Osrednja slovesnost v Gornji Radgoni se je začela ob 19. uri v spominskem parku pri znamenju Nikoli več na Maistrovem trgu v Gornji Radgoni. Na njej so sodelovali častna straža gardne enote in kvintet trobil Slovenske vojske, pihalni orkester Gornja Radgona, praporščaki, Marjetka Urbanič Rudolf in Vera Granfol, udeležence pa bo pozdravil gornjeradgonski župan Stanislav Rojko.
Ob 16. uri so se slovesnosti začele v Radencih, v Spominskem parku osamosvojitvene vojne 1991, z 20. spominskim pohodom ob meji. Pozdravni nagovor pred pohodom bo imel predsednik območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Gornja Radgona Nikolaj Brus.
Na današnji dan pred 30 leti se je enota jugoslovanske vojske, pod poveljstvom polkovnika Berislava Popova, umaknila iz mesta proti Hrvaški, tako kot so se po glavnem peturnem spopadu, v katerem je bilo poškodovanih veliko objektov, na pogajanjih dogovorili dan prej.
Slovesno tudi na Ljubelju
Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve pa je pripravilo slovesno obeležitev 30. obletnice osvoboditve mejnega prehoda Ljubelj nad Tržičem. Slavnostni govornik na prireditvi na platoju pred predorom Ljubelj je bil minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Pozdravni nagovor je imel veteran vojne za Slovenijo Darko Jarc.
V programu so sodelovali trobilni kvintet Policijskega orkestra, harmonikar Jure Tori in pesnik Igor Pirkovič.
Na Ludranskem vrhu vseslovensko srečanje pod Najevsko lipo
Na letošnjem vseslovenskem srečanju pod Najevsko lipo na Ludranskem vrhu nad Črno na Koroškem so se danes medtem spomnili 30-letnice srečanj pod mogočno lipo, prireditev pa je namenjena tudi praznovanju 30-letnice samostojne Slovenije. Slavnostni govornik je bil predsednik republike Borut Pahor, ki je tudi častni pokrovitelj dogodka.
Pahor se je v nagovoru nekaj sto zbranim na srečanju na Ludranskem Vrhu zahvalil vsem, ki 30 let negujejo to, kot je dejal, žlahtno in plemenito tradicijo srečevanja pod Najevsko lipo in pogovora pod njo o naši boljši prihodnosti.
Pahor, ki je srečanje pod Najevsko lipo v 30 letih izmed politikov obiskal največkrat - sam je ocenil, da okoli 20-krat -, je danes dejal, da mu veliko pomeni ideja, s katero so na prvo srečanje avgusta 1991 po razglasitvi samostojne države povabili državnike, da bi še naprej v dialogu iskali rešitve za njeno prihodnost. In iskren dialog, privržen iskanju tistega, kar nam je skupno, je pomemben tudi za našo prihodnost in prihodnost naših otrok, je poudaril predsednik republike.
V izjavi za medije ob robu srečanja je dodatno izpostavil odliko časa pred 30 leti, ki je bila v tem, da so se, če so želeli doseči enotnost glede osamosvojitve, morali pogovarjati tudi zelo različno misleči in da so morali nagovarjati tiste, ki mislijo drugače od nas, z upanjem in željo, da se bodo o čem potem tudi dogovorili.
"Tega danes ni. Danes vsak nagovarja svoje privržence, dobi aplavz. Dostikrat dobi aplavz tudi za to, če kaj grdega reče o nasprotniku. Takrat tega ni bilo, takrat se ni grdo govorilo o tekmecu, ampak se je govorilo spoštljivo, ker se ga je potrebovalo. Danes ta iluzija, da ne potrebujemo en drugega, lahko pomembno ogrozi hiter in uspešen razvoj Slovenije, ga upočasni," je ocenil Pahor, ki meni, da mora Najevska lipa kot simbol dialoga, modrosti in iskanja tistega, kar nam je skupno, ostati tudi za prihodnje rodove, zato je pozval k ohranitvi tradicije srečanj pod lipo.
Prvo srečanje pod mogočno lipo je bilo takoj po osamosvojitvi Slovenije, avgusta 1991, odtlej pa prireditev na Ludranskem vrhu tradicionalno poteka konec junija ali v začetku julija.
Sprva je bil dogodek opisan kot srečanje državnikov, kasneje državnikov in državljanov, zadnjih pet let pa je to vseslovensko srečanje pod Najevsko lipo. Na srečanju vsako leto gostijo vidne predstavnike iz politike, gospodarstva, lokalnega okolja in druge, ob lepem vremenu pa se ga je v preteklosti udeležilo precej ljudi.
Pod Najevsko lipo, kamor so se danes odpravili tudi kolesarji in pohodniki, so se ob 11. uri na razmisleku pod lipo najprej zbrali koroški župani, srečanje pa se je nato začelo ob 12. uri, ko sta zbrane nagovorila gostiteljica, županja Občine Črna na Koroškem Romana Lesjak, in s slavnostnim govorom predsednik republike.
Črnjanska občina je ob letošnjem srečanju izdala poseben bilten, v katerem so objavili misli več slavnostnih govornikov pod lipo, ki so jih tudi povabili na letošnje srečanje.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.