Preverjeno

V Avstriji polja res dišijo po kruhu?

Šentjakob v Rožu, 30. 05. 2023 09.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Anamarija Ficko
Komentarji
13

Šentjakob v Rožu, po domače tudi Podgrad, nemško Sankt Jakob im Rosental, je dvojezična občina. Ni znana le po zavednih Koroških Slovencih in da je tu v 15. stoletju živela ter bila ugrabljena v turško jetništvo resnična Miklova Zala, ampak tudi po tem, da je na tem območju posejanih razmeroma veliko kmetij, tudi ekoloških, in gospodarji, kar sicer na splošno velja tudi za preostalo Avstrijo, nimajo problema z mladim prevzemništvom. Je to le slika dobre agrarne politike na prvi pogled ali je dobra kmetijska praksa tudi resničnost in dobra računica tukaj živečih kmetov?

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Avstrija - obljubljena dežela za kmete?
    02:11
    Iz 24UR: Avstrija - obljubljena dežela za kmete?
  • Preverjeno: Dobra kmetijska praksa
    01:08
    Preverjeno: Dobra kmetijska praksa

Namesto v dobro plačano službo raje na polje

Ekipa Preverjenega se je pogovarjala z mladim kmetom Petrom Janežičem, ki se je pred devetimi leti odločil, da pusti dobro plačano službo, in se kot prvi v občini lotil ekološkega kmetovanja. Po njegovo moko, olja, predvsem pa po kruh hodijo ljudje od blizu in daleč. Prav tako se je ekološkega kmetovanja lotil Franz Baumgartner, njegove salame in mesni izdelki dobivajo najvišja priznanja tudi pri nas. Prihodnost kmetovanja Franz vidi v spreminjanju miselnosti mladih, da je pridelati nekaj na svoji zemlji prednost in ne izguba časa ter denarja.

Prvi v Evropi po ekološko obdelani zemlji

Avstrija v Evropski uniji zaseda prvo mesto po ekološko obdelani zemlji, v letu 2021 je bila namreč ekološko obdelana kar četrtina vseh kmetijskih površin. Na področju ekološke pridelave imajo registriranih blizu  24.000 kmetijskih obratov, kar predstavlja skoraj 22 odstotkov vseh kmetijskih obratov v državi. Na območju Salzburga na primer je več kot polovica kmetij ekoloških, na jugu Koroške 20 odstotkov.

Hanzi Mikl iz Ziljske doline, ki je najprej kmet, kot pravi, potem šele uradnik, je namreč tudi direktor koroške kmetijsko-gozdarske zbornice, je prepričan, da se je razvoj ekološke pridelave pred 20 oz. 30 leti začel tudi zato, ker so z lastnimi ekološkimi znamkami začele poslovati tudi veletrgovine. Sam razliko med Slovenijo in Avstrijo glede kmetovanja vidi v večjem spoštovanju kmetov na avstrijski strani.  Država se zaveda, da mora tudi ne najbolj rentabilne kmetije vzpodbujati, tudi z višjimi subvencijami ali drugimi ugodnostmi, zaradi ohranjanja krajine, turizma in samooskrbe. Predvsem pa, kot pravijo koroški kmetje, zna poslušati tiste, ki dlje časa preživijo na polju kot v pisarni.

V oddaji Preverjeno danes tudi o manj idealni sliki avstrijske agrarne politike, ki, kot pravijo kmetje, postaja precej zbirokratizirana. Pa tudi o tem, zakaj bodo avstrijske ekološke kmetije kmalu začeli preletavati droni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Sveti Peter
01. 08. 2023 09.54
+1
Vse to je res, vendar obstaja se nekaj. Starejsi tezko prepisejo kmetije na mlade, da bi ti potem lahko dobili subvencijo za mlade kmete
Alpski človek
02. 06. 2023 10.12
+2
Saj bi bilo lahko v Slo podobno. Mladi smo pripravljeni delati. Problem je strategija politike in splošen ugled kmeta v javnosti. Da se kmetovati ekološko, na naravi prijazen način, vendar je treba kmete pri tem spodbujati in jih ne le omejevati ter preprečevati kmetovanja (zveri, Natura). Kmetje obdelujemo zemljo od nekdaj in današnja ohranjenost biodiverzitete in narave je dokaz pravega ravnanja ekoloških kmetov skozi čas.
DAEMONIUM
30. 05. 2023 15.56
+5
Avstrija nima na oblasti komunistov in skrajnih levicarjev ki so se odrekli kmetov (zakaj imajo ljubljanski komunisti v grbu ze kladivo in srb)
DAEMONIUM
30. 05. 2023 15.59
+9
Namesto kladiva in srpa flasko vazelina) zato lahko avstrijski kmetje prosperirajo kar se vidi takoj ko vstopis v A strijo medtem ko se slo kmetijstvo vraca v 80 leta podobno kot delavci in upokojenci, skrstka ena sama beda in revscina!
Mau83
30. 05. 2023 15.03
-2
hja, upam da so res ekološke. poznam ekološko kmetijo pri nas, s certifikatom, lastniki pa doma niti odpadkov ne ločujejo, njihove potrošniške lastnosti pa so skrajno neekološke
Mau83
30. 05. 2023 16.49
+0
ne razumem zakaj minusi. lastniki so sorodniki, večkrat sem tam na obisku in ko vprašaš kam lahko odvržeš folijo od čokoladice rečejo “ah ti kar vrži, mi ne ločujemo”. dobro vem da niso vsi taki, ampak eni pa pač so.
Rose505
30. 05. 2023 14.59
+5
Ne vem če to še velja. Ampk še 10 let nazaj je bilo v Avstriji tako, da če si bil kmet in si zraven še hodil v redno službo, ti za polbi delovni čas ni bilo potrebno delati 40, ampak 30 ur.
stoinena
30. 05. 2023 14.56
+12
kmeta je v vsakem primeru potrebno podpirati. že s tem da se kupuje slovensko. Mi pa uvažamo in uvažamo... čemu, če lahko jemo slovensko hrano? jaz si želim v trgovini slovensko hrano dragi politiki.
Leon Rupnik
30. 05. 2023 14.58
+1
Ker slo kmetje ne proivajajno nit za 50% potrebne hrane. Ker slo hrana NI to kar se misli.;navaden mit. Sem osebno gledal kmete kaj so vsega skropili,itd. Ker Slo hrana NI boljsa,JE pa drazja. Toliko za sedaj.
Valkidžija
01. 02. 2024 16.30
+1
Tu se motiš. Hrane pridelajo dosti več kot 50 procentov, vendar se te hrane malo pojavi na policah slovenskih trgovin. To pa zaradi koruptivnih odkupovalcev živine in predelovalnic, katere najboljše slovenske izdelke prodajajo v tujino zaradi mastnega zaslužka, medtem ko doma rinejo nekvalitetne izdelke ( predvsem meso ) iz Poljske, Romunije, Argentine in zadnje čase predvsem iz Ukrajine. Vse vprašljive kvalitete. Skratka sama korupcija.
MucaNeGrize
30. 05. 2023 14.47
-13
diametralno nasprotno od Slovenije...ker se avstrijska država zaveda, da mora tudi ne najbolj rentabilne kmetije vzpodbujati, tudi z višjimi subvencijami ali drugimi ugodnostmi, zaradi ohranjanja krajine, turizma in samooskrbe....pri nas pa največji lenuhi ki štrajkajo po Ljubljani s traktorji za 300 k evrov namesto da bi delali - živijo od subvencij in s subvencijami tudi kupujejo mega stroje ...namesto da bi najprej pomagali / subvencionirali najmanjše , da se razvijejo ...
periot22
30. 05. 2023 17.19
+5
Leon Rupnik
30. 05. 2023 14.24
+1
Slovencev v zamejstvu je ostalo le za vzorec.