Slovenija

Uvedli bomo elektronsko cestnino

Ljubljana, 29. 06. 2006 16.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vlada je sprejela načrt uvedbe elektronske cestnine sistema, v katerem bomo cestnino plačevali brez ustavljanja.

S prvo fazo elektronskega cestninskega sistema naj bi v Sloveniji pričeli v letu 2008
S prvo fazo elektronskega cestninskega sistema naj bi v Sloveniji pričeli v letu 2008 FOTO: POP TV

Vlada je sprejela akcijski načrt uvedbe elektronskega cestninskega sistema v prostem prometnem toku s pogoji za interoperabilnost v EU, ki predstavlja podlago za sistematični razvoj tega sistema v Sloveniji. Cilj je uvedba popolnoma zaprtega sistema skladno s predpisi EU, v katerem se cestnina plačuje brez ustavljanja in kjer jo uporabnik plačuje po načelu prevožene poti, je pojasnil minister za promet Janez Božič.

Uvajanje elektronskega cestninskega sistema poteka po vsej EU. Doslej sta v Uniji sistem v prostem prometnem toku za tovorna vozila že postavili Avstrija (mikrovalovni sistem) in Nemčija (satelitski sistem).

Kot je povedal minister, se zaprtje cestninskega sistema predvideva z elektronskim cestninjenjem v prostem prometnem toku za vsa vozila z mikrovalovno tehnologijo v prvi fazi do konca 2008 ter s satelitsko tehnologijo za komercialna vozila na vsem državnem cestnem omrežju v drugi fazi po letu 2011. Za slednjega se bo pilotsko testiranje začelo že letos, je dejal minister.

"Vrednost uvajanja sistema med letoma 2007 in 2012 je trenutno ocenjena na 35 milijard tolarjev oz. približno 150 milijonov evrov," je povedal Božič in dodal, da je za letos zagotovljenih 700 milijonov tolarjev. Minister je ob tem poudaril, da se bo po pričakovanjih priliv iz naslova cestnin leta 2009 povečal za približno 12 milijard tolarjev.

Za uresničevanje akcijskega načrta bo Slovenija morala sprejeti ustrezno pravno podlago, med drugim zakon o cestnini v enem letu, kar bo po Božičevih besedah "najtežji zalogaj". Preučiti bo treba vprašanje diferenciranja cestnin na različnih odsekih in glede na čas (konci tedna, ponoči), predloge pa naj bi oblikovali do pomladi 2007, je dejal.

Z uvajanjem zaprtega cestninskega Slovenija ne zaustaja za Evropo, pravi prometni minister Božič
Z uvajanjem zaprtega cestninskega Slovenija ne zaustaja za Evropo, pravi prometni minister Božič FOTO: POP TV

Vlada je za uresničitev načrta zadolžila ministrstvo za promet in Družbo za avtoceste v RS (DARS). Po načrtu ministrstvo koordinira izvajanje aktivnosti, pripravi pravne podlage, izvede javni razpis za pilotsko testiranje satelitske tehnologije cestninjenja ipd., DARS pa izvede strokovne naloge. Ministrstvo mora pred sprejemom investicijskega programa za oddajo javnega naročila pridobiti soglasje ministrstva za finance.

Razpisna dokumentacija naj bi bila po ocenah prometnega ministrstva pripravljena do konca letošnjega leta. Fizična izvedba postavljanja portalov naj bi stekla v začetku leta 2008, do uvedbe sistema konec leta 2008 pa bo treba zagotoviti montažo enot v vsa osebna vozila. Za tovorna vozila načrt določa, da bodo te enote uporabne tudi v sosednji Avstriji in Nemčiji.

Na ministrstvu bodo posebno pozornost namenili morebitnim prekrškarjem oz. tistim, ki bi skušali ta sistem izigrati, je obljubil minister.



UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mihaa11@akcija.net
29. 06. 2006 20.22
Prav bi bilo, da bi vsaj novinarji vedeli, da sta doslej v Evropi postavljena le dva elektronska cestninska sistema v prostem prometnem toku in sicer: satelitski v Nemčiji (več kot 15 tisoč kilometrov cestniskih cest) in približno desetkrat manjši/krajši mikrovalovni v Avstriji. Vsi ostali elektronski cestninski sistemi so s cestninskimi postajami in zapornicami, kamor sodi tudi naš ABC. Govoriti o nepreizkušenem satelitskem je ne samo nesmisel, temveč neresnica.