Uzbekistanski predsednik Islam Karimov, ki se tokrat prvič mudi na obisku v Sloveniji, je poudaril, da njegovo državo zelo zanimajo izkušnje naše države pri gradnji svobode in demokracije ter tržnega gospodarstva.
Oba z Drnovškom sta se strinjala, da bi morali državi, ki doslej nista imeli veliko stikov, sodelovanje okrepiti. K temu naj bi pripomogla vloga Slovenije v Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi, Evropski uniji in zvezi NATO, saj je Uzbekistan zaradi svojega geostrateškega položaja za vse omenjene povezave pomemben partner.
Da bo sodelovanje med državama odslej veliko bolj tesno, so dokazali tudi številni politiki in gospodarstveniki, ki so Karimova spremljali na obisku v Sloveniji in tu podpisali številne sporazume.
Drnovšek je ob tem še poudaril, da bi lahko Uzbekistan s svojimi naravnimi bogastvi, ugodno davčno zakonodajo in poceni delovno silo postal zanimiv tudi za slovensko gospodarstvo. Slovenski predsednik meni, da je treba gospodarske odnose razviti, da bo potem "biznis" sam našel pot. Pri tem je dodal, da danes noben trg ni preveč oddaljen.
Karimov pa predlaga povečanje slovenskega izvoza v Uzbekistan in izvoz surovin iz Uzbekistana v Slovenijo. Zavzel se je tudi za ustanavljanje mešanih podjetij v svoji državi. Teh bi po njegovem mnenju lahko bilo na desetine ali celo na stotine, saj je Slovenija po mnenju Karimova dovolj zrela, da investira. Ob tem je njegova država Sloveniji pripravljen dati status države z največ možnostmi. Karimov je še omenil, da Uzbekistan edini odpira vrata za železnico v sosednji
Afganistan, kar bi lahko Slovenija prav tako gospodarsko izkoristila.
Karimov, ki se je navduševal nad slovenskimi lepotami, je še povedal, da je Slovenija Uzbekistancem kljub geografski razdalji dobro poznana, poznana pa jim je tudi pot, ki jo je prehodila. Te izkušnje Slovenije bi bile po njegovem mnenju zanimive za ves postsovjetski prostor.
Po besedah Karimova, ki je deležen mednarodnih kritik zaradi kršenja človekovih pravic, je cilj njegove države izgradnja demokratičnih vrednot. Glede možnosti revolucije v Uzbekistanu po zgledu Gruzije in Ukrajine pa je dejal, da v njegovih državi na to gledajo realno in pragmatično. Zavedajo se, katerim faktorjem se je potrebno izogniti, da do tovrstne revolucije ne bi prišlo. Bi pa pozdravil
revolucijo, če bi vodja države pozabil na svoje obveznosti, saj mora biti odgovoren pred svojim ljudstvom.