. Ampak mi na Balkanu se ne moremo otresti tega da če kaj ne znamo urediti ali obrzdati pa je treba to ukiniti. Po tej poti je najbolje da kar sami sebe ukinemo in damo prostor pametnejšim od nas!
wizeman
06. 12. 2010 21.42
@jeti48 06.12.2010, 21:20 Ja, vendar ta občina nima župan, dav podžupana, predsednika občinske uprave, občinske uprave, blagajnika občinske uprave, vodjo oddelka za gospodarske in negospodarske zadeve, pet svetovalcev, deset referentov, občinski inšpektorat z inšpektorji in redarji.......
jeti48
06. 12. 2010 21.27
Še za nejeverne tomaže: najmanjša občina v ZDA ima 38 prebivalcev - nekje na Floridi, največja pa 8.000.000 - New York
jeti48
06. 12. 2010 21.20
Eni pa še kar naprej z New Yorkom. V ZDA JE 88.000 občin kar da povprečje 3.000 prebivalcev - kdor ne verjame in je pismen naj si malo prebere
Tago
06. 12. 2010 21.04
Ma bogi župan,se bliža njegov konec,čas bi že bil,da se pridruži Prijatelju.
erikon
06. 12. 2010 21.04
Tole z občinami gre predaleč...pa kdo je še videl razen pri nas da ima vsaka vas svojo opčino !!??? Še dva miliona nas ni pa mamo cc.200 občin ??? Zunaj ima 2 miliona eno občino !!! ali npa samo New York ki ma 20 milionov ljudi pa je ena občina. To je samo zaposlovanje več uradnikov in uprave !!! Kdo bo pa delal ???
saintjozef
06. 12. 2010 20.57
jeti48
06. 12. 2010 20.53
Tiste ki pljujejo po novi občini bi razvrstil med konje in bedake.Konji niti ne vedo kje so meje krajevne skupnosti ki bo postala občina, pa nekaj trobezljajo o škofijah hrvatinih, bertokih...Bedake pa skrbi prihodnost nove občine, zadnjih 6 let pa jih ni nič skrbelo kaj se dogaja z Ankaranom - sedaj bi pa kar nekaj modrovali. Tiste ki vihajo z rokami da kaj bo sedaj z Luko Koper bi pa uvrstil kar med bedaste konje Pa še nekaj o velikosti občin: v Evropi je večina držav kjer je povprečna občina manjša kot v Sloveniji -Italija, Francija, Madžarska...(poglejte si malo na spletu) in morate si izbit iz glave število 60 kolikor je bilo občin v Sloveniji pod Jugoslavijo kajti sedanje občine nimajo več takih pristojnosti ter torej ne rabijo takega aparata kot nekdaj.
Buena Vita
06. 12. 2010 20.51
mi23
06. 12. 2010 19.51
Luka kaj si se izpisal iz SD in vpisal k Popoviču?
praznadenarnica
06. 12. 2010 19.43
Toliko govora,da je preveč zaposlenih v javni upravi,zdaj pa dva nova župana in na novo zaposleni v dveh občinah.Haloooo?
saintjozef
06. 12. 2010 19.28
A to pomeni, da Popović ne bo več iz tuje njive pridelka pobiral? Pa glih navadu se je.
wizeman
06. 12. 2010 19.22
Kaj, če bi jima kar takoj dali vsakemu svojo občino. Sicer bosta če tri leta zopet silila narazen...
NoExit
06. 12. 2010 19.18
Kot,da že zdaj nimamo preveč birokratske zalege !? Potrebno je ustanoviti pokrajine in ukiniti vse občine .Ljubljana z okolico , Koroška,Gorenjska , Dolenjska,Štajerska,Primorska . V nasprotnem primeru nam bodo birokratski krvosesi izpili še zadnjo kapljo krvi !
matija888
06. 12. 2010 19.06
Mačehovski odnos Kopra do Ankarana je pripeljal do ustanovitve nove občine Ankaran.