Slovenija

V Celju gorelo, na pomoč air tractorja

Celje, 11. 05. 2026 10.40 2 min branja 73

Požar v Celju

Ognjeni zublji so zajeli grajski hrib v bližini celjskega gradu. Kot je pojasnil vodja intervencije celjskih poklicnih gasilcev Boris Žnidarko, je zagorelo na nedostopnem terenu pod dvema daljnovodoma. Pomoč pri gašenju je zaradi težkih razmer prišla tudi iz zraka. Požar so po petih urah uspešno pogasili, ostaja pa požarna straža, so sporočili iz Mestne občine Celje.

Zjutraj malo pred osmo uro so bili gasilci obveščeni o požaru na grajskem hribu v bližini celjskega gradu. Takoj so aktivirali dve enoti. Ker gre za nedostopen teren pod daljnovodi, suh teren, naklon in veter, se je ta začel hitreje širiti. Pri gašenju je sodelovalo osem prostovoljnih društev in poklicna enota, na terenu je bilo 90 gasilcev. Na pomoč so prišle tudi zračne sile, na požarišče sta priletela dva air tractorja, je pojasnil Žnidarko. Kot poroča slovenski letalski portal, sta vodo za gašenje zajemala v velenjskem jezeru. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ogenj ni ogrožal hiš, ker pa je požar zaplamtel pod dvema daljnovodoma, kar nekaj odjemalcev v neposredni bližini nekaj časa ni imelo električne energije, saj sta bila ta zaradi gašenja izklopljena. Ob 13. uri je bil izveden ponoven vklop visokonapetostnih vodov. 

Pogašen požar
Pogašen požar
FOTO: Mestna občina Celje

Mestna občina Celje je popoldne sporočila, da je požar uspešno pogašen. Gašenje je trajalo približno pet ur, požar pa je zajel okoli 19.000 kvadratnih metrov podrasti z gozdom, so pojasnili.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Na požarišču ostaja gasilska straža z namenom pravočasnega odkrivanja morebitnih dodatnih žarišč, nadzor pa se bo izvajal tudi v nočnem času. Pregled požarišča je bil izveden s pomočjo brezpilotnih letalnikov, takšen pregled pa se bo nadaljeval tudi v času gasilske straže, so še dodali. 

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI73

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

borjac
12. 05. 2026 10.22
Le kdo je kupil Air Traktorje ?? sedaj bodo poštenjaki iz NSi povedali , vse to je planiral Janša , sistem zanikanja vsega dobrega kar so napravili v Levosredinski Vladi , pa vendar so naredili kar precej dobrega za ljudi , za te Desničarje pa gredo pohvale samo iz bogatih krogov,
Vera in Bog
11. 05. 2026 19.02
kapo dol da so kupili air tractorje, sedaj se šele vidi kako so uporabni
Dragica Cegler
11. 05. 2026 16.58
davote Ti si Tut en bolnik.Si prebral komentar.Mularija kupila,domačin jih je opozoril in poslikal.
galeon
11. 05. 2026 16.05
Ovce in koze spustite na hrib in požarov ne bo.
borjac
12. 05. 2026 10.23
Ti jih boš pa pasel ??
hansola
11. 05. 2026 15.32
Drugač je (preverjeno) kriva mularija, ki si je sred gozda zapalila žar v nedeljo točno na tem klancu, zalotil jih je domačin, poslikal in jim zabičal naj takoj pogasijo. Očitno so zmetal gor sam mal zemlje in je veter zapalil ogenj nazaj. Slike seveda gredo na policijo.
devote
11. 05. 2026 13.48
Namerno ..ve da bo dez..,zeli si spektakla. Bolnika iskati med gasilci.
machine
11. 05. 2026 13.42
Golobji ples
11. 05. 2026 13.38
Levičarsko maslo. Se skrivajo po noči v gozdovih kot partizani in kurijo ognjišča
hojladri123
11. 05. 2026 13.51
okoli mene sami desničarji ki kurijo smeti in vejevje sredi vasi.. .večjih neandertalcev od tega res ni no...
aviktora
11. 05. 2026 13.03
Samo, da je začelo deževati! Smo v mislih s požrtvovalnimi gasilci.
Jezna Jasna
11. 05. 2026 13.02
Kavč-aviacija že komentira. A to si daste gor pilotske Ray Ban?😎
hojladri123
11. 05. 2026 13.27
malo preveč Top guna pa pridejo sami stručkoti ven...
Jezna lepookica
11. 05. 2026 12.57
Napiše se Velenjsko jezero in ne velenjsko jezero
vezuv_
11. 05. 2026 14.29
preglej malo slovnico, je pravilno zapisano.
zibertmi
11. 05. 2026 12.43
še dobro ,da imamo kako levo vlado,da kaj dobrega naredi za slovenijo,ne samo pleni in misli na svojo tazadno
BBcc
11. 05. 2026 12.53
Je pa bilo tudi veliko levih vlad zanič. Desne pa vse.
Janez23
11. 05. 2026 13.26
Da še jaz dam en neumen komentar. Ravno zaradi levih vlad imamo suše, spomni se na Kras in zaradi levih vlad smo imeli poplave. V času vlad Janeza Janše ni bilo nobenih vremenskih katastrof, ker nas je tedaj varoval Bog..
Razumnež
11. 05. 2026 12.38
Celjani..... Želim vam veder obraz in da vas kmalu namoči... Vse dobro. V službi ljudstva.
František
11. 05. 2026 12.27
Hvala Marjanu Šarcu za nakup gasilnih letal res dobra naložba. Desničarji so pa edino stvar, ki so jo kupili so kupili vodni top, oklepnike in opremo za policiste, ki jo uporabljajo proti lastnemu narodu.
hojladri123
11. 05. 2026 12.38
Kupili so tudi dva SPARTANA, ki ima MODUL za gašenje 6.000l vode ki jo je potrebno iti polniti na Brnik... zdej pa isti stručkoti skačejo v zrak ker bodo npr reševalni helikopterji spadali pod policijo, kljub temu da bodo imeli vso potrebno opremo za reševanje in nujne prevoze.
anonimcek
11. 05. 2026 13.14
Hojladri ne na pamet! Opreme zaenkrat še ni!
hojladri123
11. 05. 2026 13.28
tudi helikopterja še ne...
wsharky
11. 05. 2026 12.26
saj prihaja dež, spet zapravljanje denarja
mojito88521
11. 05. 2026 12.56
A ti bi kar pustil goreti, pa upal na dež. To bi bilo zelo neodgovofno.
mojito88521
11. 05. 2026 12.56
A ti bi kar pustil goreti?
amabO
11. 05. 2026 12.07
Slovenija bi rabila vsaj enega kanaderja.
Jezna Jasna
11. 05. 2026 12.57
Ja, čez nekaj let bi ga dobili. Lani so ponovno pričeli s proizvodnjo novega modela. Najprej za kanadske gasilce, potem pa po vrsti. Tudi Hrvati so jih naročili. Dva naša Firebossa prineseta skupaj malenkost več vode kot en Canadair in vsak ima še 130 litrov sredstva za delanje pene. Danes Canadair ne bi prišel v poštev, ker bi moral leteti na obalo polnit rezervoarje.
Še89sekund
11. 05. 2026 12.01
Kakšne igračke so ta letala ? Ko so pred leti na primorskem gasili z pravimi letali kanaderji so odmetavali veliko večje količine vode.
hojladri123
11. 05. 2026 12.08
Kaj ste pametni eni... kam bi pa hodil natakat Canadair-a ? s tremi takimi tractorji imaš pokrito celo slovenijo glede na to da lahko zajemaš v malo daljših mlakah ki jih imamo po sloveniji lepo razporejene.
galeon
11. 05. 2026 12.16
123 in tvoja daljša mlaka je trenutno 20 km stran. Zguba časa in denarja.
celjan2
11. 05. 2026 12.22
takšne velike mrcine težko natankaš drugje kot v morju
hojladri123
11. 05. 2026 12.24
wau, 20km je pri hitrosti 250+km/h res grozna razdalja oz čas... air tractor potrebuje za celoten krog cca 15 min (zajem vode, odmet vode zajem vode)... cca 850m rabi za nalivanje, medtem ko jih vaši Canadairji potrebujejo krepko čez 1300... da o odmetavanju vode ne govorimo
Desniprepad
11. 05. 2026 12.33
in to pride v 10 min z refilom
bluesky83
11. 05. 2026 12.38
Poleg gašenja je glavna naloga teh letal tudi omejitev požara. Če se to zagotovi, se dejansko zagotovi vse, kar omogoča gašenje tudi na tleh. Skratka ključen je hiter reakcijski čas. Prej je bilo to zelo oteženo, če ne nemogoče.
Marinanjo
11. 05. 2026 12.42
Kaj šele kako bi bile vse mlake izoriščene če bi nabavili še bolj uporanen gasilski heleikopter Erickson Aircrane S-64 ki posesa v 15sek v svoja nedra 10.000l...in jih lahko v različnih kombinacijah računalniško vodenaga preciznega odmetavanja odrvže od meglice do vodne "bombe" ter opcija vodni top za gašneje v visogokorju ali visokih stavbah......eh..to je namesko ggasuislki stroj ...pardom pod njega se lahko tudi modularno druge stavi priklopi.,,,gelde na večnamensko uporabo.... taprav stroj. ...
hojladri123
11. 05. 2026 13.12
V Sloveniji nimamo tako visoke stavbe da jo ALK ne doseže... pa navedi še ceno takšnega helikopterja pa ceno vzdrževanja, da se oglasijo nergači ki jim je že airtractor predrag
galeon
11. 05. 2026 13.14
123 toliko vode kot gre v ta traktor gre skozi gasilsko cev v eni minuti. Beeeeee.
hojladri123
11. 05. 2026 13.33
galeon pokaži mi cev skozi katero gre 3000 l/min... no ko je ne boš našel, pa mi še pokaži kamione ki lahko to cev neprestano polnijo... samo za informacijo: A cev premera 110mm nima takšnega pretoka pri 5 barih.. pa mi majster pokaži gasilca ki bo po gozdu vlačil C cev da te vidim...
hojladri123
11. 05. 2026 13.46
B cev 75mm nima takega pretoka, da se popravim
Kimberley Echo
11. 05. 2026 13.52
Ali pa večnamenski Ka-32A11BC za ca. 15 M eurov.
hansola
11. 05. 2026 15.30
Galeon, veš kje pa bi Canadair moral it po vodo? V KOPER ti kavč stručko.
amabO
11. 05. 2026 11.59
Prihaja dež nad Celje ,ki bo pogasil požar.
galeon
11. 05. 2026 11.51
Ovce in koze bi spustil na hrib, pa ne bi bilo nobenih požarov.
96bimBo
11. 05. 2026 12.52
Sebe si pozabil napisati.
Bombardirc1
11. 05. 2026 12.54
Vas je še vedno premalo za tolikšno površino...
mptour
11. 05. 2026 11.30
Če bi bilo (bo spet) po Janšatovo, bi lesenimi vedri gasili.
Perovskia
11. 05. 2026 11.44
Tako tako. Tablete uzam. Drgac dobr da ga mamo lljub temu da 3 vedra vode odvrze
hojladri123
11. 05. 2026 12.02
3000l so pa res tri vedra... npr v tem danem momentu odmetava vodo v Celju in gre polnit na velenjsko jezero... torej krog naredi v cca 10 min 6.000l vode v 10 minutah... TUNINOVI spartani jo odvržejo enako, s tem da bi ob dani situaciji zaboje hodil polnit v MB ali LJ... predvidevam da bi za enak cikel trajalo cca 45 min.
JanezpomalicalRobija
11. 05. 2026 12.08
Zakaj ne na Šmartinsko jezero, ki je mnogo bližje?
hojladri123
11. 05. 2026 12.09
6.000 ker polivata dva, da se ne bo kdo vžigal...
hojladri123
11. 05. 2026 12.11
zaradi konfiguracije terena in oblike jezera je zajem vode v Šmartinjskem jezeru z tractorju nemogoč. cca 10 min traja do Velenjskega jezera kar je skoraj zanemarljivo.
eosss.slo
11. 05. 2026 12.57
Ker je premajhno, Air tractor potrebuje cca 850 m ravnine za polnjenje, na Šmartinskem tega ni...
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763