To je ugotovila strokovna nadzorna komisija zdravniške zbornice, ki je namreč vzela pod drobnogled 300 bolnikov z rakavimi obolenji, ker je pred časom prišlo na dan, da se je v celjski bolnišnici v 15 letih nakopičilo 2815 vzorcev tkiv bolnikov, ki so bila prepozno ali nikoli pregledana.
Komisija zdravniške zbornice je pod drobnogled vzela 300 bolnikov z rakavimi obolenji, pri katerih bi zaostanki lahko povzročili veliko škodo za zdravje. Po mnenju predsednika zdravniške zbornice Vladislava Pegana je zdaj jasno, da je bilo pet bolnikov zaradi nepregledanih tkiv neprimerno zdravljenih. Štirje bolniki so že umrli, ene bolnice pa ni bilo mogoče izslediti.
Kako bo po teh ugotovitvah ukrepala zdravniška zbornica in ali bodo posamezni zdravniki stopili pred zborničnega tožilca, ki lahko kot najhujši ukrep izreče odvzem licence, še ni jasno, saj so primeri po pravilniku zbornice že zastarali. Bolniki so bili namreč oškodovani med letoma 1996 in 1998, čas zastaranja pa je dve leti, razen če gre za kaznivo dejanje.
Po Peganovih besedah morajo sedaj skupaj s pravniki ugotoviti, kaj lahko naredijo. Ob tem pa poudarja, da zdravniki obsojajo takšno dogajanje, da ga ne morejo opravičevati in da bodo skušali ukrepati vsaj pri tistih zdravnikih, ki so dokazano ravnali brezbrižno in malomarno. Koordinacija zdravniške zbornice se bo do 10. novembra odločila, kako bodo nadaljevali s primerom, še prej pa bodo navezali stik s celjskim tožilstvom, ki ga ugotovitve zbornice še posebej zanimajo, saj preiskava še ni končana.
Okrožno državno tožilstvo v Celju je zaradi suma kaznivega dejanja malomarnega zdravljenja že vložilo obtožni predlog zoper tri zdravnike. Gre za celjskega patologa Borisa Kavčiča, kirurga v pokoju Matjaža Isteniča in trboveljskega zdravnika Mirana Gala.