Mestna občina Ljubljana (Mol) se je odločila na dražbi prodati Hostel Celica z izklicno ceno 2,34 milijona evrov, temu pa ostro nasprotujejo v Kulturno-umetniškem društvu Sestava, v katerem delujejo avtorji projekta hostla in organizatorji kulturno-umetniškega programa v njem.
Stavba nekdanjega vojaškega zapora, ki že 14 let deluje kot hostel, je Ljubljano postavila na svetovni zemljevid mladinskega in kulturnega turizma, je za STA povedal vodja kulturnega programa v hostlu Janko Rožič. Nagrajena je bila s številnimi najvišjimi domačimi in tujimi priznanji, lani pa je bila uvrščena med 10 najbolj prestižnih hostlov v Evropi.
Rožič je izpostavil, da je sprememba lastništva stavbe, ki deluje v javnem interesu, v zasebno last že sama po sebi problematična. Zaradi javnega delovanja je bila namreč vzpostavljena vizija, ustvarjen umetniški koncept, hostlu pa so bila podarjena mnoga izjemno dragocena umetniška dela.
Pri poskusu prodaje ne gre samo za spremembo lastništva, meni Rožič. Iz objave na razpisu je razvidno, da se Hostel Celica prodaja zgolj kot nepremičnina, poslovni prostor brez opreme. Ločitev objekta od večplastne vsebine v prvi potezi pomeni, da je Celica kot svetovna turistična znamenitost, ki združuje sodoben hostel, kulturni center in muzej, ogrožena. Številne kulturne vsebine ne smejo ostati brez strehe nad glavo, je poudaril.
V tem nekdanjem avstroogrskem zaporu je tudi muzej zaporništva, kjer so zapirali mnoge Ljubljančanke in Ljubljančane. Mesta pričevanja in trpljenja vseh teh ljudi ni mogoče prodati, je prepričan Rožič. Nasprotno, zgodovinski spomin in ustvarjalno odprtost je treba predati naprej.
Ustvarjalci Celice in KUD Sestava zato pozivajo odgovorne na Molu, da takoj ustavijo sporen postopek prodaje, ki ogroža turistično znamenitost, kulturno vrednoto in prostor spomina ter enega redkih svetovno uspešnih projektov samostojne Slovenije. Kot je izpostavil Rožič, so že dvakrat preprečili, da starih zaporov niso podrli, zato bodo tudi tretjič odprto vztrajali pred domačo javnostjo, če bo treba, pa tudi pred svetovno.
Društvo političnih zapornikov in drugih žrtev komunističnega režima pa je v sporočilu za javnost zapisalo, da prav tako ostro nasprotujejo proti nameravani odprodaji Hostla Celica. Po njihovem mnenju gre za nesprejemljiv odnos Mola do zgodovine. Prodaja hostla komurkoli, ki bi sledil zgolj logiki profita, bi pomenila zelo verjetno uničenje tega dragocenega spomina na žrtve absolutističnih in totalitarnih režimov, so prepričani v društvu.
Janković: Hostel je svetovna znamenitost in tu ne bo nobenih sprememb
Kot je novinarjem povedal ljubljanski župan Zoran Janković, pogovori glede lastništva Hostla Celica potekajo že dlje časa. Prej je bil hostel v solastništvu Mol in Študentske organizacije univerze v Ljubljani, lani pa so se dogovorili, da preide v 100-odstotno last Mol. Interes za hostel, ki je po njegovih besedah od znotraj potreben popolne prenove, je sicer pokazal tudi dosedanji direktor hostla Tomaž Juvan, ki mu je nazadnje pisal avgusta, da bi bil pripravljen bil hostel kupiti.
Na Mol so se nazadnje odločili, da gredo v prodajo Hostla Celica kot nepremičnine. Vendar pa želijo najprej sploh videti, ali bo zanimanje za ceno, kot je postavljena. Juvan je namreč po Jankovićevih besedah ponudil precej nižji znesek od zneska, ki ga pričakujejo.
Vendar pa je, kot je poudaril Janković, hostel Celica svetovna znamenitost, kar mora tudi ostati in tu ne bo nobenih sprememb. Zato bo, v kolikor bo prišlo do prodaje, v pogodbi zapisano, da v mora v stavbi ostati hotelska dejavnost, poleg tega bodo Zavodu za varstvo kulturne dediščine RS predlagali, da se Hostel Celica zaščiti kot kulturni spomenik lokalnega pomena, tako da tudi zasebni lastnik ne bo moral ničesar spreminjati. "Dokler je to v lasti Mol, ni potrebe po zaščiti, če bo šel v prodajo, pa bo zaščiten," je povedal Janković.
Uporabnike, ki so od Mol zahtevali, da ustavi po njihovem prepričanju sporen postopek prodaje, bi moral o nameravani prodaji po Jankovićevih besedah obvestiti najemnik hostla, zavod ŠOUhostel. Kot je poudaril Janković, ga je Mol o tem obvestila, ne ve pa, zakaj uporabnikov ni naprej obvestil on. Spomnil je tudi, da se sedanjemu najemniku pogodba izteče konec decembra. Kot je še povedal, Mol mora vlagati v ta svoj objekt, ni pa rečeno, da bo Juvan tudi naprej direktor. "Morda bomo iskali novega najemnika," je dodal.
V kolikor ne bodo našli kupca, ki bi bil Hostel Celica pripravljen kupiti za pravo ceno, se bodo po Jankovićevih besedah ponovno odločili za dolgoročni najem in naredili razpis. Če pa se bo kupec našel, bodo sedanjemu najemniku za krajši čas, kolikor ga potrebujejo za pripravo strategije, podaljšali pogodbo. "Vodenje hotelske dejavnosti pa ni naša funkcija," je poudaril.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.