
Ministrstvo za kulturo v javno razpravo pošilja predlog osnutka novega zakona o medijih. Glede na poletni čas bo javna razprava potekala do 20. septembra, je na današnji predstavitvi besedila pojasnila ministrica Majda Širca. Osnovno izhodišče pri pripravi zakona je bilo po njenih besedah avtonomija novinarjev.
Besedilo novega medijskega zakona po besedah ministrice uvaja bolj jasno definicijo javnega interesa na področju medijev. V tekst so vgradili tudi zahteve novinarskih aktivov, uvajajo absolutno prepoved povezav med oglaševalci in izdajatelji medijev, predkupno pravico za novinarje, pa tudi preverjanje koncentracije medijev.
Osnutek zakona za lastnike medijev uvaja zahtevo po pridobitvi mnenja uredništva, ki bo zavezujoče. Odgovorni urednik ne bo smel biti član organov nadzora, novinarski kodeks pa bo del pogodbe o zaposlitvi, je novosti zakona nanizala ministrica za kulturo.
Vprašanje ustanovitve novinarske oz. medijske zbornice na ministrstvu prepuščajo novinarjem, ki naj se izrečejo, ali jo želijo, pravi Širca. Uvajajo tudi sankcije za medije, ki bi kršili prepoved sovražnega govora, in poskušajo zagotoviti boljše varstvo otrok pred zlorabami v komercialne namene.
Jager: Glavnih pripomb novinarjev ni v osnutku zakona
Osnutek zakona o medijih je samo osnova za širšo razpravo, priložnost za samorefleksijo novinarjev in še ne vsebuje zahtev, ki so jih postavili novinarski aktivi, je danes v njihovem imenu pojasnil novinar Večera Vasja Jager. Napovedal je širšo razpravo znotraj novinarskih aktivov in poziv ministrstvu za kulturo, da dopolni osnutek zakona.
"Sicer se bomo morali aktivi še sestati in natančneje preučiti osnutek, vendar je že ob prvem pregledu besedila jasno, da stvari niso čisto takšne, kot smo si zamislili, in bomo absolutno vztrajali pri začrtanih ciljih," je pojasnil Jager. Posamezni novinarski aktivi bodo v prihodnjih tednih pregledali osnutek zakona in pripravili konkretne pripombe, ki jih bodo po Jagerjevih besedah poskušali uskladiti v enotna stališča.
Pobudo novinarskih aktivov za ureditev razmer v medijih je do danes podprlo že 16 aktivov slovenskih medijev: Delo, Dnevnik, Večer, Radio Slovenija, Žurnal 24, Primorske novice, TV Slovenija, STA, 24ur.com, Jana, Mladina, Radio Študent, Murski Val, Siol, Planet in Moj Mikro, načelno pa jo podpirata tudi Društvo novinarjev Slovenije in Združenje novinarjev in publicistov.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.