Slovenija

V Gornji Radgoni se spominjajo odhoda zadnjega agresorskega vojaka, slovesno tudi na Ljubelju

Gornja Radgona / Radenci / Tržič / Črna na Koroškem, 03. 07. 2021 08.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, Ti.Š.
Komentarji
27

V Gornji Radgoni je potekala osrednja slovesnost ob 30-letnici samostojne Republike Slovenije in v spomin na odhod zadnjega agresorskega vojaka iz mesta. Slavnostni govornik bo predsednik državnega sveta Alojz Kovšca. Slovesno je bilo tudi na Ljubelju, kjer so se spomnili osvoboditve mejnega prehoda pred 30 leti.

Osrednja slovesnost v Gornji Radgoni se je začela ob 19. uri v spominskem parku pri znamenju Nikoli več na Maistrovem trgu v Gornji Radgoni. Na njej so sodelovali častna straža gardne enote in kvintet trobil Slovenske vojske, pihalni orkester Gornja Radgona, praporščaki, Marjetka Urbanič Rudolf in Vera Granfol, udeležence pa bo pozdravil gornjeradgonski župan Stanislav Rojko.

Ob 16. uri sta se v Radencih začela spominski pohod ob meji ter osrednja slovesnost ob 30-letnici samostojnosti in v spomin na odhod zadnjega agresorskega vojaka iz Gornje Radgone, na kateri je slavnostni govornik predsednik DS Alojz Kovšca (ob 19. uri v spominskem parku pri obeležju Nikoli več na Maistrovem trgu v Gornji Radgoni). Ob 10.00 pa je potekala slovesnost ob 30. obletnici osvoboditve mejnega prehoda Ljubelj nad Tržičem, ki jo pripravljata občinska odbora Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve Tržič in Kranj.

Ob 16. uri so se slovesnosti začele v Radencih, v Spominskem parku osamosvojitvene vojne 1991, z 20. spominskim pohodom ob meji. Pozdravni nagovor pred pohodom bo imel predsednik območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Gornja Radgona Nikolaj Brus.

Na današnji dan pred 30 leti se je enota jugoslovanske vojske, pod poveljstvom polkovnika Berislava Popova, umaknila iz mesta proti Hrvaški, tako kot so se po glavnem peturnem spopadu, v katerem je bilo poškodovanih veliko objektov, na pogajanjih dogovorili dan prej.

Slovesno tudi na Ljubelju

Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve pa je pripravilo slovesno obeležitev 30. obletnice osvoboditve mejnega prehoda Ljubelj nad Tržičem. Slavnostni govornik na prireditvi na platoju pred predorom Ljubelj je bil minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Pozdravni nagovor je imel veteran vojne za Slovenijo Darko Jarc.

V programu so sodelovali trobilni kvintet Policijskega orkestra, harmonikar Jure Tori in pesnik Igor Pirkovič.

Na Ludranskem vrhu vseslovensko srečanje pod Najevsko lipo

Na letošnjem vseslovenskem srečanju pod Najevsko lipo na Ludranskem vrhu nad Črno na Koroškem so se danes medtem spomnili 30-letnice srečanj pod mogočno lipo, prireditev pa je namenjena tudi praznovanju 30-letnice samostojne Slovenije. Slavnostni govornik je bil predsednik republike Borut Pahor, ki je tudi častni pokrovitelj dogodka.

Vseslovensko srečanje pod Najevsko lipo in obeležitev 30-letnice samostojnosti Slovenije se je pričelo ob 12.00. Udeležil se ga je tudi predsednik DZ Igor Zorčič. Pred tem je ob 11. uri potekal pogovor koroških županov pod lipo z naslovom na temo "30 let - zanos - rast - predanost".

Pahor se je v nagovoru nekaj sto zbranim na srečanju na Ludranskem Vrhu zahvalil vsem, ki 30 let negujejo to, kot je dejal, žlahtno in plemenito tradicijo srečevanja pod Najevsko lipo in pogovora pod njo o naši boljši prihodnosti.

Pahor, ki je srečanje pod Najevsko lipo v 30 letih izmed politikov obiskal največkrat - sam je ocenil, da okoli 20-krat -, je danes dejal, da mu veliko pomeni ideja, s katero so na prvo srečanje avgusta 1991 po razglasitvi samostojne države povabili državnike, da bi še naprej v dialogu iskali rešitve za njeno prihodnost. In iskren dialog, privržen iskanju tistega, kar nam je skupno, je pomemben tudi za našo prihodnost in prihodnost naših otrok, je poudaril predsednik republike.

V izjavi za medije ob robu srečanja je dodatno izpostavil odliko časa pred 30 leti, ki je bila v tem, da so se, če so želeli doseči enotnost glede osamosvojitve, morali pogovarjati tudi zelo različno misleči in da so morali nagovarjati tiste, ki mislijo drugače od nas, z upanjem in željo, da se bodo o čem potem tudi dogovorili.

V Gornji Radgoni se bodo spomnili odhoda zadnjega agresorskega vojaka, na Ljubelju pa osvoboditve mejnega prehoda.
V Gornji Radgoni se bodo spomnili odhoda zadnjega agresorskega vojaka, na Ljubelju pa osvoboditve mejnega prehoda. FOTO: Shutterstock

"Tega danes ni. Danes vsak nagovarja svoje privržence, dobi aplavz. Dostikrat dobi aplavz tudi za to, če kaj grdega reče o nasprotniku. Takrat tega ni bilo, takrat se ni grdo govorilo o tekmecu, ampak se je govorilo spoštljivo, ker se ga je potrebovalo. Danes ta iluzija, da ne potrebujemo en drugega, lahko pomembno ogrozi hiter in uspešen razvoj Slovenije, ga upočasni," je ocenil Pahor, ki meni, da mora Najevska lipa kot simbol dialoga, modrosti in iskanja tistega, kar nam je skupno, ostati tudi za prihodnje rodove, zato je pozval k ohranitvi tradicije srečanj pod lipo.

Prvo srečanje pod mogočno lipo je bilo takoj po osamosvojitvi Slovenije, avgusta 1991, odtlej pa prireditev na Ludranskem vrhu tradicionalno poteka konec junija ali v začetku julija.

Sprva je bil dogodek opisan kot srečanje državnikov, kasneje državnikov in državljanov, zadnjih pet let pa je to vseslovensko srečanje pod Najevsko lipo. Na srečanju vsako leto gostijo vidne predstavnike iz politike, gospodarstva, lokalnega okolja in druge, ob lepem vremenu pa se ga je v preteklosti udeležilo precej ljudi.

Pod Najevsko lipo, kamor so se danes odpravili tudi kolesarji in pohodniki, so se ob 11. uri na razmisleku pod lipo najprej zbrali koroški župani, srečanje pa se je nato začelo ob 12. uri, ko sta zbrane nagovorila gostiteljica, županja Občine Črna na Koroškem Romana Lesjak, in s slavnostnim govorom predsednik republike.

Črnjanska občina je ob letošnjem srečanju izdala poseben bilten, v katerem so objavili misli več slavnostnih govornikov pod lipo, ki so jih tudi povabili na letošnje srečanje.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (27)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

borjac
04. 07. 2021 15.10
+1
Radgončani ali ste uspeli rešiti kaj koruze in krompirja, po fotkah sodeč je bila pri vas na obisku požrešna domača žival Hojs, ta pa vse požre.
brezcasni
03. 07. 2021 19.32
-3
odšli so agresorski vojaki ,nato paprišli kot civilisti oni in,ali njihove družine ,zasedli stanovanja dobili državljanstva in danes so tu zakamuflirani a v srcu vedno neslovensko usmerjeni...izvzemam tistih 30% ki so kot se spodobi....
Bojan 69
03. 07. 2021 15.00
-2
JLA je bila agresorska vojska. Pika. Me prav zanima če bi si jugonostalgiki upali trditi drugače pred 30 leti. Bi joh domoljubni Slovenci poslali na trajekt skupaj z vojaki JLA.
srebrnibreg
03. 07. 2021 14.51
+4
Zvonik je bil sestreljen, ker je od patienta prišla komanda, da morajo streljati na tanke. Po prvem strelu z zoljo je že zvonik padel.
Uporabnik1829883
03. 07. 2021 14.50
+0
Spoštovani novinar ki piše da je bila JLA agresor. Kaj je pa bila TO? Jaz sem takrat sluzil vojaški rok po statutu SFRJ ki je bila pravna država. Prosim za odgovor kdo je bil proti legitimni oblasti? Sram te naj bo tebe osebno in vse ki nas imate za agresorje. Jaz sem posteno branil nedotakljivost in suverenost svoje države. Vedno sem bil in bom ponosen na svojo državno v kateri sem se rodil.
Bojan 69
03. 07. 2021 15.02
-2
Zdaj je tukaj SLOVENIJA, Jugoslavije ni več.
samuray1
03. 07. 2021 13.50
+0
Torej,še en zločin bo mitomansko dobil pridih herojstva?
Jožajoža
03. 07. 2021 13.40
+0
Kovšca,janßist,domobranec ima govor?????
Škrat na kvadrat
03. 07. 2021 13.40
+0
Temelj, ki smo ga dobili leta 45 ni bil dober. Postavili smo nov temelj 1991, svoboda in demokracija. Smo samostojna država, ki odrašča in ima veliko problemov, ki se niso nikoli rešili. Žal se tudi ne bodo, dokler bo živela jugo generacija in nostalgija. Se pa živi 1000% boljše, kot 91.
dante
03. 07. 2021 13.14
+4
V tej agresorski vojski so bili tudi naši slovenski fantje
muci007
03. 07. 2021 13.20
+3
srebrnibreg
03. 07. 2021 12.54
+3
Tudi v Radgoni si je Slowenische patient umazal roke s krvjo. Poslal je vojaka Hrvata v džipu z zoljami naj obstreljuje tanke. Takoj, ko je ustrelil je že zvonik padel.
Istra naša
03. 07. 2021 12.21
+4
Agresorski vojak?????? Da to rece nacist nemc ampak mi pa se hecate ta ista vojska nas je osvobodila od nacizma in fasizma od taborisc in cez noc je ta isti vojak agresor pa kaj je z vami... to je ocitno najboljsi bizbis se igrati domoljublja laznega!!! Slovenija je cwz Jugislavijo in kraljevino pridobila neodvisnost, ce smo iskreni malo dvolicno sam ni lepo da pa se lajemo o agresorjih ti so na severu tedaj z orozjem sedaj brez!!!
Saloreich
03. 07. 2021 12.29
+9
Tudi Avstrijski ali pa Madžarski nekoč ni bil agresorski saj je tedaj Kranjska bila del Avstroogrske. Zna se tudi zgoditi, da bo ponovno.
zeus-deus
03. 07. 2021 12.37
-2
Nekateri bi seveda radi pokazali kako so bili ,,odrešeniki ,, čeprav nam bo kmalu jasno , da smo vsi skupaj krivi za uničenje močne in suverene države na pogorišču katere se zdaj prsijo hlapčki tujih intersov. Res je sicer , da za vse skupaj nismo krivi ravno Slovenci , vendar bi človek le pričakoval , da se ne prsimo s tistim kar nam je bilo tako rekoč podarjeno ...
Millady
03. 07. 2021 12.45
+8
Nekoč prvi v Jugoslaviji, danes med zadnjimi v EU..
Posteni
03. 07. 2021 12.52
+2
ne bluzi,, kakšna osvoboditev 45ga,, če to povezuješ z 91 nimaš ravn vseh pik....
bohinj je zakon
03. 07. 2021 11.09
-2
Ti grdi agresorji........
Opazujemvas
03. 07. 2021 08.45
+7
Gornja Radgona - Mesto heroj ! Nikjer pa nisem videl samooklicanih osamosvojiteljev Janše,Bavčarja, Kacina, rambota Jelinčiča, zadnjega samuraja Krkoviča itd...???? Kako je lahko nekdo osamosvjitelj skrit v kleti CD ali nažgan maha s sabljo kot poslednji samuraj????
Saloreich
03. 07. 2021 12.25
+1
Ne, ti si zaslužen za osamosvojitev! Še dobro, da si bil tako v kleti CD in na terenu v prvi bojni liniji, ko tako vse veš.
henki penki
03. 07. 2021 08.32
-1
vojna je trajala 10 dni mi jo pa častimo ki da je trajala 100 let
Jun2
03. 07. 2021 08.37
+6
Millady
03. 07. 2021 09.00
+7
Tedanja izjava Franca Bučarja, da se je končala državljanska vojna, je bila totalno zgrešena (že tedaj)
Malinha
03. 07. 2021 10.40
-1
Millady, ne bo držalo. "Jugoslovanska ljudska armada je prvič oboroženo nastopila proti slovenski Teritorialni obrambi oktobra 1990, ko je zasedla Republiški štab Teritorialne obrambe v Ljubljani." (Wiki). To je ta državljanska vojna. Po osamosvojitvi Sl. je pa nato bila meddržavna vojna, dokler niso tuje sile lepo odkorakale.
Millady
03. 07. 2021 11.03
+3
Missa,, izjava dr. Bučarja: "S konstituiranjem te skupščine lahko menimo, da se je končala državljanska vojna, ki nas je lomila in hromila skoraj pol stoletja"
Malinha
03. 07. 2021 11.20
+0
V prvem komentarju zanikuješ, v drugem potrjuješ.
Millady
03. 07. 2021 11.34
+2
Bučarjeva izjava je bila zgrešena, ker se leta 1990 ni končala državljanska vojna. Kakšna drž.vojna?? Od kje mu sploh to, da smo od '45 do '90 živeli v drž. vojni? Si ti živel? Jaz nisem. Ergo, moj prejšnji post se nanaša na stanje v družbi zadnjih nekaj let in sedaj ...tv, časopisi, portali..vojna, ni da ni. Ni glih državljanska vojna, je pa strašanska nestrpnost na nacifašo način..