Slovenija

V družbi živimo skupaj

Ljubljana, 03. 12. 2005 12.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

'Prizadevanja bodo še posebej usmerjena v povečevanje zaposlovanja invalidov,' je ob dnevu invalidov izjavil Drobnič.

V Sloveniji je približno 170.000 invalidov
V Sloveniji je približno 170.000 invalidov FOTO: POP TV

Generalna skupščina Združenih narodov je današnji dan razglasila za mednarodni dan invalidov. Letošnje geslo je V družbi živimo skupaj. Minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič je v poslanici zapisal, da se ministrstvo zaveda odgovornosti in zavezanosti vrednotam, kot so modrost, pravičnost, pogum in zmernost tudi na področju invalidskega varstva. Prav zato posebno pozornost namenja programom in ukrepom za vzpodbujanje vključevanja invalidov v življenje na vseh področjih.

Kot je še zapisal Drobnič, temu cilju sledi tudi strategija o dostopni Sloveniji, ki jo je pripravilo ministrstvo. Strategija bo po besedah Drobniča izboljšala dostopnost grajenega okolja, informacij in komunikacij. "Naša prizadevanja so in bodo še posebej usmerjena v povečevanje možnosti za zaposlovanje invalidov," je zagotovil Drobnič. Zaposlitev in delo namreč zagotavljata socialno varnost in posamezniku omogočata aktivnosti tudi na drugih področjih življenja, tako zasebno kot v družbi.

Minister Drobnič se je v petek udeležil slovesnosti s predstavniki invalidskih organizacij, v okviru katere je potekala tudi podelitev nagrad in priznanj Sklada za nagrajevanje inovacij na področju usposabljanja, življenja in dela invalidov za leto 2005. Nagrade so prejeli Robert Kaštrun za gibalni program za otroke z Downovim sindromom - Čebelica, Zveza Delovnih invalidov Slovenije za projekt Občina po meri invalidov in Duška Meh ter Slavko Medimurec za večnamensko mizico. Priznanje za letošnje leto je prejelo Društvo za socialno vključevanje Mozaik, in sicer za projekt Razvoja novih oblik zaposlovanja invalidov v lokalni skupnosti. Predstavnike invalidskih organizacij so v petek gostili tudi člani parlamentarnega odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide.

Generalna skupščina ZN je 3. december za mednarodni dan invalidov razglasila z resolucijo 14. oktobra 1992. S tem je želela opozoriti na sprejeti program aktivnosti na področju invalidskega varstva v desetletju invalidov, torej v letih od 1982 do 1992, in na standardna pravila za izenačevanje možnosti invalidov ter preveriti stališča in dejavnosti posameznih držav pri izvajanju začrtanih smernic.

Svet vlade za invalide je v izjavi za javnost zapisal, da položaj invalidov v slovenski družbi ni bil vedno rožnat, družbena skrb je namreč rasla in padala, kar je bilo odvisno odvisno od oblasti in družbene klime. "Invalidi po vstopu v Evropsko unijo pričakujejo vsaj enako raven varnosti, kot so jo že imeli," so zapisali.

V Sloveniji je približno 170.000 invalidov - delovnih invalidov, otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, vojaških in vojnih invalidov ter zmerno, težje, težko duševno in najtežje telesno prizadetih oseb. V slovensko invalidsko populacijo spadajo tudi bolniki z dolgotrajnimi boleznimi, ki jih je približno 230.000. Podobni trendi pojavnosti invalidnosti in dolgotrajnih obolenj se pojavljajo po vsej Evropi, kjer od 800 milijonov prebivalcev deset odstotkov za samostojno življenje potrebuje določene pripomočke in prilagoditve v okolju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10