Slovenija

Ustavno sodišče začasno ustavilo izbirne postopke na Policiji

Ljubljana, 23. 12. 2021 11.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Mirko Vorkapić, STA, T.H.
Komentarji
134

Ustavno sodišče je sprejelo sklep, s katerim je na zahtevo Sindikata policistov Slovenije do končne odločitve začasno zadržalo izvajanje določb Zakona o organiziranosti in delu v policiji. O tem je odločalo že na predhodni 36. redni seji. Kot smo poročali, je sodišče sicer že takrat začasno zadržalo izvajanje določb, vendar nato ni končalo obravnave. Po naših neuradnih informacijah naj bi si Rok Svetlič v zadnjem trenutku premislil in umaknil svoj glas za. Odločitev je bila namesto s šestimi glasovi za in tremi proti sprejeta s petimi proti štirim.

Proti so glasovali sodniki Klemen Jaklič, Rajko Knez, Rok Svetlič in Marko Šorli. Sodnika Jaklič in Knez sta dala odklonilni ločeni mnenji, sodnik Rok Čeferin pa pritrdilno ločeno mnenje, so sporočili z Ustavnega sodišča. Dodali so, da bodo zadevo obravnavali absolutno prednostno.

Ustavno sodišče je v sklepu zapisalo, da so tehtali med škodljivimi posledicami, ki bi jih povzročilo izvrševanje morebiti protiustavnega predpisa, med škodljivimi posledicami, ki bi nastale, če se izpodbijane določbe začasno ne bi izvrševale, pa bi se v ustavnosodni presoji izkazalo, da niso v neskladju z Ustavo.

Našitek
Našitek FOTO: Bobo

V primeru, da ustavno sodišče izpodbijanih določb ne bi zadržalo, bi se začeli posebni izbirni postopki za položaje vodij organizacijskih enot prve ravni generalne policijske uprave, direktorjev policijskih uprav in načelnikov policijskih postaj, medtem ko bi dosedanji delavci z delom na teh položajih prenehali.

Če bi ustavno sodišče kasneje ugotovilo, da je izpodbijana ureditev protiustavna, bi prišlo do konflikta med pravico novo izbranih delavcev, da ostanejo na položaju, na katerega so bili premeščeni in pravico predhodnih delavcev, da se vrnejo na položaj. "Izvrševanje izpodbijane ureditve do končne odločitve ustavnega sodišča bi tako lahko vsaj za eno od navedenih skupin delavcev povzročilo težko popravljive ali celo nepopravljive škodljive posledice," so zapisali v sklepu. Zadržanje pa težko popravljivih škodljivih posledic ne bo povzročilo, so ocenili.

Ustavni sodniki bi morali o zadržanju odločati že na redni 36. seji, vendar niso končali obravnave, čeprav je po naših informacijah za zadržanje glasovalo šest sodnikov, proti pa so bili trije. Kot smo neuradno izvedeli, naj bi si ustavni sodnik Rok Svetlič, ki ga je na to funkcijo predlagal predsednik republike Borut Pahor, glede svojega glasu v zadnjem trenutku premislil. 

Na ustavno sodišče se je obrnil sindikat policistov

Zahtevo za oceno ustavnosti člena 49.a in 49.b Zakona o organiziranosti in delu v policiji ter 42. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o organiziranosti in delu v policiji je vložil Sindikat policistov Slovenije (SPS). V sindikatu so prepričani, da sporna člena zakona omogočata kadrovske čistke in na široko odpirata vrata posegom politike in drugih interesnih skupin v sam ustroj Policije. Zakon namreč med drugim določa tudi imenovanje vodje organizacijske enote prve ravni generalne policijske uprave, direktorjev policijskih uprav in načelnikov policijskih postaj. 

V SPS ocenjujejo, da bi bile posledice, ki bi nastale z nadaljnjim izvrševanjem izpodbijanih členov, večje od posledic, ki bi nastale, če se njihovo izvrševanje do končne odločitve Ustavnega sodišča zadrži, zato so Ustavnemu sodišču predlagali začasno zadržanje. Sindikatom se zdi še posebej nevarno, da ima po novem minister proste roke pri določanju meril in kriterijev za oblikovanje izbirnih postopkov za zasedbo delovnih mest. 

V imenu Sindikata policistov Slovenije se je na sklep odzval odvetnik Matjaž Šaloven, ki je za SPS vložil zahtevo ustavnosti in za STA povedal, da je Ustavno sodišče s sklepom vsaj začasno preprečilo politizacijo slovenske Policije. Poudaril je, da ne gre za dokončno odločitev, ampak za izjemno pomembno odločitev za zadržanje, kajti vsi posebni izbirni postopki so ustavljeni. Šaloven pričakuje, da bo Ustavno sodišče sledilo tej argumentaciji tudi v končni odločitvi.

Ustavni sodnik Rok Svetlič
Ustavni sodnik Rok Svetlič FOTO: Damjan Žibert

Delo na položajih nadaljujejo do končne odločitve

Medtem pa se v vladi s sindikati seveda ne strinjajo. Prepričani so, da predlog za zadržanje izvrševanja določb v novem zakonu ni utemeljen, češ da so premestitve dovoljene, delovna razmerja niso prekinjena, položajna delovna mesta pa poleg strokovnih znanj za izvajanje nalog in pooblastil Policije zahtevajo še druge kompetence. Z začasnim zadržanjem bodo nastale nepopravljive posledice, so še dodali. Po navedbah vlade naj bi zakon zagotavljal boljšo organiziranost in fleksibilnejše delovanje Policije. Očitke o politizaciji Policije in domnevnih kadrovskih čistkah je zavrnil tudi generalni direktor Anton Olaj

Vseeno so komandirji policijskih postaj in direktorji policijskih uprav ter notranjeorganizacijskih enot GPU 17. novembra prejeli sklepe o prenehanju opravljanja dela na teh delovnih mestih. Neuradno smo takrat izvedeli, da na lokalnem in državnem nivoju že potekajo pogovori vladajoče politike z njej naklonjenimi posamezniki, ki bi se zavihteli na vodilne položaje v Policiji.

Do končne odločitve Ustavnega sodišča je izvrševanje sklepov o prenehanju položaja zdaj zadržano. Navedeno pomeni, da osebe, ki so v času uveljavitve zakona zasedale položaj vodje organizacijske enote prve ravni generalne policijske uprave, direktorja policijske uprave ali načelnika policijske postaje, z delom na navedenih položajih nadaljujejo do končne odločitve Ustavnega sodišča.

Zakon so 20. oktobra s 46 glasovi za in 40 proti potrdili poslanci v DZ. Zakon, ki je v veljavo stopil v začetku novembra, med drugim prinaša spremembe glede umestitve in avtonomnosti Nacionalnega preiskovalnega urada. Ta je po novem notranjeorganizacijska enota Uprave kriminalistične policije, enota in direktor urada pa sta podrejena direktorju Uprave kriminalistične policije. Po novem lahko notranji minister usmerja Policijo v predkazenskih postopkih, vse dokler tožilec ne da pisnih usmeritev.

Zadržanje izvajanja členov zakona po Hojsovi oceni nepotrebno

Notranji minister Aleš Hojs je na seji odbora DZ za notranje zadeve ob obravnavi zahteve za začasno zadržanje poudaril, da jih je zahteva sindikata presenetila, saj da je že nekdanja generalna direktorica Policije Tatjana Bobnar v času svojega delovanja pozvala ministrstvo k spremembi zakona, ki bi med drugim prinesel uvedbo mandatov za vodstvena mesta v Policiji.

Zadržanje izvajanja členov zakona je po Hojsovi oceni nepotrebno in bo povzročilo dodatne težave. Hkrati je zatrdil, da zaradi novele Zakona o delu in organizaciji v policiji nihče od posameznikov na vodstvenih položajih ne bo izgubil službe in lahko na ta mesta kandidirajo zgolj policisti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (134)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jakec1575
24. 12. 2021 09.44
+3
Rasist brez hrbtenice in diplome pravne fakultete je pokazal natanko to kar je. Clovek brez mnenja s prisepetovalcem Jaklicem. Pokazali so se vsi skriti jansisti. Pahor tvoja amebasta narava duha je ta narod porinil v narocje neoklerofasisticnim politikam v narocje. Bravo. Tvojih spomenikov ne bo oz. Bodo vedno poscani.
mungus
24. 12. 2021 09.12
+0
PRAVILNO SO SE ODLOČILI!!!!!!........da se ne izvaja vse kot si ta-pukl in hojsler naumita....BRAVO sodišče!!!
plavimil
24. 12. 2021 08.45
+1
To ni US sodišče , to je stranka levičarjev, katera se samo imenuje ustavno sodišče, samo vprašam, ali imajo vsi originalno diplomo, ali amajo tako kot vrhovni, dano s strani komunistične partije.
Brakedirt
24. 12. 2021 09.08
+2
saj tudi vi niste desnicarji, ampak samo komunajzli ki se skrivate pod desnico
slim386
24. 12. 2021 09.43
+2
Svečkarji me spomnete na podobnika ko ke jokal marjan pomagaj tepejo nas 🥺🥺🥺🤔
jakec1575
24. 12. 2021 09.49
Ce bi blo po jansisticnem okusu pol je pa US. Zdravila pomagajo in.lnjige tudi
za naše
24. 12. 2021 08.11
+2
Kdaj bodo popucali to levo nesnago iz ustavnega sodišča , pa preverili še vse ostale diplome
slim386
24. 12. 2021 09.44
+2
Niso drugi krivi da kumrovški desničarji niso sposobni spisati odlokov v skladu z ustavo
jakec1575
24. 12. 2021 09.51
Nesnaga si ti. Fasisti uporabljajo tak jezik. Na konvu boste fasisti jokal
provni
23. 12. 2021 21.58
+0
Čestitam Sindikatu policistov Slovenije in tudi Ustavnemu sodišču.
User768643
23. 12. 2021 21.17
+6
Zdaj sem v dilemi. A lahko grem na wc brez odločitve ustavnega sodišča?
provni
23. 12. 2021 21.56
+6
biggbrader
23. 12. 2021 19.22
+5
Ugledni pravniki in sodniki se sprašujejo, kdo bo plačal odškodnine tistim, katerim je sodil državljan Masleša ? Ali bo potrbno sprejeti poseben zakon o popravi Maslešovih krivic ?
JOCR1255
23. 12. 2021 19.53
-3
Ugledni svetovni zgodovinarji se sprasujejo kam bi uvrstili domobrance med fasiste ali naciste.
Dark Knight
24. 12. 2021 09.21
+1
JOCR, nobeden se z domobranci ne ukvarja, edino vi, otročji zadetki brez življenja.
ANTIJANSIST
23. 12. 2021 19.06
-4
Hvala Bogu.. Se so normalni ljudje... Jansisti na US so zdaj 4rje.
Banion
24. 12. 2021 08.27
-1
Rovariji in se počasi infiltrirajo, bogi mi ko ga bodo zavzeli
2fast4
23. 12. 2021 18.31
+3
Pisarnarji se bodo vedno prasnike pregrevali na stolčki po 10 let in več. Ko ma pa policaj na terenu problem pa kaj ga hebe..
ssbobo
23. 12. 2021 18.28
+6
Pa ja ni bil zraven pri odločitvi un z kopijo od kopije od kumrovec šnelkurz obuka
Petur
23. 12. 2021 18.26
+2
vsakogar na javni funkciji je treba vprasati kaj so poceli starsi med nob!
ssbobo
23. 12. 2021 18.29
+5
Upraš jenula pa niko pa teo...... otroke rojene z zlato žlico v ustih....
Petur
23. 12. 2021 18.31
-2
FAUSTOS1
23. 12. 2021 18.22
-6
Kakšna država kjer policija krši zakone-sds janšistična profašistična diktatura.
Cene Novak
23. 12. 2021 18.21
+1
Končno nekdo pameten na tej ladji norcev!!!!
Tone 12345
23. 12. 2021 18.20
-2
Ustavno sodišče pr Janši ne pomeni nič kakor mi vsi državljani dvomiljonske Slovenije
slovenka62
23. 12. 2021 18.14
+0
Pikopiko
23. 12. 2021 18.03
-2
Res neverjetna sprega ustavnega sodišča in podaljškov strank LMŠ in SD (PSS,SPS), odločajo praktično takoj ko ta dva vložita zahtevo, drugi čakajo leta. HOJS se trudi narediti apolitično in delovno policijo sam korenine rdečih naslednikov so globoko v njej. Miličniško razmišljanje bo trajalo še kar nekaj časa.
ho?emVšolo
23. 12. 2021 18.00
+1
Desničarji delajo za premožne. Ti bodo lahko rajali v lokalih, reveži pa morajo ostati doma, saj je zbiranje na prostom prepovedano. Jaz bom šla v Beograd, drugega mi žal ne preostane.
za naše
24. 12. 2021 08.09
+2
Probaj si zrihtat službo, pa boš lahko tut ti šla rajat v lokale
Pikopiko
23. 12. 2021 17.43
+1
Zanimivo je to, kako servilno je ustavno sodišče do policijskih sindikatov. Hojs bi rad naredil delovnoprabno policijo. Sindikata pa tsa pač podaljška dve levih strank in zato se bije tak boj.
Budnica
23. 12. 2021 16.45
+7
Smrt janšizmu!
Pikopiko
23. 12. 2021 17.44
+1
Se ne strinjam z tvojo opcijo pa vendar nobenemu ne želim smrt. VI levi pa kar naprej vzklikate SMRT, SMRT....Žalostno.
Korintos11
23. 12. 2021 16.38
+1
Kaj toto sodišče dela s komuniste iz sedanje vlade!