Slovenija

Ustavno sodišče razveljavilo določilo novele zakona o Fursu glede sledenja blaga

Ljubljana, 03. 06. 2024 17.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ustavno sodišče je na podlagi zahteve za ustavno presojo, ki jo je vložil Varuh človekovih pravic, razveljavilo člen novele zakona o Finančni upravi RS (Furs) iz 2023, po kateri bi lahko Furs v finančnih preiskavah brez sodne odločbe uporabljal tehnične pripomočke za sledenje blagu. Izvajanje določbe je začasno zadržalo kmalu po uveljavitvi novele. Varuh človekovih pravic je zadovoljen z odločitvijo Ustavnega sodišča, da razveljavi člen novele zakona o Finančni upravi RS. V odločbi vidi pomemben prispevek k razumevanju pomena jasnosti in določnosti zakonske ureditve.

"Zadovoljen sem, da je Ustavno sodišče soglasno pritrdilo strokovnim argumentom varuha, saj je šlo po naši oceni pri 18.a členu zakona o finančni upravi za poseg v zasebnost, ki je ustavno zajamčena človekova pravica," je v odzivu zapisal varuh Peter Svetina. Prav institucija varuha je namreč zahtevala ustavno presojo spornega člena.

Odločba Ustavnega sodišča po njegovem prepričanju pomembno prispeva k razumevanju pomena jasnosti in določnosti zakonske ureditve, s katero država ureja posege v človekove pravice, ter pravice do zasebnosti v demokratični družbi. Od pripravljavcev zakonodaje in zakonodajalca pričakuje, da bodo te standarde v prihodnje upoštevali pri svojem delu.

Furs
Furs FOTO: POP TV

Tokratna odločitev ustavnih sodnikov je po Svetinovi oceni dokaz, da ima institucija varuha pomembno vlogo pri nadziranju oblasti in opozarjanju na kršitve človekovih pravic ter zagotavljanju ustavnopravne skladnosti predpisov v Sloveniji.

Ustavno sodišče je soglasno razveljavilo 18.a člen zakona o Fursu, po katerem bi uradna oseba oz. predstojnik v finančni upravi v primeru suma najtežjih kršitev predpisov o obdavčenju s področja trošarin, carin in davka na dodano vrednost pridobival podatke o položaju in gibanju blaga z uporabo sledilnih naprav, ki uporabljajo globalni sistem pozicioniranja (GPS). Namestiti bi jih smel le na zunanji del vozila, tako pridobljeni podatki pa bi se lahko uporabljali le v postopkih v zvezi s finančno preiskavo, za katero so bile sledilne naprave odrejene.

Peter Svetina
Peter Svetina FOTO: osebni arhiv

Izvajanje omenjenega člena so ustavni sodniki prav tako soglasno zadržali že aprila lani, pri odločitvi o njegovi razveljavitvi pa so se ustavili že pri vprašanju skladnosti z drugim členom ustave, da je Slovenija pravna država, iz katerega izhaja načelo jasnosti in pomenske določljivosti zakonskih ukrepov.

Presodili so namreč, da je izpodbijana določba v neskladju z omenjenim načelom, ker z ustaljenimi metodami razlage iz člena ni mogoče ugotoviti vsebine hujšega prekrška; razmerja finančne preiskave za namen zagotovitve medsebojne pomoči organom EU, članic unije in tretjih držav do zakonskega pogoja preprečitve, preiskave in odkritja kršitev predpisov, za nadzor katerih je odgovoren Furs ter časovnih omejitev ukrepa in ravnanja uradne osebe na Fursu, ki odredi uporabo sledenja.

Za STA so se odzvali tudi že v Fursu, kjer so bili pobudnik teh zakonskih sprememb. Zapisali so, da bodo odločitev Ustavnega sodišča spoštovali in jo upoštevali pri svojem delu. Spomnili so, da ukrepov, ki so bili predvideni z omenjenim členom, zaradi začasnega zadržanja tako ali tako niso izvajali.

Da bodo odločbo Ustavnega sodišča, ki jo sicer še preučujejo, spoštovali, so zapisali tudi na finančnem ministrstvu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JApajaDAja
03. 06. 2024 19.03
+4
genialci na vladi so umaknili idejo o tiskanih računih v avtomatih......danes tako, po vikendu pa drugače :-)
niktalop
03. 06. 2024 17.52
+3
1:0 za kriminalce. ''boljšega US'' kot je slovensko ni nikjer na tem svetu.