Slovenija

V hribih bi več intime, 50-odstotni popust pa ni več vzdržen

Bohinj, Ljubljana, 17. 02. 2023 08.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Tina Hacler
Komentarji
159

V zadnjem času so bile (drage) prenove deležne številne planinske koče, prenova pa se je ponekod od skupnih ležišč preusmerila k individualnim sobam, kar postaja vse bolj popularen trend. Obiskovalci gora so si namreč začeli želeti več intimnosti. Tovrstne sobe nudijo precej več udobja, hkrati pa zahtevajo tudi globlje žepe. Na Planinsko zvezo Slovenije je tako priromal predlog, da bi bile te sobe izvzete iz 50-odstotnega popusta, ki je zdaj dogovorjen za vse člane zveze.

Ena izmed takih prenovljenih koč je planinska koča na Uskovnici, ki je dostopna z bohinjske smeri ali s Pokljuke. Koča na Uskovnici je bila lani v celoti zgrajena na novo, med celovito prenovo pa so v prvem nadstropju oblikovali t. i. družinske sobe. Imajo zakonsko posteljo in običajno še pograd za otroke, pa tudi lastno kopalnico s prho, ki je na žetone, razen v primeru pomanjkanja vode.

"Trend se obrača stran od zgolj enonočnih prenočitev, zato gremo tudi mi v tej smeri. Radi bi vzpostavili tedenske ali 10-dnevne aranžmaje, da pride družina na dopust, saj je tam izredno dobra lega za izhodišče na eno- ali dvodnevne izlete," je za 24ur.com pojasnil predsednik Planinskega društva Srednja vas v Bohinju Jakob Zupanc, ki je na planinsko zvezo posredoval omenjeni predlog.

Na Kriški gori so se namreč v začetku februarja na medobčinskem odboru planinskih društev Gorenjske sestali gospodarji in predsedniki planinskih društev na tem območju: "Kar je zelo pozitivno, da se pogovarjamo, znamo sesti skupaj in potem morda iz tega tudi kaj nastane," pravi Zupanc. Tako so razpravljali o različnih aktualnih temah, med drugim tudi o finančni (ne)vzdržnosti prenovljenih namestitev.

Poleg že omenjene koče na Uskovnici ima Planinsko društvo Srednja Vas v lasti še kočo na Vojah, Vodnikov dom na Belem polju in planinsko kočo pod Bogatinom. V vseh kočah se lahko tudi prespi, imajo večinoma od 35 do 50 ležišč.

Uskovnica
Uskovnica FOTO: Shutterstock

Omejene cene nočitve in treh izdelkov

V Sloveniji je 161 objektov, ki imajo status planinske koče, razdeljene pa so v tri kategorije. V prvi, kjer so visokogorske koče, jih je 31. 50 jih je v drugi kategoriji, kar pomeni, da so dostopne po cesti, razen v primeru snežnih razmer. Takih, ki so po cesti dostopne vse leto, pa je je v tretji kategoriji 80. 

Znotraj Planinske zveze Slovenije (PZS) obstaja dogovor, da so za planinske koče oblikovane priporočene najvišje cene: za nočitev in tri osnovne prehranske artikle: enolončnico, čaj in vodo. 

Zupanc pa je v pogovoru za našo spletno stran potrdil, da je na PZS poslal predlog, s katerim se bodo zavzeli za to, ta bi se tovrstne prenovljene družinske sobe, ki nudijo tudi precej več udobja, izvzele iz zdajšnjih kvot za članske popuste, ki jih lahko uveljavljajo imetniki veljavnih planinskih izkaznic: "Za tako sobo v koči druge kategorije dati 50-odstotni popust vsakomur, ki je član nekega domačega ali tujega planinskega društva, je kar malo absurd."

Lastna kopalnica za več zasebnosti
Lastna kopalnica za več zasebnosti FOTO: Planinsko društvo Srednja vas

Pojasnjuje namreč, da jih je povsem prenovljena koča stala 1,2 milijona evrov. "Na pristojnem ministrstvu smo sicer uspeli dobiti 300.000 evrov, preostanek pa smo morali dodati sami in vzeti posojila. Ta denar je treba zdaj zaslužiti," pojasnjuje. 

Primerjava cen

V kočah prve kategorije je za sobe z manj ležišči zdaj v veljavi 30-odstotni članski popust, za skupna ležišča pa 50-odstotni. V kočah druge kategorije pa so vsem članom vse sobe na voljo po polovični ceni. "Višina članskega popusta je točno določena in je obvezna. V cene ni vključena uporaba posteljnine. Pozimi se lahko obračuna dodatek za ogrevanje do največ 2,50 evra na nočitev. V kočah tretje kategorije so cene prenočevanj oblikovane samostojno. Obvezno pa je upoštevanje 50-odstotnega članskega popusta," je navedeno na spletni strani PZS-ja.

Planinski znak
Planinski znak FOTO: N.Š.K.

V koči druge kategorije je tako priporočena najvišja cena prenočevanja za sobo, v kateri je tri do šest ležišč, s strani planinske zveze postavljena na 22 evrov na osebo. Ob uveljavitvi obveznega 50-odstotnega članskega popusta pa torej vsak gost odšteje le 11 evrov na osebo, kar pomeni, da lahko oskrbniki triposteljno sobo oddajo za največ 33 evrov, štiriposteljno pa za 44 evrov na noč.

Na Uskovnici imajo v prenovljenih  družinskih sobah z lastno kopalnico različne kombinacije ležišč: zakonske postelje in dodatna ležišča oziroma pograde, posteljnina pa ni le tista za enkratno uporabo, pravi Zupanc. V visoki sezoni triposteljna soba stane 93 evrov, štiriposteljna pa 125 evrov. 

Ob tem sogovornik poudarja, da bi tudi ob sprejetju njihovega predloga o izvzetju družinskih sob za polovico koče kljub prenovi 50-odstotni popust ostal še naprej. Zgoraj v mansardi so namreč ohranili tradicionalna skupna ležišča, pa tudi triposteljno sobo s skupno kopalnico, zato bodo imeli vsi obiskovalci še naprej možnost izbire in se bodo lahko odločali med cenejšo ali dražjo različico namestitve. 

Cena za člane PZS in drugih organizacij mednarodnega združenja tako tam ostaja 11 evrov na osebo.

"Pri družinskih sobah nismo mi edini, mislim, da smo v Sloveniji že vsaj trije, ki se borimo v tej smeri. Eni bi šli s časom naprej, drugi ne bi spreminjali nič. Jaz pa pravim, da imamo za to muzeje," nam sogovornik, ki je v sredo opoldne omenjen predlog poslal na PZS, pripoveduje o dveh strujah v miselnosti.

Določeni popusti bodo najbrž ostali

"Trenutno veljajo priporočene najvišje cene in obvezen popust za člane planinske zveze. Pravkar pa je prišla pobuda, da bi bile nekatere sobe iz tega izključene. Predlog je sicer še nedodelan, treba ga je na komisiji obravnavati, se pogovoriti in potem na višji inštanci zaključiti, ali in kako iti v to smer," je za 24ur.com potrdil strokovni sodelavec PZS Dušan Prašnikar.

Kot pravi, predloga o izločitvi določenih sob iz priporočil o cenah konkretno še ne more komentirati, saj ga še niso preučili: "Iz popusta verjetno ne bodo izločene, verjetno bo šlo bolj za to, kako se bo dala prirediti višina popusta," razmišlja glede končne rešitve pri določenih sobah.

V hribih
V hribih FOTO: Bobo

"Zaradi podražitev v oskrbni verigi se je že lani cena nočitve povišala za približno 15 odstotkov, na skupnih ležiščih pa je ostala več ali manj na isti ravni, da bi ta ostala še naprej dostopna. Najvišjo ceno priporočamo pri enolončnici z mesom, čaju in vodi v plastenki. V teh primerih torej nekako sugeriramo društvom, kakšna naj bi bila cena, za vse ostalo pa je prosto na društvu oziroma najemniku, kakšno določi," oriše.

V visokogorju bodo skupna ležišča ostala tudi po prenovi

Planinska zveza sicer ni neposredno vpletena v delovanje koč. Lastniki večine planinskih koč so planinska društva, posamezne pa so v lasti zasebnikov, občin ali ministrstva za obrambo. S približno polovico vseh koč upravljajo društva sama, slaba polovica pa jih je v najemu: "Še vedno društvo skrbi za kočo, investicije in obnove, medtem ko je obratovanje koče prepuščeno najemniku."

Prašnikar izpostavlja, da so hvaležni ministrstvu za gospodarstvo, kjer je bil pred dvema letoma objavljen razpis za energetsko in okoljsko sanacijo planinskih koč v skupni vrednosti petih milijonov evrov, v okviru katerega so na takšen ali drugačen način obnovili približno 25 koč.

"Je pa dejstvo, da so se zaradi nekaterih koč, ki so bile vključene v določene večje prenove, društva precej zakreditirala. In dejstvo je, da je treba ta denar v določenem času banki vrniti," je jasno tudi njemu.

Tudi on pravi, da so šli v določenih kočah med prenovo bolj v smer individualnih sob, ne toliko v skupna ležišča, kar je tudi trend: "Vse več ljudi si želi imeti bolj intimen prostor za spanje bodisi individualno bodisi družinsko. In to bo zagotovo trend tudi naprej, pri nadaljnjih prenovah," napoveduje Prašnikar. Ob tem pa poudarja, da govori o sredogorju: "V visokogorju bodo še vedno skupna ležišča, ker prostorsko preprosto morajo biti. Obisk visokogorja je nekoliko drugačen kot pa obisk ostalih, po cesti dostopnih koč."

Kredarica
Kredarica FOTO: Luka Kotnik

Kljub številnim prenovam pa je marsikatera koča še vedno dotrajana ali v slabšem stanju. "Kot zveza si bomo še naprej prizadevali in apeliramo na državo, da pomaga predvsem pri okoljskih investicijah, saj je to v korist celotni družbi, da so okoljski vplivi koč na okolje čim manjši. Planinske koče so pomembne, ker v prvi vrsti nudijo zavetišče v primeru slabšega vremena, hkrati pa planinsko-turistična infrastruktura omogoča doživetje gora in širše gorski turizem," zaključuje Prašnikar.

Zatočišče, služba, trg 

"Pred denimo 50, 60 leti so ljudje prišli z vlakom ali avtobusom do Bohinjske Bistrice. Nato so potrebovali en dan, da so počasi prišli do Uskovnice, tam so prespali in šli naslednji dan naprej. Do Vodnika, Planike, Kredarice ali celo vrha Triglava, in ta pohod je trajal dva do tri dni. Danes pa bi radi vse obredli v enem dnevu, ni več tega razumevanja narave. Človek se mora sprostiti, ko pride v hribe in za to si mora vzeti tudi čas," je prepričan Zupanc, ko se ozre v preteklost.

"Naši predniki so začeli planinske koče ustanavljati, da so nudile zatočišče pohodnikom in planincem, da so lahko nudile zaposlitev lokalnemu prebivalstvu na položajih oskrbnikov in kuharic, v tistih časih pa tudi nosačev, ki so v visokogorske koče sami nosili zaloge, dokler te poti še niso bile dovolj urejene za konje. Pa tudi zato, da se je lahko prodala lokalno pridelana hrana," pravi.

Koča pod Bogatinom
Koča pod Bogatinom FOTO: Shutterstock

In k temu vse bolj stremijo tudi zdaj. "V štirih mesecih lanske poletne sezone smo na Uskovnici več kot 600 litrov mleka odkupili samo za izdelavo kislega mleka. 1350 litrov lokalno pridelanega ekološkega mleka smo uporabili za izdelavo drugih mlečnih izdelkov, da ne govorim o predpakiranih živilih, denimo sirih. To je vse lokalno pridelano in ljudje to iščejo, tako tuji kot domači gostje, cena jih niti ne zanima toliko, le da je izdelek res iz tistega kraja," še pove Zupanc.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (159)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Pygmalion
18. 02. 2023 15.01
Zakaj ne vzpostavijo raje japonske spalne kapsule, vsak planinec ima svojo intimo brez smrčanja, ne zavzame pa dosti prostora?
Miran1960
17. 02. 2023 20.52
+2
Ne vem če je ducat koč v katerih se z veseljem ustavim. Te oštarije dostopne z vozili ali kratkim sprehodom pa itak niti k od koče niso.
patogen
17. 02. 2023 19.31
-3
Če ne bi bilo italijanov in Avstrijcev, bi bile danes slovenske gore še bolj prvobitne, saj praktično ne bi bilo ničesar tam. razen Aljašževega stolpa morda.
štrekeljc
18. 02. 2023 12.12
+2
patogen
17. 02. 2023 19.29
-5
Planisnka Zveza je kot vse družbenopoltične organizacije dobro plačana iz proračuna, kasiranje po kočah, je le jagoda na tortici. Interesa za vlaganje v takšnih razmerah ni. pred leti ni bilo interneta po kočah, telefon ni lovil, torej osnovne civilizacijske pridobitve mentaliete, ki ni ostala v 50tih letih preteklega stoletja...
Moncsa
17. 02. 2023 19.44
+7
@patogen verjameš ali ne, veliko nas gre v gore poleg lepote tudi za to, ker smo ŠTUFI civilizacije in vsega sranja kar pride zraven. Spremembe mentalitete pa raje ne bom komentirala.
jutri bolje bo
17. 02. 2023 19.02
+2
Ture morjo bit.
fotr80
17. 02. 2023 18.20
-2
30let niso popolnoma nic vlagal v koce, sedaj ko so pa koncno nekaj prenovili, bi pa kasiral na polno... lastniki in najmeniki koc, pojdite malo v tujino si pogledat, ker tisto kar ste nekateri sedaj obnovili oz naredili, je to v tujini ze 20letna praksa.
Moncsa
17. 02. 2023 19.24
+9
Lastniki koč so razna planinska društva, ki nimajo soldev niti za najnujnejše popravke in prenove. PZS dobi od države sramotnih 20.000 € na leto, čeprav ustvarijo _samo iz turistične takse_ čez 3.000.000 (!!!!) prihodka. Kaj šele davki. Kar se pa tiče cen, so bile vedno tako nenormalno nizke, da tudi po polni ceni je bilo ceneje kot marsikatera sobica v dolini. S popustom pa sploh. Skrbniki planinskih koč garajo od zore do teme za malo plačilo, me čudi, da sploh najdejo še koga. No, večinoma so gorski navdušenci, ki so veseli, da so lahko v takem okolju... ker iz tega obogatel sigurno ne boš. Tako da jaz se POPOLNOMA STRINAM, da se cene prenočišč zvišajo, še posebej, če za ta denar dobim malo višji novo komforta (na primer, WC noter stavbe, kaj šele topla voda :))). Tako da nehajte jamrat in bodite veseli za to, kar imamo.
BigPandaBear
17. 02. 2023 18.14
+10
Instagram turist pravi: mi bi šli na goro, po razgled. Najprej ga moraš vprašat a sploh zna gor pa dol v hrib hodit. Potem mu omeniš, da je treba recmo vsaj 3ure v eno smer peš, je pa odgovor: a z avtom se ne da gor? Pol pa mamo zabasan Tamar, pa Vrata, v Soči je obup, da ne omenjam Vršiča kamor se zapeljejo vsi, ki se jim ne da peš, kljub temu da baje turisti v Slovenijo hodjo zarad narave. Prenovit koče ja, ampak ne iz tega delat 5 zvezdičnih apartmajev, da pol gužvo delajo influencerji.
DAEMONIUM
17. 02. 2023 17.18
+0
V skladu z novo ljubljansko ideologijo je potrebno iz koc nagnati intimo v kateri sodelujejo menstrujojoci in nemenstrujoci osebki ter uvesti intimo nemenstrujoci/nemestrujoci z obvezno dostopno vladno literaturo Varno lizanje ritke!
patogen
17. 02. 2023 15.19
+8
Zamašena stranišča na štrbuk, racionirana voda, prepotena telesa po pogradih, zadihtana okna, čudne vonjave, škiripajoči pogradi in pod, ko se prestopaš čez otrpla telesa. Škripanje stopnic, ko se vsak vsaj enkrat prebije do stranišča ponoči. Podoba nekega taborišča, ne pa modernih planinskih koč. Če kdo tam uspe zaspati, potem je to čudež. Zjutraj pa po neprespani noči čim prej ven, ves zadet od nočnih mor....
štrekeljc
17. 02. 2023 16.33
+16
Le nekaj nam razloži: kako zamašiš sekret na štrbunk?
Sailer2
17. 02. 2023 18.19
-1
Kilo dojka pa tenstan krompir pa maš 😂
SAKOSAKO
17. 02. 2023 19.15
+4
Kaj bi pa ti imel??? Če želiš luksuz pojdi v hotel v Kranjsko Goro in glej hribe iz doline!!!
patogen
17. 02. 2023 19.27
-1
Mečeš vanj vrečko, ki si jo prinesel s seboj, piksne pira in ostali odpadki.
štrekeljc
18. 02. 2023 12.07
+3
Ali pa serješ klamfe, kot ti, ki očitno ne veš, kaj je sekret na štrbunk. Dila z luknjo, spodaj pa nič.
ćurkl
17. 02. 2023 15.10
+10
Preden renovirate planinske koče, postavite gondole, da bodo zahtevni gostje sploh prišli do vas. Klasični planinec gorske koče razume kot bivake, kjer počaka jutro, da bo zgodaj zjutraj odrinil naprej. Srečno (Kekec)!
patogen
17. 02. 2023 15.20
-3
Kar pošteno se zaračunavajo ti bivaki, pa rezervacije se sprejemajo vnaprej. Drugače je terasa zunaj ali pa vsaj tla od veže...
ćurkl
17. 02. 2023 15.06
+5
Luksuz je luksuz! Luksuz se pa plača.
tornadotex
17. 02. 2023 14.57
+9
Ne maramo več kot v socialističnih časih, 10 v eni sobi, vsi smrčijo, prdijo,odhajajo prihajajo in to naj poslušam celo noč...ni šans, raje dam 100 e za noč sam da ne voham tujih noh in prdecov...
srecnii
18. 02. 2023 13.36
-1
potem si zgrešil čemu so namenjene koče....drugič v hotel pojdi
čudna sorta
17. 02. 2023 14.17
+7
eni bi radi da bi lahko imeli še bmw -ja zraven vodne in ogrevane postelje na kredarici!
jurist
17. 02. 2023 14.09
+1
se strinjam s tem, da se stvari naredijo bolj rentabilne. Kar pa pri nas pogrešam je to, da je večina sob narejenih na način: 2 odrasla+2 otroka. Za večje družine pa so na voljo samo skupna ležišča. Kot da taka družina nima želje po tem, da je bolj zase.
čudna sorta
17. 02. 2023 14.18
-3
FF9999
17. 02. 2023 13.51
+6
99% ki vas tu komentira niste v eni slovenski koči prespali! Zadnji čas, da se renovira 100 let stare koče, saj tudi živimo popolnoma drugače kot pred 100 leti! Prideš v kočo , WCji smrdeči, posrani, zanemarjeni, postelje zlomljene, celo noč ljudje ropotajo, smrčijo, zlagajo vreče! osebno dam rajši 50€ za "hotel", kot jih eni imenujete, samo da se NASPIM kot človek, z veseljem plačam za "svojo" WC školjko, kjer v miru opravim potrebo brez da mi 3je hočejo vdret čez vrata, za sobo kjer si lahko zjutraj operem zobe BREZ da 2m stran nekdo ravno opravlja potrebo in da spim na postelji iz tega tisočletja, ne da me naslednje jutro vse boli ko ustanem in moram še 6h hodit! Da ne začnem kako lažje je, če imaš otroke! Vsi tisti ki uživate v smrdljivih in razpadajočih kočah....ne skrbite,teh je še ogromno, izbiro imate veliko!
periot22
17. 02. 2023 14.08
+7
Golovec Fora če bi obiskovalci koč ne bili fuj bi bili tudi wc drugačni enako velja za inventar!
čudna sorta
17. 02. 2023 14.14
-3
si tipični predstavnik tistih ki se najprej poserjejo mimo školjke pol bi pa radi imel čisto!
FF9999
17. 02. 2023 14.35
+8
Jozefin, najprej 1x prespi v eni visokogorski koči, potem pa komentiraj in žali druge!
Brabus
17. 02. 2023 16.32
+3
Kako smo pa včasih, aja, nismo bili razcrkljani. Pa, ko smo skupaj spali, si še kakšno za rit prijel.😀
Moncsa
17. 02. 2023 19.32
+5
Fovovec in kje naj dobi visokogorska koča dovolj vode za konstantno čiščenje? Še za pit so mogli voziti s helikopterjem iz doline v lanski suši! Da o onesnaževanju v takem okolju s čistili sploh ne govorim. EDINI problem visokogorskih koč je PREVEČ TURISTOV. Če bi jih bilo pol manj, bi bilo bistveno bolj znosno vse. Jaz tudi rada imam svoj komfort, si pa zavedam, da to ni povsod mogoče. Po "luksuz" grem v dolino. V gorah je "preživetje v naravi" (in otroci uživajo 100 na uro, da ne bo pomote...)
FF9999
17. 02. 2023 21.05
+1
Moncsa; Seveda ne vse ampak marsikaj se da boljše, modernejše! In ko ljudem končno ponudijo nekaj BOLJŠEGA, se ti začnejo zgražati, in to mi je nepredstavljivo!!! Pred 100 leti je bilo normalno, da si šel doma na vasi na štrbunk,danes si kaj takega ne predstavljamo! In tudi koče se da ,seveda skladno z možnostmi glede na gorsko pokrajino, modernizirati. Lep primer je Okrešelj, ampak toliko ljudi moti, da je končno nekaj novega in spodobnega v gorah! Zakaj ljudje rajši "spijo" na zlomljeni postelji zraven nekoga ki GLASNO smrči, namesto v lastni novi sobi kjer nihče ne smrči, nikomur noge ne smrdijo in noben pijan planinec ne plazi čez tvojo posteljo ob 3 zjutraj??
Moncsa
17. 02. 2023 21.54
+4
Fovovec zastopim, kaj češ rečt, mislim pa, da greš v skrajnosti. Jaz sem tudi pristaš lastne sobe, hrkati namen skupnih ležišč je, da v visokogorju, kjer so namestitve izjemno omejene, lahko stlačiš not čim več ljudi. Meni se je že zgodilo, da nas je ulovila nenormalna (in nepričakovana) huda nevihta pri Prihodavcih. Temperatura padla v eni uri za 20 stopinj, pihalo ku zmešano in je bila toča, strele.... Je bilo precej ljudi, seveda nas niso vrgli ven iz koče... smo spali povsod, v jedilnici po mizah, po tleh, in smo bili vsi veseli, da imamo streho (in strelovod) nad glavo.-------- Kar se tiče Okrešlja, je po mojem skromnem mnenju ta nova koča groza od arhitekture. Mi ni všeč niti najmanj. Bolj sodi nekam na košček travnika v Ljubljani, kot v gore. Stara koča mi je bila bistveno bolj všeč in v stilu (mimogrede, je imela zelo lepe, prenovljene dvoposteljne sobice). Me zanima, kje je spomeniško varstvo, kadar so izdali gradbeno dovoljenje za tisti obup od arhitekture.
FF9999
18. 02. 2023 10.34
Moncsa, v skrajnost si zdaj šla ti :) Seveda v primeru nevihte in dobesedno preživetja ne gledaš na to ali imaš svojo sobo ali ne! Pač sam se koč če se le da izognem, ravno zaradi smrčačev, stotine prešvicanih nog, pijancev itd In kot sem že na začetku napisal, imate lepo število starih koč s skupnimi ležišči, UŽIVAJTE, jaz bom z veseljem prespal v kakšni lastni novi sobi pa magari za 50€. OVER &OUT
devote
17. 02. 2023 13.45
+10
delal vam bo pa kdo!?? sobarice po mizernih cenah? konec je teh casov kapitalisteki bedni
čudna sorta
17. 02. 2023 13.44
+13
ne vidim razloga zakaj bi sploh ljudje ki hočejo da jim kelner stol pod rit poriva,jim slinčke gor daje ,okoli ust birše ,..hodili v hribe ali v gore?lusus imajo na bledu,vbohinju,portozožu,...in tam se naj afne guncajo!
xoxotox6
17. 02. 2023 13.38
+1
kumrovški socializem se ne obnese ne glede na nadmorsko višino, tudi Mont Blancu ne??? ker je gorska reševalna pod stalnim udarom poškodb,padcev,zdrsov,zaplezalnin,nezanja, nepravilne preme...., je potebno tudi za to panogo uvesti gorske vodiče in licence, da ne boso ostale panoge diskriminirane, gorsko kolesarstvo,smučarski vaditelj, razni reševalci.......?????????
Lutra Lutra 1
17. 02. 2023 13.26
+16
Luksuzne sobe bi morale biti dvakrat dražje. Bistvo hoje v hribe je stik z naravo, skromnost, prijazna beseda, druženje, skratka vse, kar smo v dolini že zdavnaj uničili. Ne naredimo tega še v gorah.
Moncsa
17. 02. 2023 19.34
Rdečimesečnik
17. 02. 2023 13.00
+2
Tipično slovensko kaj je zastonj edino tisto kar jaz delam je pa dražje