Slovensko delegacijo vodi visoki predstavnik za nasledstvena vprašanja Rudi Gabrovec, ki je povedal, da so se delegacije včeraj dogovorile o temeljnih proceduralnih vprašanjih, strokovne službe Narodne banke Jugoslavije pa so pripravile podatkovne osnove, potrebne za začetek dela finančnega odbora, poroča Breda Ozim, naša dopisnica iz ZRJ.
Poleg visokega predstavnika za nasledstvena vprašanja Gabrovca sta na tokratnih pogovorih v Beogradu tudi viceguverner Banke Slovenije Janez Košak in predstavnica Sklada za sukcesijo Blanka Primec.
Okvirni sukcesijski sporazum, ki so ga naslednice podpisale konec junija na Dunaju, predvideva, da vsaka naslednica imenuje predstavnika osrednje banke ali drugega pooblaščenega predstavnika v odbor, ki se sestane v roku 30 dni po podpisu sporazuma, da uredi pogoje in načine za začetno razdelitev finančnega premoženja. Odbor naj bi pripravil tudi dokončen seznam vseh zunanjih dolgov SFRJ.
V skladu z nasledstvenim sporazumom Sloveniji pripada 16 odstotkov finančnega premoženja nekdanje skupne države. Gre za vsa finančna sredstva SFRJ, kot so gotovina, zlato, hranilne vloge in vrednostni papirji, vključno z deviznimi sredstvi in rezervami ter terjatvami do bank v drugih državah, ki izhajajo iz nedokončanih medbančnih klirinških dogovorov. Večji del finančnih sredstev in obveznosti SFRJ je bil sicer v praksi že razdeljen, naslednice pa se morajo dogovoriti še o delitvi sredstev v tujini, ki po navedbah iz sporazuma vključujejo monetarno zlato v vrednosti približno 70 milijonov ameriških dolarjev, devizne račune v tujih komercialnih bankah v skupni vrednosti dobrih 300 milijonov dolarjev in devizne račune v bankah SFRJ z mešanim kapitalom v tujini v vrednosti približno 650 milijonov dolarjev.