Med reševalnimi službami obalno-kraške regije in Istrske županije namreč ni dogovora o medsebojni pomoči ob množični nesreči, kar bi pripomoglo pri reševanju življenj v takih primerih. Tudi splošni bolnišnici v čezmejni regiji, v Izoli in Pulju, nista dogovorjeni z reševalnimi službami glede hospitalnega sprejema bolnikov, so sporočili iz Splošne bolnišnice Izola.
Ob množični nesreči lahko tako hitro zmanjka materialnih in človeških virov, bodisi usposobljenega osebja ali reševalnih in drugih vozil na kraju nesrečnega dogodka bodisi prostih bolnišničnih zmogljivosti. To pomanjkanje lahko pride na čezmejnem območju hrvaške in slovenske Istre še bolj do izraza v času turistične sezone, ko imajo reševalci in bolnišnice že zaradi začasno povečanega števila prebivalcev območja povečan obseg dela.
Zato so v izolski bolnišnici pripravili projekt Ukrepanje ob množični nesreči na čezmejnem območju Max Aid, katerega glavni cilj je vzpostavitev trajnega sodelovanja ključnih institucij za zagotovitev skupnega ukrepanja ob množični nesreči na čezmejnem območju.
Projektni partnerji so Nastavni zavod za hitnu medicinu Istarske županije, zdravstveni domovi Izola, Koper in Piran, Splošna bolnišnica Izola in Opća bolnica Pula ter Gasilska brigada Koper in Javna vatrogasna postrojba Umag.
Kot pridružena partnerja sta vključena tudi Zdravstveni dom Ilirska Bistrica in Klinički bolnički centar Rijeka, saj želijo, da bi pridobljene izkušnje v obliki novega projekta prenesli na čezmejno območje Primorsko-Notranjske regije in Primorsko-Goranske županije, torej obmejnih krajev na območju Kvarnerja.
Enoletni projekt je stekel 1. julija, njegova vrednost znaša 441.337 evrov, od tega bo 85 odstotkov sofinanciral Evropski sklad za regionalni razvoj, 15 odstotkov pa predstavljajo lastna sredstva partnerskih inštitucij.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.